Image
20.10.2015 0 Comments

Ocenili počítačovú aplikáciu, ktorú testovali naši prírodovedci

V čínskom Národnom superpočítačovom centre/National Supercomputer Center ocenila Čínska akadémia vied superpočítačové aplikácie z oblasti verejného výskumu. Toto centrum sa nachádza v Guangzhou v Číne a je domovom najvýkonnejšieho superpočítača sveta Tianhe-2 (podľa zoznamu TOP500). Medzi ocenenými bola aj aplikácia "Monte Carlo simulácie pre experiment ATLAS (CERN)".

Ako informovala hovorkyňa košickej Univerzity Pavla J. Šafárika (UPJŠ) Mária Hrehová, spustenie tejto aplikácie v čínskom HPC gride (sieť superpočítačov) bolo možné vďaka spolupráci Nordugrid, experimentu ATLAS a Čínskej akadémie vied. Kľúčovým softvérovým komponentom aplikácie je ARC-CE, ktorý je rozhraním medzi užívateľmi a HPC gridom. Na testovaní komponentu ARC-CE sa zúčastnil malý kolektív pracovníkov Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach pod vedením Jozefa Černáka z Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky. Testovanie softvéru sa uskutočňovalo v rámci členstva v medzinárodnej spolupráce Nordugrid a národného vedecko-výskumného parku Technicom.

nscc_2.jpg

„Urobili sme správne rozhodnutie, keď sme v roku 2003 začali prvé pokusy v tom čase s novým softvérom určeným pre distribuované počítanie. Neskôr sme aktívne prispievali k jeho vývoju a využívaniu vo vedeckom bádaní. Ocenené softvérové riešenie výrazne zjednodušuje prístup užívateľov k HPC gridu a naznačuje nové možnosti prístupu na najvýkonnejší superpočítač sveta. Náš príspevok k dosiahnutiu ocenenia bol možný len vďaka dlhodobej a aktívnej práci v Nordugrid. Teší ma, že môj tím bol pri tom," konštatoval Jozef Černák.

ARC predstavuje počítačový softvér (middleware), ktorý spája a prepája softvérové komponenty, užívateľov a ich aplikácie. Pozostáva zo súboru služieb, ktoré umožňujú beh viacerých procesov na jednom alebo viacerých serveroch. ARC sa používa na vytváranie sieťových infraštruktúr rôzneho rozsahu a zložitosti. Táto technológia bola vyvinutá, aby zaistila interoperabilitu pre podporu prechodu na distribuované architektúry.

Projekt sa snaží aj o výrazný nárast povedomia a o rozšírenie používateľskej základne tohto middlewaru novej generácie sledujúcim štandardy, kompatibilným s inými middlewarmi, ponúkajúcim základ pre zdieľanie know-how v súkromnej a verejnej sfére. ARC poskytuje spoľahlivé vykonávanie základných gridových služieb, ako sú informačné služby, vyhľadávanie zdrojov a monitorovanie, zadávanie a riadenie jednotlivých úloh, sprostredkovanie, správu dát a riadenie zdrojov s využitím proprietárnych prístupov.

"Dostupnosť a ovládanie gridovej technológie je dôležitým predpokladom pre riešenie náročných úloh vyplývajúcich z medzinárodnej spolupráce s laboratóriom CERN v rámci pripravovaných experimentov na novom urýchľovači LHC," uviedol Alexander Dirner.

Univerzitný vedecký park Technicom pre inovačné aplikácie s podporou znalostných technológií (UVP Technicom) je na Slovensku v poradí štvrtým univerzitným projektom podporeným z operačného programu Výskum a vývoj. Je zameraný na aplikovaný výskum v oblastiach Informačné a komunikačné technológie, Elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, Strojárstvo, Stavebné inžinierstvo a Environmentálne inžinierstvo.

Na projekte spolupracujú Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Prešovská univerzita v Prešove. V rámci projektu Univerzitného vedeckého parku (UVP) Technicom bol na UPJŠ začiatkom roka dobudovaný univerzitný výpočtový uzol. Vo februári 2014 prešiel náročnou certifikáciou a bol integrovaný do medzinárodnej siete výpočtových uzlov v rámci Európskej gridovej infraštruktúry (EGI).

Medzi jej hlavné ciele patrí vybudovanie bezpečnej, spoľahlivej a dostupnej výpočtovej infraštruktúry pre potreby vedy, výskumu a vzdelávania. Univerzitný výpočtový uzol UPJŠ v Košiciach vďaka tomu spĺňa prísne medzinárodne štandardy. Študenti i vedeckí pracovníci UPJŠ v Košiciach majú príležitosť efektívne využívať možnosti distribuovaného spracovania úloh, rovnako ako ich kolegovia v zahraničí.

Uzol sa bude v rámci projektu UVP Technicom postupne rozširovať a zväčšovať, nielen v počte výpočtových jadier a veľkosťou dátového úložiska, ale aj programovým vybavením. Softwarovým základom daného výpočtového uzla je gridový middleware ARC (Advanced Resource Connector), ktorý vyhovuje širokej skupine užívateľov, napr. aj z podnikateľskej sféry, alebo individuálnym užívateľom. Okrem zdieľania, využívania výpočtových a údajových zdrojov umožňuje aj výmenu rozdielnych problémovo orientovaných metodologických postupov, ktoré sú často akumulované vo vedeckých výpočtoch a sústredené zväčša vo výskumných inštitúciách.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá