Image
11.3.2015 0 Comments

Palivový článok Jaq dobije mobil pomocou vody a kuchynskej soli

myfc_jaq2.jpg Pred istým časom sme informovali o externej nabíjačke PowerTrekk od švédskej spoločnosti MyFC, ktorá obsahuje vodíkový článok.

Nový produkt MyFC s názvom Jaq bol predstavený na MWC a umožní nabíjať telefón pomocou jednoduchej kazety naplnenej vodou a kuchynskou soľou (NaCl). Zariadenie sa skladá z pogumovaného kovového puzdra s portom microUSB na prepojenie s telefónom a spomínanej kazety obsahujúcej vodu a soľ, ktorá sa zasunie do puzdra.

jaq_animation.gif

Obal je z plastu, ale má byť úplne recyklovateľný. Len čo kazeta vkĺzne do puzdra, spustí sa chemická reakcia produkujúca energiu. Vedľajšie produkty sú teplo a vodné pary. Na rozdiel od vodíkových palivových článkov teda kazety nie sú naplnené horľavou látkou.

Každý článok je určený na jedno nabitie a má kapacitu 2400 mAh, čo je dosť na nabitie iPhonu 6. Dobíjanie trvá približne dve hodiny a výstup je maximálne 6 wattov. Náplne sa budú vyrábať v rôznych farbách a majú hmotnosť 40 g, hmotnosť puzdra je 200 g.

myfc_jaq_phone.jpg

Štartovací balíček bude obsahovať puzdro Jaq, päť palivových článkov a nabíjací kábel. Cena zatiaľ nebola určená, podľa hovorcu by puzdro malo stáť asi 99 dolárov a každá kazeta potom 2 doláre. Ponúkať sa bude aj balenie s viacerými kazetami, pravdepodobne deviatimi, ktoré bude stáť 10 dolárov.

myfc_jaq.jpg

Je to síce drahšie ako nabíjanie zapojením do elektrickej zásuvky, no energiu je takto k dispozícii kdekoľvek, aj na miestach, kde nie je dostupná elektrická sieť. Jaq by sa mal dostať na trh koncom tohto roka.

Zdroj: digitaltrends.com

cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá