Image
6.3.2014 0 Comments

Outernet – celosvetové pripojenie Wi-Fi zo satelitov pre všetkých a zadarmo

outernet_logo.png Nezisková organizácia Media Development Investment Fund (MDIF) založila v New Yorku malý tím pracovníkov so zámerom vybudovať outernet - globálnu sieť satelitov, ktorá by vysielala dáta z internetu prakticky pre každého obyvateľa našej planéty zadarmo. Podľa webovej stránky outernet.is MDIF chce ponúknuť voľný prístup k internetu pre všetkých ľudí bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, a obísť každé filtrovanie či iné prostriedky cenzúry.

S postupným rastom veľkosti a významu internetu sa čoraz častejšie ozývajú hlasy volajúce po zahrnutí slobodného prístupu k informáciám, ktoré poskytuje internet, medzi základné ľudské práva. Naopak, obmedzenie prístupu k internetu by sa malo považovať za porušenie ľudských práv. MDIF tvrdí, že 40 % ľudí v dnešnom svete sa nemôže pripojiť k internetu, a to nielen pre obmedzujúce opatrenia niektorých vlád, ale aj pre vysoké náklady, ktoré by si vyžiadalo sprístupnenie služby v odľahlých oblastiach.

outernet_satellite.png

Outernet by umožnil ľuďom v najodľahlejších oblastiach Sibíri či na vzdialených ostrovoch a v afrických dedinách rovnaký prístup k internetu, ako majú obyvatelia New Yorku, Tokia či Moskvy. Pomôcť pri tom má sústava satelitov, ktoré chce organizácia vybudovať a vyslať na obežnú dráhu.

Ako sa dá predpokladať, tok dát by bol jednosmerný. Dáta by vysielalo k satelitom niekoľko stoviek pozemných staníc a satelity by ich potom šírili dole k používateľom. Projekt je zatiaľ v počiatočných fázach a podľa súčasného plánu satelity by mali vysielať prijaté dáta v nekonečnej slučke, kým k nim dorazia nové, čerstvé dáta. To znamená, že sa to bude podobať skôr na vysielanie televízneho programu, používatelia si však budú môcť vybrať, aké informácie chcú prioritne dostávať.

„Je to moderná verzia krátkovlnného rádia alebo akýsi BitTorrent z vesmíru," píše sa na oficiálnej webovej stránke projektu.

A aký bude obsah na Outernete? Pôjde predovšetkým o spravodajstvo, burzové informácie, vzdelávací obsah (Khan Academy, Coursera, Teachers Without Borders), aplikácie, filmy, hudbu, hry, Wikipédiu. No poskytne aj možnosť zabezpečenia núdzovej komunikácie pri výpadku mobilných sietí a globálny notifikačný systém.

Nie je známe, koľko financií sa MDIF podarilo zhromaždiť na projekt, ale vybudovanie takej siete rozhodne nie je lacná záležitosť. Zostrojenie a spustenie satelitu si vyžaduje náklady vo výške 100 000 až 300 000 dolárov. No podľa harmonogramu by sa prvé satelity mali sprevádzkovať už v júni budúceho roka.

Zdroj: phys.org
ibtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá