Image
6.5.2015 0 Comments

Pentagon chce, aby drony lovili vo svorkách ako vlci

drony.jpg Americká armáda sa snaží o rozsiahle použitie bezpilotných lietadiel v oblastiach konfliktov. V súčasnosti však v takýchto zónach obyčajne operuje len jediný dron, ktorý má plniť veľa povinností.

Na ich realizáciu musí mať vo výbave množstvo techniky. No čím viac zariadení dron nesie, tým je rozmernejší a ťažší, čo zasa obmedzuje jeho možnosti. Navyše jeho operátor ho riadi z USA na základe obrazu z kamery v reálnom čase. Operátorov je však nedostatok, preto sa DARPA snaží o to, aby drony mohli operovať vo svorkách ako vlci a navzájom spolupracovať. Mali by byť autonómnejšie a jeden operátor by potom ovládal celú skupinu.

Autonómna letka bezpilotných lietadiel by sa sama starala o svoju ochranu a plnila by povinnosti na nepriateľskom území. Program, v rámci ktorého sa majú vytvoriť rôznorodé a autonómne skupiny dronov, sa nazýva Collaborative Operations and Denied Environment (CODE).

„Rovnako ako vlci lovia v koordinovaných svorkách s minimálnou komunikáciou, aj program CODE má umožniť, aby bezpilotné lietadlá spolupracovali pri lokalizácii, sledovaní, identifikovaní a zasiahnutí cieľa, to všetko pod vedením jedného človeka," vyhlásil Jean-Charles Ledé, manažér programu. Využiť by sa na to mala kombinácia softvéru a algoritmov. Zlepšiť by sa mala aj schopnosť dronov odolávať rádioelektronickému boju protivníka.

Možno to vyzerá ako futuristická predstava, no DARPA už vypracoval trojstupňový plán implementácie a má naň vyčlenený aj rozpočet vo výške 54 miliónov dolárov. Známy je i termín zavŕšenia plánu - ide o rok 2018.

Zdroj: smartdrone.com, washingtonpost.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá