Image
10.12.2012 0 Comments

Päť spôsobov, ako môže Microsoft zvýšiť záujem o Windows 8

Operačný systém Windows 8 debutoval na trhu 26. októbra. Podľa slov Microsoftu ponúka aktuálna verzia systému to najlepšie z oboch svetov - intuitívne rozhranie na dotykové ovládanie a plnohodnotný OS pre klasické počítače. Z pohľadu predajných čísel sa zdá, že používatelia nejavia o Windows 8 až taký záujem, aký by Microsoft možno očakával. Ako môže Microsoft zvýšiť záujem používateľov o svoj nový operačný systém?

5sposobov_windows_912.jpg

1. Zlacnenie

Jeden z potenciálnych problémov je cena zariadení. Hoci Microsoft považuje Surface RT za zariadenie, ktoré ponúka používateľom viac ako iPad - áno, môžu napríklad používať natívnu aplikáciu Microsoft Office, popularita iPadov je stále dominantná. Surface RT za cenu aktuálnej generácie iPadov tak má náročnejšiu východiskovú pozíciu a prípadné zlacnenie by ju mohlo značne zlepšiť.

2. Surface Pro

Okrem Surface RT bude k dispozícii aj verzia Surface Pro. Tento tablet je vybavený procesorom od Intelu, a tak podporuje spúšťanie aplikácií x86. Potenciálnych záujemcov však nemilo prekvapí skutočnosť, že zariadenie by sa malo na trhu objaviť až v januári budúceho roka s cenou 899 dolárov, dostupnosť pre Slovensko je neznáma. Každopádne menšie zlacnenie by neuškodilo ani v tomto prípade.

3. Aplikácie

Windows 8 obsahuje obchod s aplikáciami. Hoci sa v ňom momentálne nachádza vyše 20 000 aplikácií, stále výrazne chýbajú aplikácie veľkých mien, ako je Facebook, Twitter, ktoré by ocenili najmä majitelia tabletov. Situácia sa však postupne zlepšuje a aj Windows 8 začínajú objavovať známe spoločnosti - napr. ESPN.

4. Zjednotenie používateľského zážitku

Windows 8 je trochu schizofrenický nielen z hľadiska dvoch rozhraní, ale neraz aj pre aplikácie, ktoré sú prispôsobené obom rozhraniam. Napríklad Internet Explorer 10 je k dispozícii vo verzii pre rozhranie Modern UI (dotykové ovládanie), ako aj pre klasické desktopové rozhranie. Hoci niektorým používateľom môže prekážať rozdiel v dizajne používateľského rozhrania, aplikácie niekedy prekvapia aj rozdielnou funkcionalitou a napr. IE10 v rozhraní Modern UI má problém s niektorými stránkami, ktoré IE10 pre desktop načíta bez problémov. Takisto skutočnosť, že IE pre rozhranie Modern UI má panel na adresy URL v spodnej časti obrazovky a desktopové internetové prehliadače ho majú v hornej časti, môže spôsobiť zbytočné zmätky.

5. Vyberte si svoje rozhranie?

Hoci Windows 8 obsahuje dve rozhrania, používateľ nemá možnosť voľby medzi nimi. Microsoft chce, aby používatelia používali rozhranie Modern UI aj na desktopoch a zariadeniach bez dotykového displeja. Táto vlastnosť pôsobí na niektorých používateľov rušivo - tí by radšej prijali možnosť kompletne sa prepnúť do desktopového rozhrania, ktoré by obsahovalo klasické tlačidlo Štart a všetky vlastnosti známe z Windows 7. Desktopové rozhranie Windows 8 totiž využíva rovnaké základy a ponúka aj viacero zaujímavých zlepšení. Z hľadiska dizajnu však núti používateľov používať aj nové menu Štart, a preto mnoho používateľov radšej naďalej zostáva pri Windows 7. Možnosť prispôsobiť si používateľský zážitok a rozhranie by pravdepodobne mnohí privítali.

Zdroj: informationweek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá