Image
13.6.2014 0 Comments

Pepper, emocionálny robot, ktorý má rád ľudí a vie porozumieť ich gestám, mimike aj tónu hlasu

pepper1.jpg Japonská firma Softbank predstavila humanoidného robota menom Pepper, o ktorom tvrdí, že vie čítať ľudské emócie. Využíva na to „emocionálny engine", cloudový systém umelej inteligencie, ktorý umožňuje analyzovať gestá, mimiku a tóny hlasu. Na pripojenie do siete využíva Wi-Fi, prípadne aj eternet.

Výrobca tvrdí, že ľudia s ním budú môcť komunikovať „rovnako, akoby hovorili s priateľmi či rodinou". Robot sa dostane do predaja na budúci rok a bude stáť 198 000 jenov (asi 1420 eur).

„Prvýkrát v histórii ponúkame robota, ktorý má srdce, city," povedal CEO Softbanku Masajoši Son na tlačovej konferencii. Pepper je vysoký 121 cm a má hmotnosť 28 kg. Spätnú väzbu od používateľov získava pomocou technológie na rozpoznávanie tváre, prostredníctvom kamier, audiorekordérov a senzorov na hlave. Robot potom prispôsobí interakciu s používateľmi na základe vnímania ich nálady.

pepper2.png

Firma nasadila robota do dvoch svojich predajní, kde si ho zákazníci môžu pozrieť a komunikovať s ním. Pepper môže hovoriť 17 jazykmi. V budúcnosti ho spoločnosť plánuje rozmiestniť do všetkých svojich predajní.

Softbank vyvinul robota v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Aldebaran Robotics, v ktorej nadobudol majoritný podiel v roku 2012.


„Emocionálny robot vytvorí novú dimenziu v našich životoch a nové spôsoby interakcie s technológiou," povedal Bruno Maisonnier, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Aldebaran.

Japonsko má jeden z najväčších trhov v oblasti robotiky, podľa niektorých odhadov mal v roku 2012 hodnotu 8,4 mld. dolárov. Japonská populácia rýchlo starne a pôrodnosť jednostaj klesá, takže možno predpokladať, že dopyt po robotoch sa bude zvyšovať. Narastajúci záujem o ne sa očakáva nielen zo strany firiem, ktoré nimi budú chcieť kompenzovať nedostatok pracovných síl a rastúce mzdové náklady, ale aj zo strany domácností hľadajúcich alternatívu platených pracovníkov na starostlivosť o starších príbuzných.

Zdroj: bbc.com
edition.cnn.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá