Image
12.3.2014 0 Comments

Ocenenie akcií ST investičnou bankou považuje MH za najlepšie

tomas_malatinsky.jpg Za najlepší spôsob stanovenia ceny akcií spoločnosti Slovak Telekom považuje minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský metódu najvyššej ceny, ktorú by mala vygenerovať investičná banka. Konštatoval to v utorok na parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti. Minister informoval členov výboru o procese doprivatizácie 49-percentného podielu akcií Slovak Telekom.

"Ak Deutsche Telekom neprejaví záujem, tak máme najväčší záujem, aby to išlo tzv. metódou Initial Public Offering (IPO - prvotná verejná ponuka akcií, pozn. redakcie). Ak (Deutsche Telekom) prejaví záujem v tom celom procese, než sa to dá na burzu, budeme mať výhodnejšiu pozíciu v tom, že budeme jednoducho už mať nagenerovanú cenu, s ktorou by sa išlo na burzu," uviedol minister hospodárstva s tým, že rokovacia pozícia o cene bude neutrálnejšia.

"Keď by sme pristúpili k priamemu predaju a využitiu predkupného práva, tak by to bolo veľmi komplikované a sporné, že ktorá cena je výhodná. Myslím, že týmto spôsobom a touto cestou je zabezpečený najvyšší možný komfort slovenskej strany," dodal.

Ministerstvo hospodárstva už so súčasným majoritným vlastníkom Slovak Telekomu, spoločnosťou Deutsche Telekom, podpísalo memorandum o porozumení. Nemci majú navyše na akcie slovenského operátora predkupné právo. Zatiaľ však nie je známe, či ho využijú. Podpisom memoranda sa strany dohodli, ako sa pri predaji štátnych akcií bude postupovať.

Najprv by sa mala vybrať poradenská spoločnosť, ktorá akcie Slovak Telekomu ocení. Nemci potom povedia, či majú o akcie záujem. Ak svoje predkupné právo nevyužijú, štát bude predávať svoj balík akcií cez burzu. Odhaduje sa, že predávané akcie by mohli mať hodnotu zhruba 800 tis. až 1 mld. eur.

Spoločnosť Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor. Pod značkou Telekom ponúka jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom produkty a služby pevnej i mobilnej telekomunikačnej siete. ST je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Po privatizácii v roku 2000 drží väčšinový balík akcií ST (51 %) Deutsche Telekom AG. Viac než tretinový podiel (34 %) patrí štátu, ktorý zastupuje MH SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku (FNM) SR.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

24.10.2016 15:37

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť ...

Tlačové správy

Ericsson zverejnil hospodárske výsledky za tretí štvrťrok 2016

24.10.2016 15:00

HLAVNÉ ÚDAJE ZA 3. ŠTVRŤROK •        Vykázané tržby a tržby upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov medziročne poklesli o 14 %, predovšetkým v dôsledku vývoja v segme ...

Tlačové správy 1

VESMÍR: Sonda Schiaparelli sa zrejme zničila pri pristávaní na Marse

24.10.2016 15:35

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) identifikovala na povrchu Marsu tmavú škvrnu, ktorá podľa vedcov s najväčšou pravdepodobnosťou predstavu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá