Image
3.11.2015 0 Comments

Ostnaté robotické ježe budú skákať po asteroidoch a kométach

Prieskum komét, asteroidov a malých mesiacov môže byť ťažký vzhľadom na ich nízku gravitáciu. Nielen pristátie na nich, ale aj jazdenie po ich povrchu je pre rôzne robotické prieskumné vozidlá takmer nemožná úloha.

Výskumníci z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA, Stanfordovej univerzity a MIT pracujú na projekte robota Hedgehog, ktorý tieto obmedzenia prekonáva nezvyčajným spôsobom pohybu. Dokáže hopkať, preskakovať a na svoje premiestnenie môže dokonca vytvoriť umelé „tornáda". Keďže ide o kocku s hrotmi na každom roku, ktorej každá strana je identická, je jedno, ako pristane. Okrem toho tento tvar umožňuje aj úsporné uloženie v kozmickej lodi.

Vnútri kocky je súbor troch zotrvačníkov. Ich motorčeky umožňujú prudké roztočenie a zmeny otáčok a zasa brzdy môžu zotrvačníky okamžite zastaviť. Robot sa teda môže pretočiť, otáčať na mieste, vymrštiť sa v závislosti od toho, koľko sily sa vyvinie a ktorým smerom pôsobí. Hroty fungujú ako nárazníky na ochranu robota a zároveň tam môžu byť umiestnené aj rôzne senzory a antény.

Takýto „ježko" by bol malý a lacný, takže materská loď by ich mohla prepravovať veľký počet. Zatiaľ boli zhotovené dva prototypy, ktoré majú hmotnosť približne 5 kg, ale budúce verzie by mali mať až 9 kg a niesť aj nástroje. Robot zhotovený na Stanfordovej univerzite je menší a ľahší, má kratšie hroty ako prototyp z JPL a používa kotúčové brzdy na zastavenie zotrvačníkov, zatiaľ čo druhý prototyp na to využíva trecie pásy. Vedci totiž chceli vyskúšať dva rôzne brzdné systémy a zistiť ich výhody a nevýhody.

hedgehog_stanford_jpl.jpeg

V júni boli roboty Hedgehog otestované na 180 parabolických trajektóriách počas štyroch letov, kde sa krátko simuloval aj beztiažový stav. Vyskúšali sa aj rôzne manévre na rozličných typoch povrchov, s ktorými by sa mohli stretnúť na kométe - piesočnatom, skalnatom, zľadovatenom a klzkom, ako aj mäkkom a drobiacom sa.

Roboty sa teraz dostávajú do druhej fázy vývoja. Tím pracuje na tom, aby im poskytol dostatočnú autonómiu na fungovanie bez neustáleho dohľadu zo Zeme.


Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá