Image
31.8.2016 0 Comments

PR: GPON optická alternatíva ethernetu

GPON (Gigabitová pasívna optická sieť) využíva topológiu piont - multipoint  a pripojenie  pomocou zafukovaného optického vlákna FTTH (fiber-to-the-home). Z ústredne operátora vedie optické vlákno, na ktoré sú pripojení koncoví používatelia, pričom prenosová vzdialenosť môže byť teoreticky 40 km, v praxi sa využíva 10- 20 km. Zákazníci sú na optické vlákno pripojení pomocou optického splitra (rozbočovača), ktorý rozdeľuje prenosovú kapacitu vlákna medzi požívateľov.

„Všetkých používateľov sú z dôvodu bezpečnosti prenášané šifrovane po jednom vlákne. V smere od účastníkov, ako aj v smere k účastníkom sú posielané separátne na rôznych vlnových dĺžkach. Keďže v jednu chvíľu môžu byť prednášané dáta len od jedného účastníka, využíva sa TDM (časový multiplex kanálov, pozn. redakcie ), ktorý definuje časové sloty, kedy môže ktorý účastník môže komunikovať, takže nedochádza ku kolízií a degradácií signálu. Technológia GPON umožňuje dosiahnuť prenosové rýchlosti 2,5 Gb/s v smere k užívateľovi  a 1,25 Gb/s v smere od užívateľov“ uviedol Rastislav Fukas  z tímu expertného centra, ALEF Distribution. 

Princíp architektúry a fungovania sietí GPON (Gigabitová pasívna optická sieť)

 OLT (Optické linkové ukončenie) - zariadenie na ukončenie linky na strane operátora. Jeho úlohou je prevod optického signálu na elektrický a tiež zabezpečuje réžiu, čiže všetky činnosti potrebné k fungovaniu siete.

ONT (Optická sieťová jednotka) – zariadenie na ukončenie linky na strane účastníka a na prevod signálu medzi prístupovou optickou sieťou a domácou sieťou používateľa.

Už niekoľko rokov je  GPON atraktívnou alternatívou aktívneho ethernetu. PON produkty nachádzajú svoje uplatnenie nielen v ISP prostredí, ale čoraz viac aj v Enterprise prostredí a tieto technológie  poskytujú atraktívnu alternatívu voči iným existujúcim riešeniam. VNET ako prvý na Slovensku využil príležitosť nasadiť vyšší level GPON technológie  od spoločnosti Cisco Systems, čím prispel k ďalšiemu skvalitneniu  služieb pre svojich klientov.

Rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi optickými sieťami

Spoločnosť Cisco Systems zariadení zaradila GPON technológiu do svojho portfólia prístupových technológií. Dostupná je nová verzia kariet do existujúcich OLT s podporou XG-PON1 (ITU-T G.987.x) s rýchlosťou 10Gbps/2.5Gbps DS/US a NG-PON2 s rýchlosťou 4x10Gbps/4x2.5Gbps DS/US (ITU-T G.989.x). Výhoda týchto riešení je, že dokážu koexistovať s aktuálnou GPON technológiou čo umožní poskytovateľom služieb postupne zvyšovať rýchlosti pre náročnejších zákazníkov so zachovaním pôvodnej technológie pre existujúcich zákazníkov. Cisco okrem toho umožňuje aj koexistenciu a distribúciu RF Video signálu pre zákazníkov, ktorým postačujú služby štandardnej digitálnej televízie.

Okrem vysokej prenosovej rýchlosti sú hlavnými výhodami GPON odolnosť voči elektromagnetickým rušeniam a šumu a skutočnosť, že nie sú potrebné žiadne aktívne napájané sieťové prvky na optickej trase.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá