Image
21.1.2015 0 Comments

Ochrana vzdušného priestoru. Strážny dron Rapere bude likvidovať narušiteľské drony

Tím vývojárov pracuje na komerčnom drone, ktorého úlohou by bolo hľadať, zachytiť a zničiť iné bezpilotné lietadlá.

Kedysi chránili naše obydlia pred zrakmi zvedavcov ploty. No s rastom popularity dronov, z ktorých mnohé sú vybavené aj fotoaparátmi, sa stupňujú aj obavy ľudí o súkromie. Istý startup chce tieto obavy riešiť tak, že zostrojí dron Rapere (po latinsky kradnúť), ktorý vyhľadá a zlikviduje iné drony. Zatiaľ je na webovej stránke prezentovaný len koncept, ale nápad je zaujímavý.

Na vyhľadávanie bezpilotných lietadiel bude dron vybavený 12 vysokorýchlostnými kamerami (90 fps). Keď dostihne iný dron, bude letieť nad ním a spustí kus povrazu do jeho rotora, čím mu znemožní let. Systém je schopný rozlišovať medzi vtákom a dronom.

rapere_target.png

Dron Rapere bude zameraný na rýchle splnenie úlohy, na rozdiel od iných bezpilotných lietadiel sa nemusí udržať vo vzduchu dlhý čas (plánovaná výdrž batérie je na dve minúty letu, v prípade bežných dronov je to 15 minút), a tak môže využívať výkonnejší motor a procesor. Keďže bude dostatočne rýchly, iné drony mu nemôžu uniknúť.

target_tangled.png

S jeho potenciálnym použitím však môžu vzniknúť problémy. Kým dron sám osebe je legálny, jeho použitie už také nemusí byť. Dron sa však nebude zameriavať na bežné bezpilotné lietadla, ale na „drony-paparazzi". To má naznačovať aj jeho cena.

Tá nebude na úrovni bežných modelov, napr. DJI, ale na úrovni profesionálneho nástroja, určeného pre kvalifikovaných kupujúcich. Mohli by nimi byť napríklad zložky dohliadajúce na poriadok, organizátori rôznych podujatí či súkromné bezpečnostné služby. Nevedno, kedy spoločnosť predstaví funkčný prototyp, a tak na jeho uvedenie na trh si budeme musieť ešte dlhšie počkať.

Viac sa môžete dozvedieť na webovej stránke Rapere.

Zdroj: cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá