Image
29.12.2015 0 Comments

Perception Neuron ponúka lacný systém motion capture pre animátorov, profi športovcov či lekárov

Technológia Motion Capture sa stala nevyhnutnou súčasťou tvorby animácií, filmov či videohier. No často je pridrahá, vyžaduje veľa zariadení a treba na ňu (aspoň dočasne) vyhradiť veľa diskového priestoru. V poslednom čase sa však viacero firiem snaží tieto jej slabiny odstrániť. Medzi najpozoruhodnejšie z nich patrí čínska spoločnosť Perception Neuron, ktorá má za sebou úspešnú kampaň na Kickstarteri. Od septembra sa jej systém motion capture rozosiela zákazníkom - prispievateľom z kampane, umelcom a animátorom.

Systém, ktorý používa inerciálne senzory na sledovanie a záznam pohybu v reálnom čase, je kompaktný a prenosný, no napriek tomu výkonný. Osoba, ktorej pohyb sa sníma, má na sebe popruhy so sústavou „neurónov" na kľúčových bodoch (trup, hlava, ruky, nohy) a rukavice na snímanie pohybu prstov. Neuróny sledujú orientáciu, rýchlosť a smer pohybu pomocou akcelerometra, gyroskopu a magnetometra a prevádzajú informácie z nich do údajov, ktoré sa použijú na rozhýbanie animovanej 3D postavy. Údaje sa prenášajú v reálnom čase do počítača cez Wi-Fi alebo kábel USB. V blízkej budúcnosti sa umožní ich prenos aj pomocou karty microSD.

perception_neuron.jpg

Systém však má aj niekoľko nedostatkov. Na rozdiel od optického systému s kamerami sledujúcimi polohu jednotlivých bodov v priestore tento systém funguje prírastkovo, teda vypočítava rozdiely hodnôt pri pohybe jednotlivých senzorov oproti počiatočnej skalibrovanej polohe. Preto treba na začiatku presne premerať a „skalibrovať" osobu, ktorej pohyb sa má sledovať.

perception_neuron2_jpg.jpg

Nástroj sa dá použiť nielen pri tvorbe animácií, počítačových hier a špeciálnych efektov vo filmoch, ale uplatní sa napríklad aj v športe. Môžu ho využiť profesionálni tréneri na zvýšenie výkonu športovcov pomocou simulácie hry, na zdokonaľovanie techniky tréningu a sledovanie individuálneho pokroku zverencov. Vhod môže prísť aj lekárom liečiacim pacientov s fyziologickými ochoreniami.


Celý systém, ktorý inžinieri z Perception Neuron vtesnali do škatuľky s rozmermi 12,5 × 13,1 × 4,3 mm, stojí 1500 dolárov.

Zdroj: animationmagazine.net
forwardgeek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá