Image
13.6.2014 0 Comments

Pepper, emocionálny robot, ktorý má rád ľudí a vie porozumieť ich gestám, mimike aj tónu hlasu

pepper1.jpg Japonská firma Softbank predstavila humanoidného robota menom Pepper, o ktorom tvrdí, že vie čítať ľudské emócie. Využíva na to „emocionálny engine", cloudový systém umelej inteligencie, ktorý umožňuje analyzovať gestá, mimiku a tóny hlasu. Na pripojenie do siete využíva Wi-Fi, prípadne aj eternet.

Výrobca tvrdí, že ľudia s ním budú môcť komunikovať „rovnako, akoby hovorili s priateľmi či rodinou". Robot sa dostane do predaja na budúci rok a bude stáť 198 000 jenov (asi 1420 eur).

„Prvýkrát v histórii ponúkame robota, ktorý má srdce, city," povedal CEO Softbanku Masajoši Son na tlačovej konferencii. Pepper je vysoký 121 cm a má hmotnosť 28 kg. Spätnú väzbu od používateľov získava pomocou technológie na rozpoznávanie tváre, prostredníctvom kamier, audiorekordérov a senzorov na hlave. Robot potom prispôsobí interakciu s používateľmi na základe vnímania ich nálady.

pepper2.png

Firma nasadila robota do dvoch svojich predajní, kde si ho zákazníci môžu pozrieť a komunikovať s ním. Pepper môže hovoriť 17 jazykmi. V budúcnosti ho spoločnosť plánuje rozmiestniť do všetkých svojich predajní.

Softbank vyvinul robota v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Aldebaran Robotics, v ktorej nadobudol majoritný podiel v roku 2012.


„Emocionálny robot vytvorí novú dimenziu v našich životoch a nové spôsoby interakcie s technológiou," povedal Bruno Maisonnier, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Aldebaran.

Japonsko má jeden z najväčších trhov v oblasti robotiky, podľa niektorých odhadov mal v roku 2012 hodnotu 8,4 mld. dolárov. Japonská populácia rýchlo starne a pôrodnosť jednostaj klesá, takže možno predpokladať, že dopyt po robotoch sa bude zvyšovať. Narastajúci záujem o ne sa očakáva nielen zo strany firiem, ktoré nimi budú chcieť kompenzovať nedostatok pracovných síl a rastúce mzdové náklady, ale aj zo strany domácností hľadajúcich alternatívu platených pracovníkov na starostlivosť o starších príbuzných.

Zdroj: bbc.com
edition.cnn.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá