Image
3.11.2015 0 Comments

Ostnaté robotické ježe budú skákať po asteroidoch a kométach

Prieskum komét, asteroidov a malých mesiacov môže byť ťažký vzhľadom na ich nízku gravitáciu. Nielen pristátie na nich, ale aj jazdenie po ich povrchu je pre rôzne robotické prieskumné vozidlá takmer nemožná úloha.

Výskumníci z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA, Stanfordovej univerzity a MIT pracujú na projekte robota Hedgehog, ktorý tieto obmedzenia prekonáva nezvyčajným spôsobom pohybu. Dokáže hopkať, preskakovať a na svoje premiestnenie môže dokonca vytvoriť umelé „tornáda". Keďže ide o kocku s hrotmi na každom roku, ktorej každá strana je identická, je jedno, ako pristane. Okrem toho tento tvar umožňuje aj úsporné uloženie v kozmickej lodi.

Vnútri kocky je súbor troch zotrvačníkov. Ich motorčeky umožňujú prudké roztočenie a zmeny otáčok a zasa brzdy môžu zotrvačníky okamžite zastaviť. Robot sa teda môže pretočiť, otáčať na mieste, vymrštiť sa v závislosti od toho, koľko sily sa vyvinie a ktorým smerom pôsobí. Hroty fungujú ako nárazníky na ochranu robota a zároveň tam môžu byť umiestnené aj rôzne senzory a antény.

Takýto „ježko" by bol malý a lacný, takže materská loď by ich mohla prepravovať veľký počet. Zatiaľ boli zhotovené dva prototypy, ktoré majú hmotnosť približne 5 kg, ale budúce verzie by mali mať až 9 kg a niesť aj nástroje. Robot zhotovený na Stanfordovej univerzite je menší a ľahší, má kratšie hroty ako prototyp z JPL a používa kotúčové brzdy na zastavenie zotrvačníkov, zatiaľ čo druhý prototyp na to využíva trecie pásy. Vedci totiž chceli vyskúšať dva rôzne brzdné systémy a zistiť ich výhody a nevýhody.

hedgehog_stanford_jpl.jpeg

V júni boli roboty Hedgehog otestované na 180 parabolických trajektóriách počas štyroch letov, kde sa krátko simuloval aj beztiažový stav. Vyskúšali sa aj rôzne manévre na rozličných typoch povrchov, s ktorými by sa mohli stretnúť na kométe - piesočnatom, skalnatom, zľadovatenom a klzkom, ako aj mäkkom a drobiacom sa.

Roboty sa teraz dostávajú do druhej fázy vývoja. Tím pracuje na tom, aby im poskytol dostatočnú autonómiu na fungovanie bez neustáleho dohľadu zo Zeme.


Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá