Image
18.12.2014 0 Comments

Odstrašujúci príklad a veľká hanba. Nádejný slovenský startup Goldee skrachoval

O startupe Goldee, ktorý chcel na Slovensku rozbehnúť výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo, sme písali už v lete. Firma mala za sebou úspešnú crowdfundingovú kampaň, v rámci ktorej vyzbierala za 25 dní viac ako 100 000 dolárov. Ako mal Goldee Light Controller fungovať, to vám pripomenie video.


Náladové osvetlenie vyvolalo záujem nielen na Slovensku, ale aj v Amerike. Produkt v podobe ovládača a aplikácie bol podľa CEO spoločnosti Tomáša Barana vo finále. K zákazníkom sa mal dostať v lete. No nestalo sa tak. Stránka www.getgoldee.com už viac ako mesiac nefunguje, je na nej len ospravedlnenie majiteľa. Na Facebooku startupu sa objavila iba informácia, že stránku znefunkčnili hackeri. Skutočnosť však bola iná. Podľa viacerých nezávislých zdrojov hnonline.sk Baran ešte v novembri zakázal administrátorom prístupy. O stránku sa tak nemal kto starať a navyše nebola zaplatená faktúra za server. Keď potom stránka spadla, nemal ju kto znova spojazdniť.

Podľa vyjadrenia Tomáša Barana bol problém v tom, že všetky peniaze sa investovali do výroby ešte pred tým, ako mala firma isté peniaze od investora. Osudným sa vraj stalo to, že náklady na výrobu, boli vyššie ako sa čakalo.

Podľa informácií, ktoré priniesol server startitup.sk, však bolo všetko inak. Tomáš Baran mal peniaze minúť pre seba na renováciu bytu, auto a dovolenku. Zamestnancom vyplácal nízke mzdy, väčšinu zamestnával na dohodu či živnosť. Údajne nebolo jednoduché vychádzať s ním, v tíme vznikalo napätie. Výsledkom je mínus pol milióna dolárov, sklamaní fanúšikovia a podporovatelia a obchodní partneri. Fanúšikovia, ktorí do projektu investovali, sa so svojimi peniazmi môžu rozlúčiť.

goldee_tomas_baran.jpg

Prípadu sa venoval aj server TechCrunch, ktorý Goldee označil ako „odstrašujúci príklad". Crowdfundingové projekty často postretne takýto osud a prispievatelia si musia uvedomiť riziko, ktoré sa s ich investíciou spája. Je to iná situácia ako predbežné objednanie produktu vo veľkej spoločnosti. No Goldee je ukážkový príklad toho, čo sa stane, keď projekt nezvládne humbug, ktorý sa okolo neho vytvorí.

Zdroj: finweb.hnonline.sk
techcrunch.com


Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Nemecký startup má solárne auto s dojazdom 30 km na solar alebo 250 km na batériu

16.09.2016 00:19

Nemecká automobilka Sono Motors predstavila elektrické vozidlo Sion, ktoré možno nabíjať pomocou solárnych panelov. Vyzerá ako skrátená Toyota Prius, celá pokrytá solárnymi panelmi. Tie sú integrované ...

Startupy

Slovensko-ruský startup Mishiko, ktorý získal od investorov 2 milióny USD, uvádza na trh inteligentný obojok pre psov

14.09.2016 00:15

Startup Mishiko, zaoberajúci sa vývojom zariadení v oblasti Internetu vecí (IoT), dnes oznámil zahájenie predaja prvého z nich: inteligentného obojku pre psov (www.mishiko.net). Projekt, ktorý od roku ...

Startupy

PR: Energetická Chargebrella vďačí za úspech aj Startup centrum TUKE

05.09.2016 00:10

Startup centrum TUKE podporuje realizáciu tvorivých nápadov. Ponúka im nielen motivačné prostredie, ale aj odborné poradenstvo a výskumnú infraštruktúru. Priestor na rozvoj v ňom našli úspešné startup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá