Image
5.2.2013 0 Comments

Päť bezplatných nástrojov, ktoré ochránia vaše dáta

5_utilit_ochrana.jpg Hoci neexistuje neprekonateľná ochrana, predstavíme vám päť nástrojov, s ktorými budú vaše dáta veľmi dobre zabezpečené.

Uschova hesiel

Existuje niekoľko služieb, ktoré dokážu uchovávať vaše heslá. Mnohé z nich, napr. LastPass, však tieto dáta ukladajú aj v cloude, čo nemusí každému používateľovi vyhovovať. KeePass predstavuje riešenie, ktoré ukladá heslá iba lokálne - v prípade potreby si súbor s databázou môžete umiestniť napr. do služby Dropbox a mať ho stále so sebou.

Výhodou služby KeePass je podpora viacerých operačných systémov. Utilita sa oficiálne vyvíja pre systém Windows, k dispozícii sú aj neoficiálne porty pre Android, iOS, Mac aj Linux. KeePass dokáže náhodne vygenerovať heslá a databázu ukladá v šifrovanej forme. K dispozícii je aj vyhľadávanie, vďaka ktorému nájdete uložené heslo k príslušnej webovej stránke v priebehu niekoľkých sekúnd. Program podporuje aj funkciu AutoType na automatické vyplnenie hesla.

Šifrovanie súborov

Program TrueCrypt sme spomínali v súvislosti s článkom o šifrovaní dát a spomenieme ho aj teraz. Z hľadiska bezplatného riešenia, ktoré zašifruje vaše dáta, ide o jeden z najlepších nástrojov. TrueCrypt dokáže vytvoriť virtuálny zašifrovaný disk. Ten treba načítať pomocou nástroja TrueCrypt, pričom ho musíte odomknúť heslom. Ide teda o výborné riešenie, ktoré môžete využiť aj v kombinácii s cloudovými službami, ako je napr. Dropbox alebo SkyDrive. Výborná vlastnosť nástroja TrueCrypt je aj podpora dvoch hesiel - každé heslo vám sprístupní iné súbory.

Anonymné surfovanie

Túto utilitu využijete, pokiaľ chcete prehliadať internet anonymne. Tor Browser šifruje vašu internetovú aktivitu, ale na úkor prenosovej rýchlosti, keďže vaše dáta putujú viacerými internetovými uzlami. Spoľahlivosť tohto programu bola otestovaná aj v Egypte a v iných krajinách, kde je limitovaný, resp. zakázaný prístup do internetu, a práve v takýchto situáciách nájde Tor Browser využitie.

Skrývanie správ

Steganografia je veda, ktorá sa zaoberá skrytými správami. Presne toto dokáže utilita OpenPuff - umožní používateľovi schovať dáta napr. do súborov MP3 alebo JPEG. Upravené súbory sa zdajú na prvý pohľad úplne bežné, fungujú tak, ako majú. Skrytú správu možno zaheslovať, aby ste ju mohli prečítať, budete opäť potrebovať program OpenPuff.

Šifrovanie četu

Cryptocat je plug-in pre internetový prehliadač Firefox a Google Chrome, ktorý šifruje vašu komunikáciu v čete. Túto utilitu tak využijete napr. pri komunikovaní cez GTalk alebo Facebook chat a poskytne vám vyšší stupeň zabezpečenia ako Google alebo Facebook v rámci samotnej četovacej aplikácie. V súvislosti s touto utilitou sa v minulosti objavili pripomienky k spôsobu, ako Cryptocat šifruje dáta - tie boli šifrované na serveri. Tvorcovia však na kritiku zareagovali a Cryptocat už šifruje dáta lokálne.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá