Image
21.1.2015 0 Comments

Ochrana vzdušného priestoru. Strážny dron Rapere bude likvidovať narušiteľské drony

Tím vývojárov pracuje na komerčnom drone, ktorého úlohou by bolo hľadať, zachytiť a zničiť iné bezpilotné lietadlá.

Kedysi chránili naše obydlia pred zrakmi zvedavcov ploty. No s rastom popularity dronov, z ktorých mnohé sú vybavené aj fotoaparátmi, sa stupňujú aj obavy ľudí o súkromie. Istý startup chce tieto obavy riešiť tak, že zostrojí dron Rapere (po latinsky kradnúť), ktorý vyhľadá a zlikviduje iné drony. Zatiaľ je na webovej stránke prezentovaný len koncept, ale nápad je zaujímavý.

Na vyhľadávanie bezpilotných lietadiel bude dron vybavený 12 vysokorýchlostnými kamerami (90 fps). Keď dostihne iný dron, bude letieť nad ním a spustí kus povrazu do jeho rotora, čím mu znemožní let. Systém je schopný rozlišovať medzi vtákom a dronom.

rapere_target.png

Dron Rapere bude zameraný na rýchle splnenie úlohy, na rozdiel od iných bezpilotných lietadiel sa nemusí udržať vo vzduchu dlhý čas (plánovaná výdrž batérie je na dve minúty letu, v prípade bežných dronov je to 15 minút), a tak môže využívať výkonnejší motor a procesor. Keďže bude dostatočne rýchly, iné drony mu nemôžu uniknúť.

target_tangled.png

S jeho potenciálnym použitím však môžu vzniknúť problémy. Kým dron sám osebe je legálny, jeho použitie už také nemusí byť. Dron sa však nebude zameriavať na bežné bezpilotné lietadla, ale na „drony-paparazzi". To má naznačovať aj jeho cena.

Tá nebude na úrovni bežných modelov, napr. DJI, ale na úrovni profesionálneho nástroja, určeného pre kvalifikovaných kupujúcich. Mohli by nimi byť napríklad zložky dohliadajúce na poriadok, organizátori rôznych podujatí či súkromné bezpečnostné služby. Nevedno, kedy spoločnosť predstaví funkčný prototyp, a tak na jeho uvedenie na trh si budeme musieť ešte dlhšie počkať.

Viac sa môžete dozvedieť na webovej stránke Rapere.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá