Image
15.1.2013 0 Comments

Päť najvýraznejších trendov na veľtrhu CES 2013

trends.jpg Na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2013 sa dalo vidieť naozaj veľa, medzi všetkými predstavovanými zariadeniami však rezonovalo päť hlavných trendov. Prinášame vám ich prehľad.

Televízory
Prehliadnuť televízory na tohtoročnom veľtrhu CES bolo naozaj ťažké. Niekoľko spoločností predstavilo svoje vlajkové lode s 4K, teda rozlíšením ultra HD (UDHTV), ktoré by sa malo stať novým hitom. UHDTV ponúknu štyrikrát väčšie rozlíšenie než televízory 1080p, takže obraz je naozaj perfektný a na bežných HDTV ho nikdy neuvidíte. Otázkou je, ako sa k televízorom 4K postavia spotrebitelia, ktorí v minulých rokoch pristupovali napríklad k 3D TV skôr vlažne.

Počítače s dotykovými displejmi
Na CES 2013 bolo zrejmé, že dotykové displeje sú pripravené vstúpiť do oblasti počítačov. Spoločnosť Intel napríklad predstavila hybridný notebook/tablet s dotykovým displejom. Objavilo sa aj niekoľko desktopov s Windows 8 a displejmi, ktoré využívali možnosti dotykového rozhrania tohto operačného systému. Spomenúť možno napríklad desktopy all-in-one od Lenova.

Automobily sa menia
Interiér automobilov budúcnosti bude vyzerať úplne inak než ten, na ktorý sme zvyknutí teraz. Spoločnosti ako Ford alebo GM predstavili nové možnosti, ako napríklad diaľkový prístup k zámkom auta cez Bluetooth a aplikáciu v smartfóne. Firma Livio Connect potom ukázala novú platformu s dotykovým displejom do auta, do ktorej možno nainštalovať množstvo aplikácií - od navigácie až po hudobné aplikácie. V neposlednom rade potom Lexus odhalil automobil, ktorý sa vie sám riadiť.

Obývacia izba bude múdrejšia
Čoraz viac domácich zariadení možno pripojiť k internetu a ovládať ich tak na diaľku. Spoločnosť Loewe predstavila inteligentné domáce produkty vrátane tých, ktoré umožňujú monitorovať domácich miláčikov alebo poskytnúť starým a postihnutým ľuďom asistenciu v prípade núdze. Startup Enado ukázal centralizované riešenie, ktoré vie ovládať rôzne zariadenia v celom dome. V nasledujúcich rokoch sa podľa odborníkov významne rozmnožia produkty, ktoré budú vedieť šikovne šetriť napríklad výdavky za elektrinu alebo plyn.

Úspora energie
S tým, ako sa stávame čoraz viac závislými od mobilných zariadení, kladie sa väčší dôraz na výdrž ich batérií. Intel preto oznámil, že ďalšia generácia jeho ultrabookov bude osadená procesormi so spotrebou iba 7 wattov (pri súčasných ultrabookoch výrobcovia vychvaľujú 15 wattov). Wireless Power Consortium (WPC) potom predstavilo množstvo nabíjacích technológií pre smartfóny a Toyota ukázala technológiu, ktorá v automobile vie bezdrôtovo nabíjať telefón. Analytici predpokladajú, že sa bezdrôtové dobíjanie mobilných zariadení významnejšie rozšíri v najbližších niekoľkých rokoch.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá