Image
29.12.2015 0 Comments

Perception Neuron ponúka lacný systém motion capture pre animátorov, profi športovcov či lekárov

Technológia Motion Capture sa stala nevyhnutnou súčasťou tvorby animácií, filmov či videohier. No často je pridrahá, vyžaduje veľa zariadení a treba na ňu (aspoň dočasne) vyhradiť veľa diskového priestoru. V poslednom čase sa však viacero firiem snaží tieto jej slabiny odstrániť. Medzi najpozoruhodnejšie z nich patrí čínska spoločnosť Perception Neuron, ktorá má za sebou úspešnú kampaň na Kickstarteri. Od septembra sa jej systém motion capture rozosiela zákazníkom - prispievateľom z kampane, umelcom a animátorom.

Systém, ktorý používa inerciálne senzory na sledovanie a záznam pohybu v reálnom čase, je kompaktný a prenosný, no napriek tomu výkonný. Osoba, ktorej pohyb sa sníma, má na sebe popruhy so sústavou „neurónov" na kľúčových bodoch (trup, hlava, ruky, nohy) a rukavice na snímanie pohybu prstov. Neuróny sledujú orientáciu, rýchlosť a smer pohybu pomocou akcelerometra, gyroskopu a magnetometra a prevádzajú informácie z nich do údajov, ktoré sa použijú na rozhýbanie animovanej 3D postavy. Údaje sa prenášajú v reálnom čase do počítača cez Wi-Fi alebo kábel USB. V blízkej budúcnosti sa umožní ich prenos aj pomocou karty microSD.

perception_neuron.jpg

Systém však má aj niekoľko nedostatkov. Na rozdiel od optického systému s kamerami sledujúcimi polohu jednotlivých bodov v priestore tento systém funguje prírastkovo, teda vypočítava rozdiely hodnôt pri pohybe jednotlivých senzorov oproti počiatočnej skalibrovanej polohe. Preto treba na začiatku presne premerať a „skalibrovať" osobu, ktorej pohyb sa má sledovať.

perception_neuron2_jpg.jpg

Nástroj sa dá použiť nielen pri tvorbe animácií, počítačových hier a špeciálnych efektov vo filmoch, ale uplatní sa napríklad aj v športe. Môžu ho využiť profesionálni tréneri na zvýšenie výkonu športovcov pomocou simulácie hry, na zdokonaľovanie techniky tréningu a sledovanie individuálneho pokroku zverencov. Vhod môže prísť aj lekárom liečiacim pacientov s fyziologickými ochoreniami.


Celý systém, ktorý inžinieri z Perception Neuron vtesnali do škatuľky s rozmermi 12,5 × 13,1 × 4,3 mm, stojí 1500 dolárov.

Zdroj: animationmagazine.net
forwardgeek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá