Image
2.1.2013 0 Comments

Panasonic PT-AT6000 / Domáce kino par excellence

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Vianoce prichádzajú a my sme dostali exkluzívnu možnosť vyskúšať si „ťažkotonážny" domáci projektor. Po jedenástich rokoch tvorby domácich kín sme sa dnes dočkali modelu AT6000 (v mimoeurópskych trhoch označovaný ako AE8000), nasledovníka modelu AT5000 ponúkajúceho nový zážitok z domáceho 3D full HD kina. Ak sa orientujete na 2D, postačí vám aj minuloročný model. Ale ten tohtoročný je v prípade 3D obrazu skutočná lahôdka. No ak chcete aktuálnu špičku na našom trhu, budete si musieť priplatiť sumu prevyšujúcu 3000 eur.

Trocha parametrov na úvod

Panasonic PT-AT6000 je, samozrejme, 3LCD projektor s tromi 0,74-palcovými čipmi s natívnym full HD rozlíšením 1920 × 1080 pixelov. Aktuálny model pridáva na svietivosti, po novom činí až 2400 ANSI lúmenov. Vnútri je nová prizma s polarizačným filtrom a šošovky s antireflexnou úpravou, aby lepšie zvládali teplo, ktoré produkuje 220 W lampa Red Rich (UHM), ktorá ponúka na papieri vo výsledku o 20 % vyšší jas ako predchodca. V bežnom režime poskytne 4000 hodín prevádzky, v ekonomickom o tisícku viac. Spotrebu sme namerali vyše 320 W počas prevádzky. Uniformitu obrazu udáva Panasonic na úrovni 85 %, kontrastný pomer 500 000:1. Základom spracovania obrazu je Detail Clarity Processor 4, čo je v praxi dvojjadrový procesor, ktorý upravuje obraz až do úrovne pixelov. Čipová súprava Frame Creation 2 je zacielená najmä na prepracované 3D funkcie. AT6000 umožňuje vytvoriť max. 300-palcový 2D obraz alebo 200-palcový 3D obraz. V reálne však odporúčame max. 140 ÷ 150-palcový 3D obraz, aby ste zachovali jeho výbornú kvalitu. Projektor počas prevádzky prakticky nepočuť, pri stropnej montáži budete mať úplný pokoj. Z rozhraní je k dispozícii trojica vstupov HDMI, analógový VGA, ďalej je tu sériové rozhranie na vzdialené ovládanie, vstup kompozitného aj komponentového videa a rozhranie S-Video. Nájdete tu aj predlžovacie rozhranie na IR vysielač, keby vám 6-metrový dosah toho integrovaného v tele projektora nestačil.

Výborná optika

Základom úspechu sú šošovky, ktoré sú motorizované, rovnako je motorizované aj ostrenie. Parametre skiel: F 1.9-3.2, f 22.4-44.8 mm a hlavne dvojnásobný zoom. Lens shift, teda optický posuv šošoviek bez nutnosti zmeny pozície projektora je dostupný v úrovni ± 100 % vertikálne, ±26 % horizontálne. Po novom je korekcia lichobežníkového efektu dostupná už aj pre 3D obraz, čo je rozdiel v porovnaní s verziou AT5000, ktorá to neumožňovala. Dvojica aktívnych 3D okuliarov (modelové označenie TY-EW3D3M) je súčasťou balenia. Panasonic pri svojich 3D TV používa aj RF systém na synchronizovanie 3D okuliarov, ale tentoraz zvolil pre rozšírenosť IR systém, čo v princípe považujeme za správne rozhodnutie.

Kvalita obrazu

V prvom rade Detail Clarity Processor automaticky prispôsobí obraz podľa jeho formátu, automaticky nastaví zoom aj správny pomer strán. Už v nastavení od výrobcu sú farby veľmi dobre predkalibrované. Dodatočná úprava gama krivky je možná až v pätnástich bodoch, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s predošlou verziou tohto projektora. Tento velikánsky, krásny a vyspelý domáci 3D projektor ponúka niekoľko farebných režimov. Základom je štandardizovaný Rec.709, potom sú tu dôležité režimy Cinema 1 a Cinema 2. Režim Cinema 1 zodpovedá spolupráci s koloristami z Hollywoodu, je špeciálne určený pre veľkoformátové plátna. Režime Cinema 2 má o niečo presýtenejšie farby, čo veľa ľudí obľubuje. Keby sme hodnotili vernosť farieb, vyhráva mód Rec.709. No keďže vnímanie farieb je subjektívne, pri sledovaní 3D filmov z Blu-ray prehrávača sme vždy prepli na režim Cinema 1. Vo výslednom efekte poskytuje Panasonic špičkový obraz a jeden z najlepších filmových zážitkov, ktoré domáce kiná v tejto cenovej kategórii aktuálne ponúkajú.

3D - vyžmýkajte z neho maximum

Okrem technológií na zlepšenie farebnosti a plynulosti prehrávania (Pure Colour Filter Pro, Pure Contrast Plate Technology, Smooth Screen Technology) rieši nový projektor mnoho problémov týkajúcich sa kvality 3D prehrávania.

PT-AE8000 copy.jpg
Toto „monštrum" s hmotnosťou 8,7 kg je aktuálne najlepší domáci projektor na našom trhu. 3D obraz pri full HD rozlíšení a veľkosti 200 palcov? Áno, a v akej kvalite!

A najmä ak máte full HD 3D, problémy, ktorých sa aktuálna paralaxa 3D obrazu týka, vystúpia ešte viac do popredia. Tu hneď chválime výrobcu, že si s 3D obrazom v takejto veľkosti pre domáce potreby bravúrne poradil. V nastaveniach nájdete napr. 3D Viewing Monitor, ktorý vám poslúži na nájdenie správnej paralaxy (úrovne plasticity 3D obrazu), keďže tá je závislá od vzdialenosti, z ktorej obraz sledujete. Potom je tu 3D Picture Balance na vyrovnanie či doladenie farebných nezrovnalostí pre ľavé a pravé oko zvlášť. Za najväčší prínos nového projektora však považujeme 3D Motion Re-master, čo je technológia, ktorá prináša plynulejšie pohyby a aktívne koriguje 3D obraz. Keďže pri synchronizácii s aktívnymi okuliarmi nastáva drobný výpadok obrazu pri rýchlych pohyboch medzi ľavým a pravým okom (hoci iba na úrovni 1/120 sekundy), môže ľudský mozog tento efekt vnímať rušivo. Panasonic to rieši interpoláciou obrazu práve na tento mikrookamih, čím je aj veľmi dynamický 3D obraz ešte plynulejší. Ak sa chcete dozvedieť o tomto 3D probléme viac, vyhľadajte si Machov-Dvorakov efekt.

Zhodnotenie

Investovať vyše 3000 eur do projektora je vec, ktorú treba určite zvážiť. Ak vám stačí 2D obraz, bude vám vyhovovať aj minuloročný model, ktorý je aktuálne skoro o tisícku lacnejší. No ak chcete špičkový full HD 3D obraz vo veľkosti 150 ÷ 200 palcov, je testovaný model aktuálne špičkou na našom trhu. Ponúka zlepšený jas, kontrast aj kvalitu obrazu a pridáva aktuálne 3D technológie. Podľa našich poznatkov v daných cenových podmienkach ide aktuálne z kvalitatívneho hľadiska o najlepšie domáce 3D kino. Rozhodne však k nemu odporúčame 7.1-kanálovú audiosúpravu, aby ste z Blu-ray 3D filmov vyžmýkali skutočne najväčší zážitok.

Cena: 3119 EUR
Zapožičal: Panasonic


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá