Image
29.1.2013 0 Comments

Obraz v obraze pre 2 HD programy / Recenzia VU+ Solo2

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Boli časy, keď existovali CRT televízory umožňujúce pozerať dva TV programy súčasne, teda v režime obraz v obraze. Príchodom tenkých televízorov (LCD, LED alebo plazma) sa však režim PiP (Picture in Picture) zmenil na možnosť sledovania jedného živého TV obrazu a jedného obrazu napr. z DVD prehrávača. To však pre bežného používateľa, ktorý prepína napr. pri vysielaní reklamy z programu na program, nie je to najlepšie riešenie. Aktuálne sa pritom aj slovenské programy vysielajú v HD rozlíšení a častý je príjem cez satelit. A práve tu poslúži jedinečný prijímač VU+ Solo2, ktorý sme testovali.

VU+_SOLO2Predok.jpg
Predný panel obsahuje textové zobrazenie hlavnej naladenej stanice, pod krytkou sú čítačky kariet a port USB

VU+_SOLO2Zadok.jpg
Na zadnom paneli využijete hlavne HDMI a dva porty USB; výhodný je gigabitový eternet

VU+ Solo2 je založený na Linuxe a predpokladá sa, že používateľ, ktorý si ho kúpi, bude s ním aj experimentovať. Bude napr. meniť ovládací softvér alebo si inštalovať doplnky. Je založený na výkonnom 1,3 GHz procesore s 1 GB RAM a dvoch napevno zabudovaných satelitných tuneroch. Používateľ má možnosť využiť na svoje nahrávky vlastný 2,5" disk SATA alebo si kúpiť zariadenie aj s diskom. Na zadnej strane je pripojenie na HDMI 1.4, ďalej je tu SCART, kompozitný výstup cez RCA, optický zvukový výstup, dovedna 3 porty USB (dva vzadu, jeden vpredu) a gigabitový eternet. Okrem tohto má zariadenie šachty na dve kódovacie karty a jednu šachtu na modul CAM. Napája sa externým 12 V napájacím zdrojom. Na prednom displeji sa potom vypisuje označenie naladeného kanála.

VuSolo2Disk-5.jpg
Po odňatí krytu uvidíte priestor, kam sa dá umiestniť 2,5-palcový disk SATA

Po zapnutí môžete konfigurovať zariadenie, zvoliť ovládací jazyk vrátane slovenčiny, nastaviť oba tunery, zvoliť si rodičovskú kontrolu a máte možnosť rýchleho pridelenia TV kanálov. V tomto prípade máte dve voľby. Tunery pripojíte buď samostatným káblom od LNB pri parabolickej anténe, alebo ich prepojíte vnútorne. V prvom odporúčanom prípade máte potom úplný výber kanálov, v druhom ste na oboch tuneroch na rovnakej polarizácii (vertikálna alebo horizontálna).


Po nastavení si naozaj môžete zobraziť dva HD programy a prijímač ich zobrazuje plynulo. Môžete dokonca meniť polohu i veľkosť menšieho okna. Rovnako sme skúšali nahrávať HD programy na pripojený disk. Zaznamenávali sme tri TV programy a okrem tohto sme sledovali iný TV kanál, všetko v HD kvalite. Nahrávky boli v poriadku a ani na živom vysielaní sa neprejavovali zadrhávania. Veľmi dôležitý je aj gigabitový eternet, keďže takto si nahrávky môžete rýchlo (namerali sme 30 MB/s) preniesť do počítača. Zariadenie nahráva vo formáte TS (TimeStream), nahrávky sa dajú priamo prehrať v počítači, môžete si ho upraviť aj na prehrávanie na smartfóne. Teda žiadny uzavretý systém, všetko, čo si nahráte, pokojne môžete využiť aj na inom zariadení. Ak ste prijímač pripojili do siete, vidíte jeho pamäťové médiá ako sieťové zariadenia a priamo z nich môžete aj prehrávať nahrávky na počítači.

Solo_PIP.jpg
A takto sa dajú zobraziť dva HD programy súčasne, keďže vo výbave sú dva tunery

Doplnky zabudované v prijímači umožňujú pomocou prehliadača Opera zobrazovať webové stránky, ďalej je tu prehrávač multimediálnych súborov, ako sú videá, obrázky alebo hudba. Prijímač podporuje aj príjem 3D vysielania, na správne zobrazenie potrebujete 3D televízor. Veľmi sa nám páčil systém HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Ide o európsky systém, ktorý je podporovaný napr. v Nemecku, Francúzsku, ale napr. už aj v Česku (na Slovensku zatiaľ nie) a umožňuje prepojiť na televízore aktuálne vysielanie s internetom. Ak máte prijímač VU+ Solo2 napojený na internet a sledujete niektorý program ČT, môžete si vo veľmi efektnej grafickej podobe pozrieť napr. viac informácií o vysielaných programoch, ale aj správy. Jednoducho povedané, je to taký výrazný upgrade teletextu s prehľadným prostredím.

Solo_HbbTV.jpg
Prostredie HbbTV je nezávislé od výrobcu televízora a funguje ako moderný grafický teletext

Solo_Moduly.jpg
Softvérové moduly, ktoré dostanete už v dodávke, môžete ďalej rozširovať

VU+ Solo2 je zatiaľ najlepší satelitný prehrávač, aký sme mali v redakcii. Dá sa s ním experimentovať a dosiahnuť funkcie, ktoré pri inom type prijímača nie sú k dispozícii. Všetko je otázkou používateľského nastavenia a ochoty pohrať sa s týmto prijímačom. Jeho testovanie sme si naozaj užili.

Cena: 319 EUR
Zapožičal: ABcom, www.abcom.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá