Image
11.3.2015 0 Comments

Palivový článok Jaq dobije mobil pomocou vody a kuchynskej soli

myfc_jaq2.jpg Pred istým časom sme informovali o externej nabíjačke PowerTrekk od švédskej spoločnosti MyFC, ktorá obsahuje vodíkový článok.

Nový produkt MyFC s názvom Jaq bol predstavený na MWC a umožní nabíjať telefón pomocou jednoduchej kazety naplnenej vodou a kuchynskou soľou (NaCl). Zariadenie sa skladá z pogumovaného kovového puzdra s portom microUSB na prepojenie s telefónom a spomínanej kazety obsahujúcej vodu a soľ, ktorá sa zasunie do puzdra.

jaq_animation.gif

Obal je z plastu, ale má byť úplne recyklovateľný. Len čo kazeta vkĺzne do puzdra, spustí sa chemická reakcia produkujúca energiu. Vedľajšie produkty sú teplo a vodné pary. Na rozdiel od vodíkových palivových článkov teda kazety nie sú naplnené horľavou látkou.

Každý článok je určený na jedno nabitie a má kapacitu 2400 mAh, čo je dosť na nabitie iPhonu 6. Dobíjanie trvá približne dve hodiny a výstup je maximálne 6 wattov. Náplne sa budú vyrábať v rôznych farbách a majú hmotnosť 40 g, hmotnosť puzdra je 200 g.

myfc_jaq_phone.jpg

Štartovací balíček bude obsahovať puzdro Jaq, päť palivových článkov a nabíjací kábel. Cena zatiaľ nebola určená, podľa hovorcu by puzdro malo stáť asi 99 dolárov a každá kazeta potom 2 doláre. Ponúkať sa bude aj balenie s viacerými kazetami, pravdepodobne deviatimi, ktoré bude stáť 10 dolárov.

myfc_jaq.jpg

Je to síce drahšie ako nabíjanie zapojením do elektrickej zásuvky, no energiu je takto k dispozícii kdekoľvek, aj na miestach, kde nie je dostupná elektrická sieť. Jaq by sa mal dostať na trh koncom tohto roka.

Zdroj: digitaltrends.com

cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá