10.1.2014 0 Comments

Počet bezkontaktných transakcií s MasterCard PayPass v Európe medziročne vzrástol o 220 percent

Po celom svete veľmi rýchlo narastá obľuba bezkontaktných platieb. Len v Európe sa počet transakcií s kartami MasterCard aMaestro s technológiou PayPass™ v medziročnom porovnaní zvýšil o 220 percent. Objem platieb vzrástol dokonca o 356 percent. Vyplýva to zo štatistík, ktoré za3. štvrťrok 2013 zverejnila spoločnosť MasterCard®, jednotka v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách.

Ku koncu septembra roku 2013 bolo možné platiť s kartami MasterCard a Maestro s bezkontaktnou technológiou PayPass u 1,6 milióna obchodníkov, čo znamená medziročný nárast o 182 percent, v 60 krajinách sveta. Z toho viac ako polovica, presne 33, sa nachádza na európskom kontinente; vdesiatich z nich už bolo vydaných viac ako milión kariet s touto funkcionalitou, a to vo Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Českej republike, Poľsku, Taliansku, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Turecku aRusku.

„Veľmi nás teší, že sa zvyšuje aj využitie kariet. Napríklad v Českej republike a v Poľsku sa takmer tretina transakcií s kartami MasterCard a Maestro, presnejšie 27 percent, uskutoční práve bezkontaktne, čo je z európskych krajín najviac," hovorí Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre Slovensko a ČR.

Slovensko jednoznačne patrí k priekopníkom v bezkontaktnom platení. Prvú bezkontaktnú kartu uviedla spoločnosť MasterCard na tunajší trh už v roku 2008 a bezkontaktná platobná metóda je tu extrémne úspešná. Údaje za tretí štvrťrok 2013 ukazujú, že zo 4,73 mil. všetkých kariet vydaných na Slovensku je viac ako 1,8 mil. kariet bezkontaktných. V tomto období bolo uskutočnených bezkontaktne viac ako 6 mil. transakcií, v celkovom objeme vyše 80 mil. EUR. Bezkontaktné platby MasterCard sú ideálne pre trhy, na ktorých sa tradične platilo hlavne hotovosťou a kde sa kladie dôraz na rýchlosť platby. Umožňujú uskutočňovať každodenné nákupy ľahko a bez nutnosti zadávať PIN alebo podpisovať účtenku. To je zrejmé aj zo štatistík ohľadne výšky jednotlivých transakcií. Priemerná hodnota bezkontaktnej platby v Európe je 11 USD, 68 percent transakcií je potom pod 10 USD. Ochrana pinom pre nadlimitné transakcie je zachovaná.

Okrem rýchlosti oceňujú zákazníci hlavne bezpečnosť a tiež väčšiu kontrolu pri použití karty. Zákazník nedáva kartu z ruky, čiže nie je možné prečítať jeho meno, ani trojmiestny bezpečnostný kód. Karta musí byť priložená ku špeciálne vybavenému terminálu, maximálne na vzdialenosť piatich centimetrov, aby mohla byť uskutočnená platba. Aj keby zákazník omylom priložil kartu dvakrát, platba bude odpočítaná len raz. Technológia je chránená najmodernejším niekoľkoúrovňovým bezpečnostným systémom spoločnosti MasterCard, aby zabránila neautorizovaným platbám.

Spoločnosť MasterCard, ktorá je lídrom v inováciách, prvýkrát použila bezkontaktnú platbu v roku 2005 a vďaka súčasnému vývoju otvorila možnosti využitia tejto technológie aj do mobilných zariadení. Bezkontaktná technológia umožňujúca platby tak môže byť okrem karty umiestnená napríklad v mobilnom telefóne, na kľúčenke alebo inde.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Prieskum GfK Consumer Climate Europe: náladu spotrebiteľov ovplyvňuje neistota

25.10.2016 10:50

Výsledky prieskumu GfK zisťujúce spotrebiteľskú klímu v Európe v treťom štvrťroku 2016 Najväčším medzinárodným problémom bolo v treťom štvrťroku rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie. Diskusiu v  ...

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Týždne 4ky štartujú aj na jeseň: Zákazníci z vybraných pôšt neodídu naprázdno

25.10.2016 10:30

Pre veľký úspech prvých Týždňov 4ky sa štvrtý mobilný operátor rozhodol túto marketingovú akciu zopakovať. 4ka v spolupráci so Slovenskou poštou  rozšírila počet zapojených pobočiek až na 152. V hre b ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá