Image
6.10.2014 0 Comments

Osemjadrový Intel Core i7-5960X

Testujeme platformu novej generácie: architektúru Haswell-E a k tomu nové pamäte DDR4 a čipovú súpravu Intel X99. Ako je zvykom v spoločnosti Intel, najvýkonnejšie procesory s viac ako 4 jadrami sa po dlhšom čase na trhu objavujú v špeciálnej „extrémnej" verzii aktuálnej architektúry s označením -E.

HSW-E Die-1.jpg

Dochádza k tomu až viac než rok po uvedení prvých procesorov Haswell. Tempo uvádzania na PC je, žiaľ, diktované situáciou na významnejšom serverovom trhu, kde sa týchto silných a drahých procesorov predá oveľa viac. Minulý mesiac sa však konečne začal útok na najvyššie pozície aj v trhovom prostredí PC, kde bola nová platforma potreba ako soľ.

Doterajšie procesory Ivy Bridge-E (s označením Core i7-4820 až i7-4960X) možno svojím výkonom stačili, no dostupné čipové súpravy Intel X79 už začínali byť trošku pozadu. Mnohí tak čakali s upgradom svojej pracovnej stanice na moment, keď Intel konečne uvedie súpravu X99 a spolu s ňou všetky skvelé novinky, o ktorých sme písali pri uvedení súprav určených pre strednú triedu počítačov - Intel Z87 a Z97.

Asi najžiadanejšia zmena je podpora najnovších štandardov, ako je Thunderbolt a SATA-Express, a väčšia konektivita v aktuálnych štandardoch, napríklad USB 3.0 (dovedna je podporovaných 8 USB 2.0 + 6 USB 3.0). Zmenila sa aj pätica na procesor, z LGA2011 sa stala LGA 2011-3, takže nemôže dôjsť k použitiu nekompatibilného procesora, zatiaľ čo kompatibilita s doterajšími chladičmi ostala zachovaná. Viac sa doskám a ich štandardnej výbave budeme venovať v budúcom vydaní PC REVUE, kde otestujeme niektoré zaujímavé modely.

X99 Haswell Combo_ver5.jpg

Procesor Core i7-5960X je jediný z trojice nových modelov s plným počtom ôsmich aktívnych jadier a pracuje na frekvencii 3,0 GHz. Nižší model 5930K je 6-jadrový, no pracuje na vyššom takte až 3,5 GHz. Ešte lacnejší model 5820K je 6-jadro s taktom 3,3 GHz. Najvyšší model sa odlišuje aj kapacitou vyrovnávacej pamäte - L2 cache je dovedna 2 MB oproti 1,5 MB, zatiaľ čo zdieľaná L3 cache je 20 MB oproti 15 MB.

Rozdiely sú aj v počte podporovaných liniek PCIe tretej generácie, ktoré sú už dlhšie obhospodarované priamo procesorom. V prípade Haswell-E podporujú oba najvyššie modely 40 liniek, najlacnejší 5820K len 28. Vcelku je nový procesor poriadne veľký a ťažký čip, dokonca počtom tranzistorov 2,6 miliardy prekonáva doterajšieho rekordmana Sandy Bridge-E (cca 2,3 miliardy), na ktorého sa doťahuje aj celkovou plochou čipu 356 mmNo vďaka modernejšej 22 nm výrobe je predsa len menší.

V Inteli zapracovali na riadení spotreby, takže nové CPU napriek doteraz najvyššiemu počtu jadier predviedlo len o 9 W vyššiu spotrebu v plnej záťaži oproti svojmu 6-jadrovému predchodcovi (209 vs. 200 W) a v stave bez záťaže je dokonca Haswell-E šetrnejší o 12 W (spotrebúval na rovnakej zostave len 78 W oproti 90 W pri i7-4960X). Dobré prevádzkové vlastnosti doplňujú aj rozumné teploty, namerali sme maximum 75 °C po dlhodobej plnej záťaži, no, samozrejme, s chladičom vyššej triedy (použili Noctua NH-D15). Tu procesoru dosť pomáha, že rozptyľovač tepla je na čipe namontovaný tak, aby sa priamo dotýkal kremíka, tentoraz už žiadne kontroverzné tepelne vodivé pasty.

Verdikt PC REVUE

A ako je na tom výkon? Testovať nové extrémne CPU Intelu začína byť celkom nuda, pretože výsledky sa dajú skoro presne dopredu odhadnúť: z aplikačného hľadiska ide o jasne najvýkonnejší procesor súčasnosti, ktorý vyhráva vo všetkých viacvláknových aplikáciách. Jeho nižšia frekvencia znamená, že nie vždy vychádza ako víťaz pri testoch jednovláknových programov, no na takéto použitie ani nevznikol. A rozhodne nie je určený ako základ pre herné PC, hoci by tomu mohol nasvedčovať vysoký počet liniek PCIe - pri realistickejších nastaveniach detailov v hrách a použití silného high-end GPU vychádzajú približne rovnaké výsledky aj na starších a výrazne lacnejších procesoroch. Takže ak sa hlavne hráte, investujte radšej do GPU a na procesore môžete šetriť. Ale pokiaľ často editujete video, kompilujete, renderujete 3D realistické scény alebo inak zaťažujete všetky jadrá procesora, má pre vás Intel svoje dosiaľ najvýkonnejšie riešenie a je to po prvýkrát fyzicky osemjadro.

Procesor Haswell - nahlad 01-2.jpg

Nová generácia pamätí RAM: DDR4

Čo sa zmenilo od predošlej generácie DDR3? Krátko by sme to mohli zhrnúť ako dve hlavné novinky: ide o podporu vyšších frekvencií a nižšiu spotrebu, pracovné napätie totiž klesá z 1,5 V na 1,2 V. To sa nemusí zdať veľa, ale v serverovom prostredí, kde sú v počítačoch desiatky modulov RAM, je už jedna pätina dosť veľký rozdiel. Nevraviac o tom, že DDR4 produkujú menej zvyškového tepla.

hyperx-ddr4.jpg

DDR4 tiež umožňujú väčšiu hustotu výroby, takže na jeden modul sa zmestí väčšia kapacita pamäte, takže sa čoskoro môžeme tešiť na 16 GB moduly. A nakoniec nesmieme zabudnúť na fyzickú odlišnosť v podobe presunutého zárezu na moduloch, takže DDR4 sa nedá zasunúť do slotu na DDR3 a naopak. Výhodou DDR4 by mal byť aj výkon, no ako vidno z grafu, budeme si musieť počkať na rýchlejšie moduly, tým aktuálnym zdatne konkurujú moduly DDR3 s kvalitnými špecifikáciami.

Procesor Haswell - nahlad 02-2.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá