Image
30.5.2014 0 Comments

Obľúbený TrueCrypt končí, šifrovanie už nie je bezpečné.

TrueCrypt2.jpg Na oficiálnej stránke široko používaného šifrovacieho programu TrueCrypt sa v týchto dňoch objavilo oznámenie, že jeho vývoj sa náhle skončil. Zároveň je tam varovanie pre používateľov, že tento už viac ako desaťročie používaný nástroj nie je bezpečný.

truecrypt.jpg

„Varovanie: Používanie TrueCryptu nie je bezpečné, lebo môže obsahovať neopravené bezpečnostné chyby. Táto stránka existuje len na to, aby vám pomohla migrovať existujúce dáta zašifrované programom TrueCrypt." Toto sa píše na stránke truecrypt.sourceforge.net, na ktorú presmerováva oficiálna stránka TrueCrypt.org. Vývoj bol vraj ukončený v máji 2014 po tom, čo Microsoft prestal podporovať Windows XP.

Toto oznámenie vyvolalo vlnu pripomienok na Twitteri a iných sociálnych sieťach. TrueCrypt totiž už viac ako desať rokov využívali používatelia na šifrovanie citlivých súborov, dokonca aj celých pevných diskov. Po vlaňajších odhaleniach o činnosti NSA podporovatelia programu vynaložili veľké sumy peňazí na audit TrueCryptu. Výsledky prvej fázy auditu, zverejnené v apríli, neodhalili nijaké zadné vrátka. Na ďalšie audity sa čakalo.

Stránka SourceForge, na ktorú sú používatelia presmerovaní z oficiálnej stránky TrueCryptu, obsahuje novú verziu programu, ktorá je však určená na to, aby používatelia mohli dešifrovať zašifrované dáta, a nie na šifrovanie nových zväzkov.

TrueCrypt verzie 7.2 bol certifikovaný oficiálnym súkromným podpisovým kľúčom TrueCryptu, takže nejde o podvod hackerov, ktorým sa podarilo získať neoprávnený prístup na stránku. Objavili sa však obavy aj o to, či kryptografický kľúč, ktorý potvrdzuje pravosť aplikácie, nebol kompromitovaný, takže by už nebol pod výlučnou kontrolou vývojárov TrueCryptu.

Každopádne používatelia TrueCryptu by mali venovať záležitosti pozornosť a uvedomiť si, že možno bude treba prejsť na inú šifrovaciu aplikáciu.

Zdroj: arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Zraniteľnosť Dirty Cow v linuxovom jadre sa týka aj Androidu. Hackeri môžu ovládnuť ľubovoľný smartfón

28.10.2016 00:22

Nedávno bola objavená nová metóda na rootovanie androidového zariadenia, ktorá by mala fungovať na všetkých verziách mobilného operačného systému a na širokej škále hardvéru. Používatelia tak môžu obí ...

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá