Image
6.3.2014 0 Comments

Outernet – celosvetové pripojenie Wi-Fi zo satelitov pre všetkých a zadarmo

outernet_logo.png Nezisková organizácia Media Development Investment Fund (MDIF) založila v New Yorku malý tím pracovníkov so zámerom vybudovať outernet - globálnu sieť satelitov, ktorá by vysielala dáta z internetu prakticky pre každého obyvateľa našej planéty zadarmo. Podľa webovej stránky outernet.is MDIF chce ponúknuť voľný prístup k internetu pre všetkých ľudí bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, a obísť každé filtrovanie či iné prostriedky cenzúry.

S postupným rastom veľkosti a významu internetu sa čoraz častejšie ozývajú hlasy volajúce po zahrnutí slobodného prístupu k informáciám, ktoré poskytuje internet, medzi základné ľudské práva. Naopak, obmedzenie prístupu k internetu by sa malo považovať za porušenie ľudských práv. MDIF tvrdí, že 40 % ľudí v dnešnom svete sa nemôže pripojiť k internetu, a to nielen pre obmedzujúce opatrenia niektorých vlád, ale aj pre vysoké náklady, ktoré by si vyžiadalo sprístupnenie služby v odľahlých oblastiach.

outernet_satellite.png

Outernet by umožnil ľuďom v najodľahlejších oblastiach Sibíri či na vzdialených ostrovoch a v afrických dedinách rovnaký prístup k internetu, ako majú obyvatelia New Yorku, Tokia či Moskvy. Pomôcť pri tom má sústava satelitov, ktoré chce organizácia vybudovať a vyslať na obežnú dráhu.

Ako sa dá predpokladať, tok dát by bol jednosmerný. Dáta by vysielalo k satelitom niekoľko stoviek pozemných staníc a satelity by ich potom šírili dole k používateľom. Projekt je zatiaľ v počiatočných fázach a podľa súčasného plánu satelity by mali vysielať prijaté dáta v nekonečnej slučke, kým k nim dorazia nové, čerstvé dáta. To znamená, že sa to bude podobať skôr na vysielanie televízneho programu, používatelia si však budú môcť vybrať, aké informácie chcú prioritne dostávať.

„Je to moderná verzia krátkovlnného rádia alebo akýsi BitTorrent z vesmíru," píše sa na oficiálnej webovej stránke projektu.

A aký bude obsah na Outernete? Pôjde predovšetkým o spravodajstvo, burzové informácie, vzdelávací obsah (Khan Academy, Coursera, Teachers Without Borders), aplikácie, filmy, hudbu, hry, Wikipédiu. No poskytne aj možnosť zabezpečenia núdzovej komunikácie pri výpadku mobilných sietí a globálny notifikačný systém.

Nie je známe, koľko financií sa MDIF podarilo zhromaždiť na projekt, ale vybudovanie takej siete rozhodne nie je lacná záležitosť. Zostrojenie a spustenie satelitu si vyžaduje náklady vo výške 100 000 až 300 000 dolárov. No podľa harmonogramu by sa prvé satelity mali sprevádzkovať už v júni budúceho roka.

Zdroj: phys.org
ibtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá