Image
6.5.2015 0 Comments

Pentagon chce, aby drony lovili vo svorkách ako vlci

drony.jpg Americká armáda sa snaží o rozsiahle použitie bezpilotných lietadiel v oblastiach konfliktov. V súčasnosti však v takýchto zónach obyčajne operuje len jediný dron, ktorý má plniť veľa povinností.

Na ich realizáciu musí mať vo výbave množstvo techniky. No čím viac zariadení dron nesie, tým je rozmernejší a ťažší, čo zasa obmedzuje jeho možnosti. Navyše jeho operátor ho riadi z USA na základe obrazu z kamery v reálnom čase. Operátorov je však nedostatok, preto sa DARPA snaží o to, aby drony mohli operovať vo svorkách ako vlci a navzájom spolupracovať. Mali by byť autonómnejšie a jeden operátor by potom ovládal celú skupinu.

Autonómna letka bezpilotných lietadiel by sa sama starala o svoju ochranu a plnila by povinnosti na nepriateľskom území. Program, v rámci ktorého sa majú vytvoriť rôznorodé a autonómne skupiny dronov, sa nazýva Collaborative Operations and Denied Environment (CODE).

„Rovnako ako vlci lovia v koordinovaných svorkách s minimálnou komunikáciou, aj program CODE má umožniť, aby bezpilotné lietadlá spolupracovali pri lokalizácii, sledovaní, identifikovaní a zasiahnutí cieľa, to všetko pod vedením jedného človeka," vyhlásil Jean-Charles Ledé, manažér programu. Využiť by sa na to mala kombinácia softvéru a algoritmov. Zlepšiť by sa mala aj schopnosť dronov odolávať rádioelektronickému boju protivníka.

Možno to vyzerá ako futuristická predstava, no DARPA už vypracoval trojstupňový plán implementácie a má naň vyčlenený aj rozpočet vo výške 54 miliónov dolárov. Známy je i termín zavŕšenia plánu - ide o rok 2018.

Zdroj: smartdrone.com, washingtonpost.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá