Image
25.6.2014 0 Comments

PR: Nový procesor IBM Power8: 50× rýchlejší pri analýze dát ako x86

13782777145_c1be335ffc_o.jpg Spoločnosť IBM predstavila prvé servery vybavené novou generáciou procesora Power8. Zároveň pripomenula svoju nadáciu, ktorá otvára architektúru POWER záujemcom o jej ďalší vývoj.

IBM je v podstate posledná spoločnosť, ktorá ešte úspešne vyrába procesory s architektúrou RISC, určené pre počítače. Inak ešte nájdeme tieto procesory v rôznych herných konzolách (MS Xbox 360, Sony PlayStation 3, Nintendo Wii). Preto IBM už vlani založila nadáciu OpenPOWER Foundation, ktorá túto architektúru otvára a pomáha v jej ďalšom vývoji.

Procesor Power8 je určený na veľkú záťaž, najmä pri analýze veľkých objemov dát. Čip je osadený 12 výpočtovými jadrami, z ktorých každé dokáže spracúvať 8 vlákien súčasne. Procesor teda zvláda súbežné spracovanie 96 vlákien.

Každé z jadier je vybavené vyrovnávacou pamäťou 512 kB SRAM L2 a 8 MB EDRAM L3, to teda dovedna znamená 6 MB vyrovnávacej pamäte L2 a 96 MB L3. Každý čip dokáže adresovať až 1 TB operačnej pamäte s prenosovou rýchlosťou 230 GB/s. Podľa IBM by mala byť nová verzia procesora dvakrát až trikrát rýchlejšia ako Power 7 a pri analýze dát až 50-krát rýchlejšia ako procesory konkurenčnej architektúry x86 1).

Spoločnosť IBM do rozvoja highendových serverov s procesorom Power8 investovala 2,4 miliardy dolárov. Ich vývoj trval vyše troch rokov a sú v nich použité stovky inovácií a patentov.

IBM at The Open Innovation Summit.jpg

Senior viceprezident IBM Systems and Technology Group Tom Rosamilia (vľavo) a generálny riaditeľ IBM Power Systems Doug Balog (vpravo). (Foto: IBM)

IBM predstavila tri nové servery optimalizované na prácu s veľkým objemom dát (big data) a ďalšie analytické nástroje určené na spracovanie veľkých objemov dát v reálnom čase. S hardvérom sa dodáva aj nový softvér zameraný na analýzu a big data - IBM Solution for BLU acceleration, IBM Solution for Analytics a IBM Solution for Hadoop. Sú určené pre novú verziu procesora a zvládajú spracúvať veľké objemy štruktúrovaných aj neštruktúrovaných dát.

IBM okrem vlastného variantu Unixu podporuje aj Linux, preto s uvedením novej generácie procesorov predstavila aj Ubuntu Server pre systémy Power8 a variant virtualizačného hypervízora Power KVM.

IBM predstavila aj päť nových serverov triedy S, vybavených najnovšími procesormi Power8, ktoré budú plne k dispozícii zákazníkom od 10. júna tohto roka. Dva z nich bežia na operačnom systéme Linux a tri poskytujú zákazníkom na výber prácu s operačnými systémami Linux, AIX alebo IBM i. Určené sú na prácu v prostredí s vysokými nárokmi na výpočtovú kapacitu. Najnovšie servery IBM, využívajúce procesory Power8, úplne zmenia hospodárenie dátových centier vrátane zníženia nárokov na podlahovú plochu či nižších nákladov na energie a chladenie.

13978033283_3f65fd9f27_o.jpg

Do nadácie OpenPOWER, ktorá umožňuje členským organizáciám smerovať ďalší vývoj architektúry POWER, sa zapojili napríklad firmy Canonical, Micron, Google, nVidia, Mellanox alebo Tyan. Softvérová vrstva OpenStack sa ponúka ako open source, ktorý si môžu všetci záujemcovia upravovať podľa svojich potrieb a ďalej predávať.

Napríklad na konferencii IBM Impact 2014, ktorá sa uskutočnila na prelome apríla a mája v Las Vegas, predviedla nVidia servery vybavené jej grafickými procesormi v kombinácii s procesormi Power8, ktoré by mali zabezpečovať akceleráciu pre aplikácie v Jave a na spracovanie big data.

Nová generácia serverov s novými procesormi by mala byť záujemcom k dispozícii od júna tohto roka.

1) V prípade komparatívnych testov so systémami postavenými na platforme x86 prebiehali testy na rovnakej 2,6 TB BI záťaži v laboratórne kontrolovanom prostredí. Konkurenčné konfigurácie serverov: HP DL380p, 24 jadier, 256 GB RAM, SuSE Linux 11SP3 (DB), HP DL380p, 16 jadier, 384 GB RAM, Cognos 10.2.1.1, SuSE Linux 11SP3 (Cognos). Konfigurácie servera IBM: IBM S824, 24 jadier, 256 GB RAM, DB2 10.5, AIX 7.1 TL2 (DB) a IBM S822L, 16 z 20 jadier aktivovaných, 384 GB RAM, Cognos 10.2.1.1, SuSE Linux 11SP3 (Cognos).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá