Image
10.6.2014 0 Comments

PR: Prínos cloudu alebo ako si znížiť náklady modernou technológiou

cloud.jpg Cloud sem, cloud tam, všetci sa dnes oháňajú týmto výrazom. Väčšina z nás už vie, čo to cloud vlastne je, ale každý ho vidí inak - manažér a vývojár môžu mať iné názory. Cloud netreba vidieť ako hromadu počítačov bezpečne zavretých v nejakom priestore. Cloud je služba, ktorá nám uľahčí pracovný život.

Od vlastného „železa" k bezpečnej cloudovej infraštruktúre

Pre softvérové spoločnosti alebo poskytovateľov softvérových služieb sú určené cloudové služby typu platforma ako služba (PaaS) alebo infraštruktúra ako služba (IaaS). Je to možnosť, ako sa zbaviť starostí s obstarávaním a údržbou serverov. Nemusíme plánovať, ako server využijeme, aký server kúpime, kam ho bezpečne uložíme a aj samotná evidencia a účtovníctvo sa zjednoduší.

Obrovská výhoda cloudu je v tom, že nám poskytne „priestor" vtedy, keď ho naozaj potrebujeme, jednoducho a rýchlo „jedným klikom". Nemusíme kupovať drahý server, aby nám 80 % času fungoval na 20 %. "Naklikáme" si také prostriedky, aké práve potrebujeme. Ak ich už potrebovať nebudeme, môžeme ich uvoľniť a nemusíme za ne platiť. Čakáme veľký nápor? Klik a máme výkon. Už ho nepotrebujeme? Klik a ušetrili sme.

Zabezpečiť spoľahlivosť serveru v cloude je podstatne jednoduchšie ako keby sme si ju mali zrealizovať sami. Servery u poskytovateľa cloudu sú v zabezpečenej budove, ktorá je nonstop strážená. Internetová konektivita je zabezpečená viacerými cestami a o výpadku elektriny ani nepočuť. Zálohy? Sú tam. Enkryptovanie disku, takže iba my máme prístup? Je tam. Všetko s dostupnosťou niekoľko deviatok. Aby sme mohli toto všetko zabezpečiť sami, museli by sme mať priestory, ľudí ktorí sa budú starať o zálohy, strážnu službu, drahé internetové pripojenie a zálohovanie. Cloud ušetrí obrovské náklady aj v tejto oblasti.

Od nákupu licencií k všadeprítomnej cloudovej softvérovej službe

Pre bežné spoločnosti existujú iné typy cloudov, a to softvér ako služba (SaaS). Nemusíte si kupovať softvér dopredu s rizikom, že vám ostane nevyužitý, nemusíte riešiť komplikované licencovanie alebo skladovať si krabice a nosiče. Softvér ako služba je jednoduchý spôsob, ako dostať potrebný softvér svojim zamestnancom do rúk tak, aby mohli okamžite pracovať. Väčšina takýchto softvérov v cloude funguje cez webový prehliadač, takže ak máte smartfón alebo tablet, máte softvér stále po ruke. Netreba nič inštalovať, zamestnávať administrátora, ktorý by sa vám o to staral. V prípade akejkoľvek otázky alebo problému je vám k dispozícii technická podpora, ktorá vám v krátkej chvíli poradí alebo pomôže.

Výhoda cloudu je aj v tom, že vám poskytne vždy najnovšiu verziu služby. Verzie prichádzajú často a aplikácia sa aktualizuje automaticky. Prenos dát do novšej verzie taktiež prebieha automaticky a môžete sa spoľahnúť, že budú v poriadku premigrované.

Mesačne platíte iba za využitý softvér. Ak vám príde nový človek, začnete platiť aj za neho a má okamžite k dispozícii aplikáciu. Alebo ak máte obdobie, že potrebujete sezónnych pracovníkov, zaplatíte si softvér iba na dané obdobie. Po skončení práce prestanete softvér používať a máte ušetrené.

Od starostí k užívaniu

Rôzne cloudové riešenia a služby vám umožnia zmenšiť starosti s prevádzkou IT. Budete platiť za to, čo naozaj potrebujete a vtedy, keď to potrebujete. A začnete si softvér užívať ako službu.

Peter Kohaut,
softvérový architekt cloudovej služby euriaObchod spoločnosti DIMANO, a. s.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá