Image
26.5.2016 0 Comments

Počas otvorenia tokijskej olympiády budú „padať hviezdy“. Japonci pripravujú spŕšku umelých meteoritov

Japonská spoločnosť Star-ALE chce na olympijské hry v Tokiu v roku 2020 vytvoriť umelý meteorický dážď s názvom Sky Canvas. Svetelné efekty si budú môcť pozrieť ľudia v okruhu 200 kilometrov. Aby to bolo možné, pyrotechnika nebude umiestnená na zemi, Star-ALE ju dopraví do vesmíru. Hoci tokijská olympiáda je ešte ďaleko, firma už na budúci rok začne pripravovať mikrosatelity so zvláštnym druhom pyrotechniky. Tie majú dosiahnuť geostacionárnu dráhu, teda budú sa  nachádzať stále v rovnakej pozícii oproti Zemi, aby bola spŕška „meteoritov“ viditeľná práve v oblasti Tokia.

Každý mikrosatelit ponesie asi 500 až 1000 kusov špeciálnych peliet nazývaných „zdrojové častice“ (source particles). Tie sa pri vstupe do zemskej atmosféry vznietia a ich žiara vytvorí efekt umelého meteorického roja.

„Častice budú na jednej tretine dráhy letieť okolo Zeme, potom vstúpia do atmosféry. Tam začnú emitovať plazmu a stanú sa z nich padajúce hviezdy,“ vysvetľuje Star-ALE.

Častice vzplanú vo výške 60 až 80 kilometrov, pri ich tvorbe budú využité rozličné materiály, aby horeli rôznymi farbami. Toto veľkolepé divadlo bude sledovať asi 30 miliónov divákov.

„Urobíme z oblohy obrazovku, to je najväčšie lákadlo tohto projektu.  Bude to vesmírny displej,“ povedala zakladateľka a CEO Star-ALE Lena Okajima.

Je zrejmé, že nejde o lacný špás. Každá padajúca hviezda bude stáť asi milión jenov, čo je v prepočte okolo 8100 dolárov. A táto cena ešte nezahŕňa náklady na vývoj a vypustenie mikrosatelitov.

Zdroj: techtimes.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá