Image
18.12.2014 0 Comments

Odstrašujúci príklad a veľká hanba. Nádejný slovenský startup Goldee skrachoval

O startupe Goldee, ktorý chcel na Slovensku rozbehnúť výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo, sme písali už v lete. Firma mala za sebou úspešnú crowdfundingovú kampaň, v rámci ktorej vyzbierala za 25 dní viac ako 100 000 dolárov. Ako mal Goldee Light Controller fungovať, to vám pripomenie video.


Náladové osvetlenie vyvolalo záujem nielen na Slovensku, ale aj v Amerike. Produkt v podobe ovládača a aplikácie bol podľa CEO spoločnosti Tomáša Barana vo finále. K zákazníkom sa mal dostať v lete. No nestalo sa tak. Stránka www.getgoldee.com už viac ako mesiac nefunguje, je na nej len ospravedlnenie majiteľa. Na Facebooku startupu sa objavila iba informácia, že stránku znefunkčnili hackeri. Skutočnosť však bola iná. Podľa viacerých nezávislých zdrojov hnonline.sk Baran ešte v novembri zakázal administrátorom prístupy. O stránku sa tak nemal kto starať a navyše nebola zaplatená faktúra za server. Keď potom stránka spadla, nemal ju kto znova spojazdniť.

Podľa vyjadrenia Tomáša Barana bol problém v tom, že všetky peniaze sa investovali do výroby ešte pred tým, ako mala firma isté peniaze od investora. Osudným sa vraj stalo to, že náklady na výrobu, boli vyššie ako sa čakalo.

Podľa informácií, ktoré priniesol server startitup.sk, však bolo všetko inak. Tomáš Baran mal peniaze minúť pre seba na renováciu bytu, auto a dovolenku. Zamestnancom vyplácal nízke mzdy, väčšinu zamestnával na dohodu či živnosť. Údajne nebolo jednoduché vychádzať s ním, v tíme vznikalo napätie. Výsledkom je mínus pol milióna dolárov, sklamaní fanúšikovia a podporovatelia a obchodní partneri. Fanúšikovia, ktorí do projektu investovali, sa so svojimi peniazmi môžu rozlúčiť.

goldee_tomas_baran.jpg

Prípadu sa venoval aj server TechCrunch, ktorý Goldee označil ako „odstrašujúci príklad". Crowdfundingové projekty často postretne takýto osud a prispievatelia si musia uvedomiť riziko, ktoré sa s ich investíciou spája. Je to iná situácia ako predbežné objednanie produktu vo veľkej spoločnosti. No Goldee je ukážkový príklad toho, čo sa stane, keď projekt nezvládne humbug, ktorý sa okolo neho vytvorí.

Zdroj: finweb.hnonline.sk
techcrunch.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Startup4Dummies

27.11.2016 11:25

Startup4Dummies je užitočná knižka pre inovatívne startupy obsahujúca súbor praktických informácií, rád a návodov, ktoré im pomôžu vyhnúť sa chybám svojich predchodcov.

Startupy 2

Predstavujeme slovenské startupy: Gettpal – on-line sociálna sieť na off-line aktivity v reálnom svete

15.11.2016 00:19

Ako Gettpal vznikol? „Určite sa už raz každému stalo, že chcel ísť do kina či zabaviť sa, zašportovať si alebo sa len tak prejsť, ale jeho priatelia nemali čas, prípadne už mali svoje rodiny. Podobnú ...

Startupy

Nemecký startup má solárne auto s dojazdom 30 km na solar alebo 250 km na batériu

16.09.2016 00:19

Nemecká automobilka Sono Motors predstavila elektrické vozidlo Sion, ktoré možno nabíjať pomocou solárnych panelov. Vyzerá ako skrátená Toyota Prius, celá pokrytá solárnymi panelmi. Tie sú integrované ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá