Image
3.11.2015 0 Comments

Po veľkom boome niektorí virtuálni operátori v ČR končia. Tu je ich zoznam

Pred dvoma rokmi nastal konečne aj v Česku veľký rozvoj mobilných virtuálnych operátorov. Aj vďaka nemu badateľne klesli ceny hovorov a SMS. Na trhu dnes pôsobí okolo osemdesiatich virtuálnych mobilných operátorov so širokou ponukou taríf a rôznych ďalších doplnkových služieb. Nemálo z nich však svoju činnosť už ukončilo. Podľa odborníkov najskôr bude zánik niektorých virtuálnych mobilných operátorov pokračovať.

Na českom trhu v súčasnosti pôsobí okolo osemdesiatich virtuálnych mobilných operátorov, teda firiem, ktoré na základe veľkoobchodných ponúk využívajú infraštruktúru niektorého z existujúcich mobilných operátorov a koncovým zákazníkom tak môžu ponúknuť cenovo zaujímavé služby. Ich rozvoj sa začal pred dvoma rokmi, odvtedy však už osem z nich svoju činnosť ukončilo. Podľa odborníkov sa dá zánik ďalších virtuálnych mobilných operátorov očakávať. Na trhu je ich totiž priveľa.

Mnoho virtuálnych operátorov vzniklo tak, že existujúce firmy iba rozšírili svoju pôsobnosť aj do telekomunikácií. To im umožňuje ponúkať mobilné tarify k svojim súčasným službám a je to aj jeden z dôvodov, prečo je virtuálnych mobilných operátorov toľko.

Firmy, ktoré môžu okrem mobilných taríf ponúknuť aj ďalšie služby, ako je napríklad ponuka dodávok energií či finančné produkty, majú na trhu najväčší potenciál. Naopak, tí virtuálni operátori, ktorí akúkoľvek pridanú hodnotu k telefónnym tarifám ponúknuť nemôžu, z trhu postupne odchádzajú.

Dovedna bolo ku koncu minulého roka v Českej republike evidovaných 14,6 milióna SIM kariet a podiel virtuálnych operátorov predstavoval okolo 8 %. Cena mobilného volania pritom už niekoľko rokov klesá. Zatiaľ čo v roku 2006 podľa štatistík Českého telekomunikačného úradu volali Česi v priemere za 4,84 Kč/min, v roku 2014 už priemerne stála minúta hovoru iba 1,24 Kč. Naopak, ceny mobilných dát sa veľmi nemenia a malý pohyb cien smerom nadol možno zaznamenať iba pri drahších tarifách s vyššími dátovými limitmi.

Ukončenie činnosti niektorých virtuálnych operátorov možno považovať skôr za čistenie trhu, pretože sa doteraz týkalo malých či neveľmi serióznych firiem. Nájdenie vhodného telefónneho operátora alebo jeho zmena sú vďaka internetovým vyhľadávačom aj pre bežného zákazníka veľmi jednoduché. Porovnávač sa totiž postará nielen o vyhľadanie vhodnej tarify, ale aj o následné administratívne úkony.

Virtuálni operátori, ktorí ukončili svoju činnosť:

• Viral mobil
• Adagio mobile
• Gorila mobil
• City mobile
• Skvelý mobil
• Teleúspory
• Rio Mobil
• NWT mobil


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá