Image
6.5.2015 0 Comments

Pentagon chce, aby drony lovili vo svorkách ako vlci

drony.jpg Americká armáda sa snaží o rozsiahle použitie bezpilotných lietadiel v oblastiach konfliktov. V súčasnosti však v takýchto zónach obyčajne operuje len jediný dron, ktorý má plniť veľa povinností.

Na ich realizáciu musí mať vo výbave množstvo techniky. No čím viac zariadení dron nesie, tým je rozmernejší a ťažší, čo zasa obmedzuje jeho možnosti. Navyše jeho operátor ho riadi z USA na základe obrazu z kamery v reálnom čase. Operátorov je však nedostatok, preto sa DARPA snaží o to, aby drony mohli operovať vo svorkách ako vlci a navzájom spolupracovať. Mali by byť autonómnejšie a jeden operátor by potom ovládal celú skupinu.

Autonómna letka bezpilotných lietadiel by sa sama starala o svoju ochranu a plnila by povinnosti na nepriateľskom území. Program, v rámci ktorého sa majú vytvoriť rôznorodé a autonómne skupiny dronov, sa nazýva Collaborative Operations and Denied Environment (CODE).

„Rovnako ako vlci lovia v koordinovaných svorkách s minimálnou komunikáciou, aj program CODE má umožniť, aby bezpilotné lietadlá spolupracovali pri lokalizácii, sledovaní, identifikovaní a zasiahnutí cieľa, to všetko pod vedením jedného človeka," vyhlásil Jean-Charles Ledé, manažér programu. Využiť by sa na to mala kombinácia softvéru a algoritmov. Zlepšiť by sa mala aj schopnosť dronov odolávať rádioelektronickému boju protivníka.

Možno to vyzerá ako futuristická predstava, no DARPA už vypracoval trojstupňový plán implementácie a má naň vyčlenený aj rozpočet vo výške 54 miliónov dolárov. Známy je i termín zavŕšenia plánu - ide o rok 2018.

Zdroj: smartdrone.com, washingtonpost.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá