Image
7.10.2016 0 Comments

Paris Motor Show 2016: Takto vyzerá budúcnosť automobilov s elektrickým pohonom

Hlavným mottom tohoročného parížskeho autosalónu bola elektromobilita. Viacero výrobcov tu predstavilo svoje plug-in modely. Zdá sa, že automobilky veria, že budúcnosť patrí elektromobilom.

Volkswagen ukázal koncept vozidla nazývaného ID, ktoré sa podľa očakávania má dostať do predaja v roku 2020. Na stovku bude akcelerovať za 8 sekúnd a maximálna rýchlosť bude 160 km/h. Vybavený bude architektúrou MEB (Modular Electric Platform), ktorá bola špeciálne vyvinutá pre elektromobily.  Predpokladaný dojazd na jedno nabitie je 400 až 600 km a cena sa začína od 30 000 dolárov. Koncept ID signalizuje nový posun smerom k autonómnemu riadeniu. Keď vodič na 10 sekúnd podrží odznak v strede volantu, ten sa trochu zasunie a ovládanie sa zverí štyrom laserovým skenerom, ultrazvukovým senzorom, radarom a kamerám.

Francúzska automobilka Renault vystavovala prepracovanú verziu svojho elektromobilu Zoe s dojazdom okolo 300 km na jedno nabitie. Jeho cena sa začína od 29 000 dolárov, no nezahŕňa batériu.

Návštevníci mohli vidieť aj futuristický koncept Trezor, akýsi grand tourer budúcnosti. Jeho elektromotor vznikol na základe technológií z Formuly E. Má výkon 260 kW (350 koní) a krútiaci moment 380 Nm, rýchlosť 100 km/h dosiahne za 4 sekundy.

Opel, európska divízia GM, odhalil svoj koncept Ampera-e, cenovo dostupný plug-in automobil, ktorý na jedno nabitie prejde asi 380 km. Je to obdoba modelu Chevrolet Bolt, dokonca sa má vyrábať v rovnakej michiganskej továrni. Výroba sa má začať na jar budúceho roka, ale cena zatiaľ nebola oznámená.

Koncept Mercedes-Benz s názvom Generation EQ je plne elektrický SUV. Malo by ísť o prvé auto podznačky Mercedes-EQ. Poháňať ho bude 300 kW elektromotor a na jedno nabitie batérie prejde asi 500 km. Zástupcovia automobilky síce neprezradili, kedy sa dostane do predaja, ale netajili sa svojimi ambíciami - značka sa do roku 2025 má stať najúspešnejšou v počte predaných elektromobilov.

Svoj prvý elektromobil predstavil aj Smart, volá sa ForTwo Electric Drive. Štvordverový model bude k dispozícii v Spojených štátoch do konca tohto roka, neskôr bude dostupný aj v Európe.

A napokon plug-in hybrid vystavoval aj Citroën, volá sa CXperience a mohol by stať budúcou náhradou rodinného automobilu Citroën C5. Koncept je veľký hatchback, má približne rovnakú dĺžku ako aktuálny päťdverový Ford Mondeo, je však podstatne širší. Benzínový a elektrický motor majú spoločný výkon 220 kW (300 koní), čisto na elektrický pohon prejde vozidlo 60 km.

Zdroj: newatlas.com

money.cnn.com

autoexpress.co.uk

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá