SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

PC REVUE: Aplikácie na tvorbu myšlienkových máp

Archív NXT
0

Zapisovať si kalendárne úlohy a rôzne poznámky alebo udalosti vyžaduje používanie špeciálnej aplikácie. To platí aj pre tzv. myšlienkové mapy, na ktorých pracujete samostatne alebo v tíme. Ide o efektívny nástroj, ktorý umožní v elektronickej podobe zaznamenávať nápady a ich prepojenosť na rôznych používateľov, iné projekty alebo už spomenuté úlohy a poznámky.

Využitie myšlienkových máp

Programy na tvorbu myšlienkový máp vlastne zlučujú na jedno miesto všetky nápady a činnosti potrebné na ich vykonanie. Vďaka špecializovanému softvéru sa dá vytvárať hierarchická štruktúra nápadov a mať tak zobrazenú len tú časť, ktorú potrebujete. Aktuálne sú k dispozícii tri verzie programov a všetky pokrývajú potreby rôzne používateľov. Klasicky je dostupný softvér na použitie v počítači, dnes už nechýbajú ani programy pre mobilné zariadenia, ako sú telefóny a tablety, a v neposlednom rade tu je možnosť pracovať vo webovom prehliadači on-line. Posledná zmienená možnosť je riešená aj formou napojenia na cloudové úložisko Google Disk. Odtiaľto môžete nové dokumenty aj vytvárať. Samozrejme, stále zostáva možnosť vytvárať myšlienkové mapy v natívnej aplikácii a podľa jej možností si ich ukladať buď v jej vlastnom úložisku, alebo v iných.

Mnohí z nás sa musia vyrovnať s množstvom poznámok a nápadov, ktoré po čase nikam nevedú a len sa hromadia, pričom ich zapisovanie stojí námahu, nehovoriac o udržaní poriadku v nich. Kedy teda s takýmto niečím začať, to sme načrtli už v úvode. Pokojne môžete využiť tento systém na plánovanie dovolenky, novej webovej stránky, počítačovej aplikácie alebo čohokoľvek, kde je žiaduce vizuálne zobrazenie. Podľa pokročilosti aplikácie sa dajú zaznamenávať aj plánované udalosti s možnosťou pripomienok. Získate prehľad o udalostiach a fungovať to bude zároveň aj ako správca úloh. Vo veľkom počte prípadov býva zahrnutá integrácia s programom Microsoft Outlook.

MindGenius Business 5


Program na desktopové využitie prináša moderné rozhranie s pásom kariet. Ľahko pridáte nové štruktúry do vlastnej mapy, pričom silná stránka je funkcia Map Explorer. Tá umožňuje zobrazovať jednotlivé úrovne oddelene. Aj pri veľkých mapách máte prehľad o obsahu hierarchických štruktúr. Program integruje aj správcu projektov. Výsledkom sú generované sumárne informácie, graf s míľnikmi, kritické body atď. Nechýba integrácia s programom Microsoft Outlook a možnosť využívať špecializované šablóny. Ocenili sme aj vytvorenie vlastného štýlu prvkov pre každú z úrovní. Ak potrebujete vytvárať myšlienkové mapy vo firemných farbách a písmach, stačí si definovať vlastné štýly. Špeciálnu časť tvorí modul Brainstorm. Má stopky a mierne upravené prostredie s vopred pripravenými bodmi, ktoré bude pri každom brainstormingu treba prebrať. Je tu aj priestor na písanie vlastných poznámok. Hodí sa na zapisovanie dodatočných poznámok tak, aby neprekážali priamo v rozložených prvkoch. Do mapy sa dajú vložiť obrázky, tabuľky alebo vopred pripravené grafické prvky z databázy programu.

Hodnotenie

+ Rozhranie, vhodné aj na projektové zobrazenie, synchronizácia s MS Outlook, modul na brainstorming, vlastné štýly, export do iných formátov

- Vyššia cena

Link: www.mindgenius.com

Cena: 189 EUR

MindMaple Lite 1.65

MindMaple.jpg

Tento program je zadarmo. Existuje aj pokročilá verzia Pro fungujúca na báze ročného poplatku, no na bežné potreby postačí aj tá bezplatná. Používa pás kariet, takže máte rýchly prístup k jednotlivým prvkom na ich pridávanie do mapy. Využívať môžete aj klávesové skratky. Tu sa nám páčila integrácia panela s rozšírenou funkcionalitou. Nájdete tu rôzne ikony, z nich niektoré aktívne. Napríklad tie s charakteristikou dokončenia úlohy podľa percentuálneho stavu alebo poznámkové značky. Bez problémov sa dá pridať k ľubovoľnej štruktúre a je len na vás, či sa informácia o dátumoch dokončenia bude zároveň zobrazovať v mape. Prepojenie na iné zdroje môže realizovať prostredníctvom hyperlinkových odkazov. Okrem štandardnej stromovej štruktúry sa dajú pridať rôzne zaoblené šípky medzi prvkami alebo schémami. V tejto verzii sa nedajú mapy exportovať do PDF, no do formátov balíka Microsoft Office máte konverziu zaručenú. Keďže pri mnohých mapách budete vychádzať z už dostupných materiálov, môžete ich sem priamo importovať. Mať všetko na jednom mieste bude základ, preto MindMaple podporuje pridávanie akýchkoľvek súborov ako objektov. Zatiaľ síce v beta verzii, no už funkčné je prepojenie na cloud Google Disk. Odtiaľ ho môžu otvárať aj ostatní. Nefunguje to on-line, všetci používatelia musia mať nainštalovaný tento program.

Hodnotenie

+ Prepracovaná verzia aj zadarmo, jednoduché ovládanie, multifunkčný panel, možnosti exportu

- Chýba export do PDF, cloud zatiaľ beta verzii

Link: www.mindmapple.com

Cena: zadarmo

Mindjet MindManager 14

Mindjet.jpg

Silný zástupca aplikácií na tvorbu myšlienkových máp je práve MindManager. Má širokú škálu funkcií a využitia. Veľmi výhodná je podpora vlastnej on-line aplikácie, a to aj na v rámci mobilných zariadení. Mapy vytvorené na počítači v desktopovej verzii sú dostupné na iných platformách. Najviac funkcií má však počítačový program. Je kompletne prepojený s kancelárskym balíkom a ponúka aj najviac funkcií spomedzi aplikácií v našom prehľade. Zorientovať sa v rozhraní nie je problém, pretože aj tu je použitý pás kariet. Všetky funkcie sú ľahko dostupné. Používatelia s dotykovým displejom ocenia rýchle prepínanie medzi režimom používania myši a písaním perom alebo rukou. Na začiatok je k dispozícii aj dostatok vzorových šablón. Ponúkajú dobré východisko pri plánovaní vlastného rozloženia máp a vychádzajú z reálnych potrieb. Každý diagram v rámci hierarchickej štruktúry môže obsahovať kombinované informácie, teda text, grafiku, aktívne značky a iné prvky, napríklad poznámky. Práve grafické ladenie bude jedna z najužitočnejších vlastností. Samozrejme, využitie nájde aj napojenie na skutočný kalendár a vlastné zápisky môžu byť pripravené vo forme naplánovaných úloh. Rozhranie sa dá zapnúť do prezentačného módu, keď sa postupne bude prechádzať štruktúrou mapy, alebo možno pripraviť priamo klasickú prezentáciu z jednotlivých blokov. Dobre spracovaná je aj možnosť tlače. Výstup bude obsahovať presne to, čo používateľ vidí na obrazovke alebo prispôsobí v nastaveniach pred tlačou. Pridávanie dokumentov vo forme objektov, počítanie základných vzorcov, podmienené formátovanie alebo napríklad podpora projektových úloh, to sú funkcie pre náročnejších používateľov. Vcelku ide o profesionálny program, ktorý počíta s tímovou prácou viacerých používateľov na jednej mape v rovnakom čase.

Hodnotenie

+ Prepracovanosť a množstvo funkcií, aktívne prvky, prepojenie na programy MS Office, podpora projektov, vlastná on-line aplikácia

- Žiadne podstatné

Link: www.mindjet.com

Cena: 259 EUR

On-line aplikácie

MindMeiser.jpg

Používatelia, ktorí majú radšej on-line aplikácie, môžu využiť niektoré varianty na webe. Ani tu však nebudú všetky aplikácie zadarmo. Počíta sa s bežným modelom jednoduchšej verzie bez poplatku a jedného či viacerých variantov so spoplatnením na určité obdobie. Aplikácia MindMeiser je graficky výborne navrhnutá a už pri vytváraní myšlienkovej mapy môžete vychádzať z niekoľkých šablón. Výhodné je prepojenie na Google Disk. Štruktúrované mapy môžu obsahovať v objektoch grafické značky. Jednoducho sa pridajú do zvoleného objektu z bočného panela. Práve tu možno meniť aj výplne, orámovanie a texty. Verzia Basic síce ponúka základné možnosti, medzi ktorými absentuje napríklad export, ale na webe ide aj tak o jednu z podarených aplikácií.

Coogle.jpg

Druhá, ktorá je úplne zadarmo, ale aj jednoduchšia, sa volá Cogglelt. Nové mapy sa dajú vytvárať aj priamo z Google Disk a tu sa aj všetky mapy ukladajú. Prostredie možno najlepšie ovládať klávesovými skratkami a vytvorené mapy majú automatické rozvrhnutie nových blokov v štruktúre tak, aby pôsobili čo najprehľadnejšie. Chýbajú však pokročilé možnosti formátovania a pridávania grafických značiek. Pridávať môžete obrázky tým, že ich pretiahnete do vybraného bloku, a takisto sa dá upravovať aj jeho farba. Na druhej strane tu máte možnosť vrátiť sa o niekoľko verzií späť v čase, a to kedykoľvek, keď otvoríte dokument. História úprav sa trvalo ukladá. Mapy sa dajú aj zdieľať s inými používateľmi.

Verdikt PC REVUE

Myšlienkové mapy sú vhodný nástroj na utriedenie poznámok, úloh a udalostí do jednej vizuálne prívetivej formy. Práve využitie počítačových aplikácií umožní, aby vaše mapy nielen obsahovali potrebné informácie, ale aj dobre vyzerali. Prepojenie na skutočný kalendár s možnosťami aktívnych pripomienok, tímová práca alebo vykreslenie do Ganttovho diagramu, to sú perličky navyše. Kto chce tento typ aplikácií vyskúšať, má možnosť použiť MindMaple Lite 1.65. Je zadarmo a na bežné potreby bohato postačí. Dve platené alternatívy v podobe aplikácií MindGenius Business 5 alebo Mindjet MindManager 14 sú vhodné na pokročilejšie nasadenie. Pre používateľov, ktorí už s takýmito mapami pracujú a vedia, čo požadujú. Ideálne bude aplikácie jednoducho vyskúšať, aby ste si spravili vlastný obraz o ich rozhraní a funkcionalite. Nám sa páčia aj webové programy. MindMeiser je graficky dobre zvládnutý, no pre toho, kto hľadá minimalistické riešenie s možnosťou zdieľania zadarmo, je tu CoggleIt.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať