Image
13.6.2014 0 Comments

Pepper, emocionálny robot, ktorý má rád ľudí a vie porozumieť ich gestám, mimike aj tónu hlasu

pepper1.jpg Japonská firma Softbank predstavila humanoidného robota menom Pepper, o ktorom tvrdí, že vie čítať ľudské emócie. Využíva na to „emocionálny engine", cloudový systém umelej inteligencie, ktorý umožňuje analyzovať gestá, mimiku a tóny hlasu. Na pripojenie do siete využíva Wi-Fi, prípadne aj eternet.

Výrobca tvrdí, že ľudia s ním budú môcť komunikovať „rovnako, akoby hovorili s priateľmi či rodinou". Robot sa dostane do predaja na budúci rok a bude stáť 198 000 jenov (asi 1420 eur).

„Prvýkrát v histórii ponúkame robota, ktorý má srdce, city," povedal CEO Softbanku Masajoši Son na tlačovej konferencii. Pepper je vysoký 121 cm a má hmotnosť 28 kg. Spätnú väzbu od používateľov získava pomocou technológie na rozpoznávanie tváre, prostredníctvom kamier, audiorekordérov a senzorov na hlave. Robot potom prispôsobí interakciu s používateľmi na základe vnímania ich nálady.

pepper2.png

Firma nasadila robota do dvoch svojich predajní, kde si ho zákazníci môžu pozrieť a komunikovať s ním. Pepper môže hovoriť 17 jazykmi. V budúcnosti ho spoločnosť plánuje rozmiestniť do všetkých svojich predajní.

Softbank vyvinul robota v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Aldebaran Robotics, v ktorej nadobudol majoritný podiel v roku 2012.


„Emocionálny robot vytvorí novú dimenziu v našich životoch a nové spôsoby interakcie s technológiou," povedal Bruno Maisonnier, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Aldebaran.

Japonsko má jeden z najväčších trhov v oblasti robotiky, podľa niektorých odhadov mal v roku 2012 hodnotu 8,4 mld. dolárov. Japonská populácia rýchlo starne a pôrodnosť jednostaj klesá, takže možno predpokladať, že dopyt po robotoch sa bude zvyšovať. Narastajúci záujem o ne sa očakáva nielen zo strany firiem, ktoré nimi budú chcieť kompenzovať nedostatok pracovných síl a rastúce mzdové náklady, ale aj zo strany domácností hľadajúcich alternatívu platených pracovníkov na starostlivosť o starších príbuzných.

Zdroj: bbc.com
edition.cnn.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá