Image
3.11.2015 0 Comments

Ostnaté robotické ježe budú skákať po asteroidoch a kométach

Prieskum komét, asteroidov a malých mesiacov môže byť ťažký vzhľadom na ich nízku gravitáciu. Nielen pristátie na nich, ale aj jazdenie po ich povrchu je pre rôzne robotické prieskumné vozidlá takmer nemožná úloha.

Výskumníci z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA, Stanfordovej univerzity a MIT pracujú na projekte robota Hedgehog, ktorý tieto obmedzenia prekonáva nezvyčajným spôsobom pohybu. Dokáže hopkať, preskakovať a na svoje premiestnenie môže dokonca vytvoriť umelé „tornáda". Keďže ide o kocku s hrotmi na každom roku, ktorej každá strana je identická, je jedno, ako pristane. Okrem toho tento tvar umožňuje aj úsporné uloženie v kozmickej lodi.

Vnútri kocky je súbor troch zotrvačníkov. Ich motorčeky umožňujú prudké roztočenie a zmeny otáčok a zasa brzdy môžu zotrvačníky okamžite zastaviť. Robot sa teda môže pretočiť, otáčať na mieste, vymrštiť sa v závislosti od toho, koľko sily sa vyvinie a ktorým smerom pôsobí. Hroty fungujú ako nárazníky na ochranu robota a zároveň tam môžu byť umiestnené aj rôzne senzory a antény.

Takýto „ježko" by bol malý a lacný, takže materská loď by ich mohla prepravovať veľký počet. Zatiaľ boli zhotovené dva prototypy, ktoré majú hmotnosť približne 5 kg, ale budúce verzie by mali mať až 9 kg a niesť aj nástroje. Robot zhotovený na Stanfordovej univerzite je menší a ľahší, má kratšie hroty ako prototyp z JPL a používa kotúčové brzdy na zastavenie zotrvačníkov, zatiaľ čo druhý prototyp na to využíva trecie pásy. Vedci totiž chceli vyskúšať dva rôzne brzdné systémy a zistiť ich výhody a nevýhody.

hedgehog_stanford_jpl.jpeg

V júni boli roboty Hedgehog otestované na 180 parabolických trajektóriách počas štyroch letov, kde sa krátko simuloval aj beztiažový stav. Vyskúšali sa aj rôzne manévre na rozličných typoch povrchov, s ktorými by sa mohli stretnúť na kométe - piesočnatom, skalnatom, zľadovatenom a klzkom, ako aj mäkkom a drobiacom sa.

Roboty sa teraz dostávajú do druhej fázy vývoja. Tím pracuje na tom, aby im poskytol dostatočnú autonómiu na fungovanie bez neustáleho dohľadu zo Zeme.


Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá