Image
6.2.2013 0 Comments

Pevné disky čaká tento rok pokles predajov aj cien. Prežijú optické mechaniky?

fujitsu_hard_disk.jpg Trh s pevnými diskami čaká tento rok výrazný pokles. Predpovedajú to analytici agentúry IHS iSuppli, ktorí medziročný prepad obratu výrobcov v roku 2013 odhadujú na 12 %. Dôvodom má byť najmä klesajúci záujem o klasické počítače a aj väčšie predaje SSD.

Podľa IHS iSuppli obrat na trhu s pevnými diskami tento rok klesne z vlaňajších 37,1 miliardy dolárov na 32,7 miliardy a ani v nasledujúcom roku nemožno očakávať zvýšenie predajov a najpravdepodobnejší je ďalší mierny pokles.

Pevné disky pod tlakom

Fang Zhang, analytik zameraný na úložné systémy v IHS, tvrdí, že tlaky na klasické pevné disky sú spôsobené mnohými faktormi. Jeden z nich je pokles cien SSD, ktoré sú teraz čoraz dostupnejšie. Takisto predaje smartfónov a tabletov rastú na úkor PC a navyše ceny pevných diskov po vlaňajších kritických mesiacoch (spôsobených nedostatkom zásob zapríčineným povodňami v Thajsku) už klesli na pomerne nízku úroveň. Týka sa to najmä vysokokapacitných modelov. Výsledkom týchto tlakov bude ďalšie znižovanie cien HDD v priebehu celého roka a podľa IHS iSuppli dôjde tento rok k zníženiu ceny zhruba o 7 percent. No aj napriek tomuto stavu zostanú klasické magnetické pevné disky stále najdôležitejšími médiami na ukladanie dát, najmä v oblasti podnikového computingu, dodáva Zhang.

Hoci ceny SSD klesajú a ich kapacity rastú, stále v pomere ceny za gigabajt nemôžu HDD konkurovať. SSD síce víťazia v prenosových rýchlostiach a sú vhodné pre systémy pracujúce s malými objemami dát, ale v prípade potreby ukladania veľkých objemov informácií vyjde ich použitie neuveriteľne draho. Napríklad spoločnosť Western Digital by v blízkej budúcnosti mala uviesť na trh disk Helium s kapacitou 5 TB, zatiaľ čo kapacita bežne predávaných SSD končí približne na desatine tejto hodnoty.

Aj vďaka tomu možno za najvýhodnejšiu kombináciu považovať využitie tak modulov SSD, ako aj pevných diskov. Tie prvé sa použijú na malý objem najčastejšie používaných dát, zatiaľ čo tie druhé potom na veľké objemy dát, s ktorými sa tak často nepracuje. Práve tento model by sa mal stať dominantným v podnikovej sfére, pri práci s veľkými objemami dát, ich analýzami a aj v prípade cloudových úložísk.

Konkurenčný súboj uberie na obrátkach

Trh bude tento rok poznamenaný aj skutočnosťou, že z neho v uplynulých rokoch vymizli prakticky všetci menší hráči a hlavné slovo majú len dva najväčšie giganty - WD a Seagate. Tie už dopĺňa len Toshiba s výrazne nižším podielom na trhu. Hlavný súboj sa očakáva v oblasti tzv. enterprise diskov, kde mala spoločnosť Seagate v minulom roku trhový podiel 50 % a Western Digital tu chce zaútočiť práve novým radom Helium. Analytici očakávajú, že ak Seagate nepríde s nejakou výraznou inováciou, do konca roka 2013 WD tento segment výrazne ovládne.

V súvislosti s pevnými diskami upozorňujú analytici IHS aj na budúcnosť optických diskov DVD a Blu-ray v počítačoch. Tu došlo k výrazným poklesom predajov, mechaniky sa už do stále sa zmenšujúcich počítačov zvyčajne ani nemontujú (nehľadiac na to, že ich používatelia ani nevyžadujú) a tieto médiá sú nahradzované flash diskami či cloudovým úložiskom. Aj pri notebookoch dnes používatelia čoraz častejšie preferujú ľahšie modely bez optických mechaník. Výrobcovia preto o optické mechaniky už takmer stratili záujem a táto kategória sa stáva prakticky okrajovou. Podľa IHS nemožno vylúčiť, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa výroba optických mechanik úplne zastaví.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá