Image
19.6.2014 0 Comments

PR: POWER8 systémy sú ideálnym riešením pre Big Data a Cloud

ibm.jpg Konečne sme sa dočkali a najnovšia technológia z oblasti Unixových a Linuxových systémov od IBM pod označením POWER8 je fyzicky dostupná od 10. júna pre zákazníkov po celom svete. Spoločnosť IBM uviedla túto najnovšiu radu už 28. apríla tohto roka a trvalo len niečo vyše jedného mesiaca, kým prvé servery môžu byť odosielané prvým zákazníkom.

Procesor POWER8 má vynikajúci výpočtový výkon a je určený spracovávať veľkú záťaž, hlavne pri analýze veľkých objemov dát. Samotný čip je osadený 12 výpočtovými jadrami, z ktorých každé dokáže spracovávať 8 vlákien súčasne. Celkovo teda jeden procesor zvládne súbežné spracovanie až 96 vlákien. Každé z jadier je vybavené vyrovnávacou pamäťou 512 kB SRAM L2 a 8MB eDRAM L3, čo znamená v celkovom súčte 6MB vyrovnávacej pamäte L2 a 96 MB L3. Okrem toho v rámci architektúry pamäťového systému pribudla ďalšia úroveň vyrovnávacej pamäte, tzv. L4 o veľkosti maximálne 128 MB eDRAM. Celková pamäťová priepustnosť sa zvýšila oproti predchádzajúcej generácii POWER7 viac ako dvojnásobne na hodnotu 230 GB/s. Je to aj vďaka integrovaniu novej tzv. Transakčnej pamäte, prevzanej z IBM Mainframe systémov. Každý čip dokáže adresovať až 1TB operačnej pamäte a oproti staršej generácii by mal byť nový procesor dva až tri krát rýchlejší, napr. pri analýze dát. Zrýchlenie spracovania pri novom procesore je rôzne pre odlišné typy úloh a aplikácií.

IBM v tejto súvislosti predstavila aj nové servery optimalizované na prácu s veľkým objemom dát - Big Data a analytické nástroje určené pre spracovanie veľkých objemov dát v reálnom čase. V súčasnosti je možné si vybrať od minimálne 6 jadrových konfigurácií až po 24 jadrové s maximálne adresovateľnou pamäťou 1TB. Systémy s väčšími kapacitami budú ohlasené v druhej polovici tohto roka.

13927975433_67c6765178_b.jpg

Okrem vlastného variantu UNIXu, ktorým je operačný systém AIX, IBM podporuje aj Linux (a taktiež operačný systém IBM i OS). V oblasti linuxových distribúcií pribudla najnovšie okrem Red Hat Linux a SuSE aj podpora čoraz obľúbenejšej distribúcie Ubuntu Server. Priaznivcov Open Source technológii určite poteší informácia o novej verzii virtualizačného hypervízora PowerKVM, ktorý bude dostupný pre POWER8 servery s Linuxovými operačnými systémami.

Do konzorcia OpenPower, ktoré umožňuje svojim členom určovať smer ďalšieho vývoja architektúry POWER, sa zapojili napríklad firmy Canonical, Micron, Google, Nvidia, Mellanox, Tyan alebo najnovšie aj Samsung. Napríklad na konferencii IBM IMPACT 2014, ktorá prebehla začiatkom mája v Las Vegas, predviedla nVidia servery vybavené jej grafickými procesormi v kombinácii s procesormi POWER8, ktoré by mali zabezpečovať akceleráciu pre aplikácie napísané v jazyku Java a pre spracovanie veľkých objemov dát. Taktiež Google predstavil základnú dosku osadenú procesormi POWER8, ktorú momentálne testuje vo svojich systémoch pre budúce využitie vo svojich dátových centrách. Ďalšie zariadenia, I/O karty a akcelerátory sa očakávajú v blízkej budúcnosti.

13904810516_9d66b909e8_b.jpg

Aktuálne informácie o novinkách zo sveta Power Systems, UNIXu a Linuxu nájdete na novom blogu powerclub.sk. Jeho zakladateľom a prispievateľom je Martin Nemeček, certifikovaný špecialista IBM Power Systems.

Viac informácií o ohlásení IBM POWER8 nájdete Tu.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá