Image
3.8.2015 0 Comments

PR: Slovák dokáže naučiť počítač efektívne vyhľadávať obrázky podľa toho, čo sa na nich reálne nachádza

Doc. Ing. Róbert Hudec, PhD., z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, sa vo svojej výskumnej činnosti venuje analyzovaniu obrázkov a spôsobom, ako ich popísať tak, aby ich počítač dokázal spracovať veľké množstvo a aby ich bolo možné čo najrýchlejšie vyhľadať.

Je to podobné, ako napr. pri vyhľadávaní obrázkov na Googli, ale zložitejšie. Pretože sa každodenne na svete vyprodukuje obrovské množstvo obrázkov a videí, ktoré treba nejakým spôsobom popísať a zotriediť tak, aby sa dali v budúcnosti ľahko vyhľadať. Svojim spôsobom to umožňuje efektívnejšie vyhľadávať obrázky podľa toho, čo sa na nich reálne nachádza," vysvetľuje docent Hudec.

Robert Hudec.jpg

Doc. Ing. Róbert Hudec, PhD., zdroj: http://kt.uniza.sk

Sám seba označuje za „vývojára". Jeho vášeň pre elektroniku a vyvíjanie rôznych elektronických zariadení vznikla už na základnej škole. Držiteľ veľkého množstva ocenení je hrdý na niekoľko svojich vynálezov, ako napríklad: „vytvorenie kombinovaného deskriptora farby a textúry pre globálny popis farebných obrazových textúr. V oblasti aplikovaného výskumu sme vyvinuli viac ako 10 SW aplikácií, služieb a systémov využívajúcich metódy číslicového spracovania obrazových dát pre dopravu, WEB, priemysel, medicínu a pod."

Človek, vďaka ktorému sa mobil len tak ľahko nevybije

Doc. PaedDr. Peter Hockicko, PhD., z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, už ako mladý sníval o tom, že sa bude prechádzať po laboratóriu v bielom plášti a experimentovať ako Majster N.

Čomu sa venuje v súčasnosti? „Väčšina ľudí aktívne používa mobilný telefón, našou snahou je vyšetrovať materiály, ktoré by umožnili mobilnému telefónu dlhšiu výdrž batérie. V pedagogickej oblasti je to príprava videí, ktoré umožňujú zvýšiť názornosť a lepšie pochopiť fungovanie prírodných zákonov. V pedagogickej oblasti sa nám podarilo ukázať, že pri využívaní videoanalýz študenti dosahujú vo vedomostnej úrovni štatisticky významne vyššiu úroveň vedomostí ako pri štandardnom numerickom riešení problémov," hovorí sympatický vynálezca.

Peter Hockicko.jpg

Doc. PaedDr. Peter Hockicko, PhD., zdroj: http://kt.uniza.sk

Hlasuj aj ty za najcoolerskejšieho vynálezcu v hre a svojimi hlasmi rozhodni o tom, ktorí vedci sa stanú historicky prvými členmi KLUBU AKČNÝCH HRDINOV. Hlasovanie je bezplatné a neobmedzené, trvá do 20. 10. 2015 a zúčastniť sa ho môže každý, koho vek neprekročil 30 rokov. Za tvoju pomoc môžeš získať COOL CENY! Viac informácií nájdeš na www.dikymoc.sk v sekcii TECHNOLÓGIE.

Anketu s názvom „KLUB AKČNÝCH HRDINOV - hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre" ti prináša edukačno-mentorský portál www.dikymoc.sk v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR ako priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Video: Klub akčných hrdinov


obligatory-logos.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá