Image
31.8.2016 0 Comments

PR: GPON optická alternatíva ethernetu

GPON (Gigabitová pasívna optická sieť) využíva topológiu piont - multipoint  a pripojenie  pomocou zafukovaného optického vlákna FTTH (fiber-to-the-home). Z ústredne operátora vedie optické vlákno, na ktoré sú pripojení koncoví používatelia, pričom prenosová vzdialenosť môže byť teoreticky 40 km, v praxi sa využíva 10- 20 km. Zákazníci sú na optické vlákno pripojení pomocou optického splitra (rozbočovača), ktorý rozdeľuje prenosovú kapacitu vlákna medzi požívateľov.

„Všetkých používateľov sú z dôvodu bezpečnosti prenášané šifrovane po jednom vlákne. V smere od účastníkov, ako aj v smere k účastníkom sú posielané separátne na rôznych vlnových dĺžkach. Keďže v jednu chvíľu môžu byť prednášané dáta len od jedného účastníka, využíva sa TDM (časový multiplex kanálov, pozn. redakcie ), ktorý definuje časové sloty, kedy môže ktorý účastník môže komunikovať, takže nedochádza ku kolízií a degradácií signálu. Technológia GPON umožňuje dosiahnuť prenosové rýchlosti 2,5 Gb/s v smere k užívateľovi  a 1,25 Gb/s v smere od užívateľov“ uviedol Rastislav Fukas  z tímu expertného centra, ALEF Distribution. 

Princíp architektúry a fungovania sietí GPON (Gigabitová pasívna optická sieť)

 OLT (Optické linkové ukončenie) - zariadenie na ukončenie linky na strane operátora. Jeho úlohou je prevod optického signálu na elektrický a tiež zabezpečuje réžiu, čiže všetky činnosti potrebné k fungovaniu siete.

ONT (Optická sieťová jednotka) – zariadenie na ukončenie linky na strane účastníka a na prevod signálu medzi prístupovou optickou sieťou a domácou sieťou používateľa.

Už niekoľko rokov je  GPON atraktívnou alternatívou aktívneho ethernetu. PON produkty nachádzajú svoje uplatnenie nielen v ISP prostredí, ale čoraz viac aj v Enterprise prostredí a tieto technológie  poskytujú atraktívnu alternatívu voči iným existujúcim riešeniam. VNET ako prvý na Slovensku využil príležitosť nasadiť vyšší level GPON technológie  od spoločnosti Cisco Systems, čím prispel k ďalšiemu skvalitneniu  služieb pre svojich klientov.

Rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi optickými sieťami

Spoločnosť Cisco Systems zariadení zaradila GPON technológiu do svojho portfólia prístupových technológií. Dostupná je nová verzia kariet do existujúcich OLT s podporou XG-PON1 (ITU-T G.987.x) s rýchlosťou 10Gbps/2.5Gbps DS/US a NG-PON2 s rýchlosťou 4x10Gbps/4x2.5Gbps DS/US (ITU-T G.989.x). Výhoda týchto riešení je, že dokážu koexistovať s aktuálnou GPON technológiou čo umožní poskytovateľom služieb postupne zvyšovať rýchlosti pre náročnejších zákazníkov so zachovaním pôvodnej technológie pre existujúcich zákazníkov. Cisco okrem toho umožňuje aj koexistenciu a distribúciu RF Video signálu pre zákazníkov, ktorým postačujú služby štandardnej digitálnej televízie.

Okrem vysokej prenosovej rýchlosti sú hlavnými výhodami GPON odolnosť voči elektromagnetickým rušeniam a šumu a skutočnosť, že nie sú potrebné žiadne aktívne napájané sieťové prvky na optickej trase.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá