Image
16.3.2016 2 Comments

Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom

Inžinieri z Iowa State University sa dostali o krok bližšie k možnosti urobiť objekty neviditeľnými. Vyvinuli totiž ohybnú a pružnú metakožu, ktorá môže zabrániť detekcii pomocou radaru. Dúfajú, že ďalším zdokonaľovaním materiálu by sa objekty mohli stať nezistiteľnými viditeľným ani infračerveným svetlom.

Vedci nazvali nový materiál metakožou, pretože vznikol z metamateriálov (kompozitov, ktoré sa nevyskytujú v prírode), ktoré môžu manipulovať s elektromagnetickými vlnami. Jeho základom sú rady navzájom oddelených kruhových rezonátorov, zatavených medzi dve vrstvy silikónových plátkov.

Rezonátory sú krúžky s priemerom 2,5 mm a s hrúbkou asi 0,5 mm. Naplnené sú kovovou zliatinou galinstan, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná a pre svoju nižšiu toxicitu sa často používa ako náhrada ortuti.

Krúžky naplnené galinstanom môžu zachytávať a potláčať radarové vlny na určitých frekvenciách. Rozťahovaním metakože sa menia rozmery krúžkov, čím dochádza aj k zmene frekvenčného rozsahu potlačiteľných radarových vĺn, takže metakoža je vlastne laditeľná. Testy ukázali, že metakoža bola schopná potlačiť asi 75 % radarových vĺn vo frekvenčnom rozsahu 8 až 10 GHz.

Výskumníci podieľajúci sa na projekte vysvetlili, že najväčší rozdiel medzi metakožou a ďalšími tradičnými technológiami stealth, ktoré sa pokúšajú vytvoriť prekážku pre radarové vlny, je v tom, že metakoža má potenciál absorbovať všetky radarové vlny, teda správať sa k nim ako „špongia“.

Vedci pripúšťajú, že maskovanie celého bombardéra metakožou, aby bol neviditeľný voľným okom, si bude vyžadovať ešte značný pokrok v oblasti nanomateriálov, ale veria, že jedného dňa to bude možné.

Dokument opisujúci prácu výskumníkov Iowa State University bol nedávno publikovaný v Science Reports.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

2 Comments

 1. Ga-In-Sn reakcia na: Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom
  25.3.2016 19:03
  galinstan - eutekticka zliatina GaInSn s teplotou tavenia cca 10dC
  Reagovať
 2. nicnove reakcia na: Plášť neviditeľnosti na dosah? Metakoža môže skryť objekt pred radarom
  16.3.2016 16:03
  Ked to vylepsia od radarovych vln po slnecne, mozno sa dostanu aj ku gama ziareniu.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá