Image
6.3.2014 0 Comments

Outernet – celosvetové pripojenie Wi-Fi zo satelitov pre všetkých a zadarmo

outernet_logo.png Nezisková organizácia Media Development Investment Fund (MDIF) založila v New Yorku malý tím pracovníkov so zámerom vybudovať outernet - globálnu sieť satelitov, ktorá by vysielala dáta z internetu prakticky pre každého obyvateľa našej planéty zadarmo. Podľa webovej stránky outernet.is MDIF chce ponúknuť voľný prístup k internetu pre všetkých ľudí bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, a obísť každé filtrovanie či iné prostriedky cenzúry.

S postupným rastom veľkosti a významu internetu sa čoraz častejšie ozývajú hlasy volajúce po zahrnutí slobodného prístupu k informáciám, ktoré poskytuje internet, medzi základné ľudské práva. Naopak, obmedzenie prístupu k internetu by sa malo považovať za porušenie ľudských práv. MDIF tvrdí, že 40 % ľudí v dnešnom svete sa nemôže pripojiť k internetu, a to nielen pre obmedzujúce opatrenia niektorých vlád, ale aj pre vysoké náklady, ktoré by si vyžiadalo sprístupnenie služby v odľahlých oblastiach.

outernet_satellite.png

Outernet by umožnil ľuďom v najodľahlejších oblastiach Sibíri či na vzdialených ostrovoch a v afrických dedinách rovnaký prístup k internetu, ako majú obyvatelia New Yorku, Tokia či Moskvy. Pomôcť pri tom má sústava satelitov, ktoré chce organizácia vybudovať a vyslať na obežnú dráhu.

Ako sa dá predpokladať, tok dát by bol jednosmerný. Dáta by vysielalo k satelitom niekoľko stoviek pozemných staníc a satelity by ich potom šírili dole k používateľom. Projekt je zatiaľ v počiatočných fázach a podľa súčasného plánu satelity by mali vysielať prijaté dáta v nekonečnej slučke, kým k nim dorazia nové, čerstvé dáta. To znamená, že sa to bude podobať skôr na vysielanie televízneho programu, používatelia si však budú môcť vybrať, aké informácie chcú prioritne dostávať.

„Je to moderná verzia krátkovlnného rádia alebo akýsi BitTorrent z vesmíru," píše sa na oficiálnej webovej stránke projektu.

A aký bude obsah na Outernete? Pôjde predovšetkým o spravodajstvo, burzové informácie, vzdelávací obsah (Khan Academy, Coursera, Teachers Without Borders), aplikácie, filmy, hudbu, hry, Wikipédiu. No poskytne aj možnosť zabezpečenia núdzovej komunikácie pri výpadku mobilných sietí a globálny notifikačný systém.

Nie je známe, koľko financií sa MDIF podarilo zhromaždiť na projekt, ale vybudovanie takej siete rozhodne nie je lacná záležitosť. Zostrojenie a spustenie satelitu si vyžaduje náklady vo výške 100 000 až 300 000 dolárov. No podľa harmonogramu by sa prvé satelity mali sprevádzkovať už v júni budúceho roka.

Zdroj: phys.org
ibtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá