Image
16.3.2016 2 Comments

Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom

Inžinieri z Iowa State University sa dostali o krok bližšie k možnosti urobiť objekty neviditeľnými. Vyvinuli totiž ohybnú a pružnú metakožu, ktorá môže zabrániť detekcii pomocou radaru. Dúfajú, že ďalším zdokonaľovaním materiálu by sa objekty mohli stať nezistiteľnými viditeľným ani infračerveným svetlom.

Vedci nazvali nový materiál metakožou, pretože vznikol z metamateriálov (kompozitov, ktoré sa nevyskytujú v prírode), ktoré môžu manipulovať s elektromagnetickými vlnami. Jeho základom sú rady navzájom oddelených kruhových rezonátorov, zatavených medzi dve vrstvy silikónových plátkov.

Rezonátory sú krúžky s priemerom 2,5 mm a s hrúbkou asi 0,5 mm. Naplnené sú kovovou zliatinou galinstan, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná a pre svoju nižšiu toxicitu sa často používa ako náhrada ortuti.

Krúžky naplnené galinstanom môžu zachytávať a potláčať radarové vlny na určitých frekvenciách. Rozťahovaním metakože sa menia rozmery krúžkov, čím dochádza aj k zmene frekvenčného rozsahu potlačiteľných radarových vĺn, takže metakoža je vlastne laditeľná. Testy ukázali, že metakoža bola schopná potlačiť asi 75 % radarových vĺn vo frekvenčnom rozsahu 8 až 10 GHz.

Výskumníci podieľajúci sa na projekte vysvetlili, že najväčší rozdiel medzi metakožou a ďalšími tradičnými technológiami stealth, ktoré sa pokúšajú vytvoriť prekážku pre radarové vlny, je v tom, že metakoža má potenciál absorbovať všetky radarové vlny, teda správať sa k nim ako „špongia“.

Vedci pripúšťajú, že maskovanie celého bombardéra metakožou, aby bol neviditeľný voľným okom, si bude vyžadovať ešte značný pokrok v oblasti nanomateriálov, ale veria, že jedného dňa to bude možné.

Dokument opisujúci prácu výskumníkov Iowa State University bol nedávno publikovaný v Science Reports.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

2 Comments

 1. Ga-In-Sn reakcia na: Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom
  25.3.2016 19:03
  galinstan - eutekticka zliatina GaInSn s teplotou tavenia cca 10dC
  Reagovať
 2. nicnove reakcia na: Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom
  16.3.2016 16:03
  Ked to vylepsia od radarovych vln po slnecne, mozno sa dostanu aj ku gama ziareniu.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá