Image
30.5.2014 0 Comments

Obľúbený TrueCrypt končí, šifrovanie už nie je bezpečné.

TrueCrypt2.jpg Na oficiálnej stránke široko používaného šifrovacieho programu TrueCrypt sa v týchto dňoch objavilo oznámenie, že jeho vývoj sa náhle skončil. Zároveň je tam varovanie pre používateľov, že tento už viac ako desaťročie používaný nástroj nie je bezpečný.

truecrypt.jpg

„Varovanie: Používanie TrueCryptu nie je bezpečné, lebo môže obsahovať neopravené bezpečnostné chyby. Táto stránka existuje len na to, aby vám pomohla migrovať existujúce dáta zašifrované programom TrueCrypt." Toto sa píše na stránke truecrypt.sourceforge.net, na ktorú presmerováva oficiálna stránka TrueCrypt.org. Vývoj bol vraj ukončený v máji 2014 po tom, čo Microsoft prestal podporovať Windows XP.

Toto oznámenie vyvolalo vlnu pripomienok na Twitteri a iných sociálnych sieťach. TrueCrypt totiž už viac ako desať rokov využívali používatelia na šifrovanie citlivých súborov, dokonca aj celých pevných diskov. Po vlaňajších odhaleniach o činnosti NSA podporovatelia programu vynaložili veľké sumy peňazí na audit TrueCryptu. Výsledky prvej fázy auditu, zverejnené v apríli, neodhalili nijaké zadné vrátka. Na ďalšie audity sa čakalo.

Stránka SourceForge, na ktorú sú používatelia presmerovaní z oficiálnej stránky TrueCryptu, obsahuje novú verziu programu, ktorá je však určená na to, aby používatelia mohli dešifrovať zašifrované dáta, a nie na šifrovanie nových zväzkov.

TrueCrypt verzie 7.2 bol certifikovaný oficiálnym súkromným podpisovým kľúčom TrueCryptu, takže nejde o podvod hackerov, ktorým sa podarilo získať neoprávnený prístup na stránku. Objavili sa však obavy aj o to, či kryptografický kľúč, ktorý potvrdzuje pravosť aplikácie, nebol kompromitovaný, takže by už nebol pod výlučnou kontrolou vývojárov TrueCryptu.

Každopádne používatelia TrueCryptu by mali venovať záležitosti pozornosť a uvedomiť si, že možno bude treba prejsť na inú šifrovaciu aplikáciu.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá