Image
17.3.2015 0 Comments

Objem prenesených dát mobilnými sieťami sa zvýši desaťnásobne

internet.jpg Objem prenesených dát mobilnými sieťami sa v nasledujúcich piatich rokoch zdesaťnásobí. Vyplýva to zo štúdie Cisco Visual Networking Index (VNI) Mobile, podľa ktorej by sa do roku 2019 malo mobilnými sieťami preniesť 292 exabajtov dát (292 miliárd gigabajtov). Ako priblížila štúdia, očakávaných 292 exabajtov v roku 2019 je také množstvo prenesených dát, ako keby si každý obyvateľ planéty denne pustil viac ako dva videoklipy na stránke YouTube, alebo si stiahol 23 obrázkov.

V minulom roku sa cez mobilné siete prenieslo podľa zverejnených informácií mesačne 2,5 exabajtov dát. Rok pred tým to bolo len 1,5 exabajtu, čiže o miliardu gigabajtov menej. "Za minulý rok sa tak v mobilných sieťach prenieslo asi 30-krát viac dát ako v roku 2000 v celom internete," konštatuje štúdia. Väčšina prenesených dát v mobilných sieťach, bude v najbližších rokoch pripadať na video. Už v minulom roku tvorilo prehrávanie videa 55 % z celkovej dátovej prevádzky v mobilných sieťach. Priemerný smartfón preniesol vlani mesačne 819 megabajtov, čo je približne o tretinu viac ako v roku 2013.

Do mobilných sietí vlani pribudlo takmer pol miliardy zariadení. Počet pripojených zariadení dosiahol 7,4 miliardy, čo je viac ako obyvateľov Zeme. Za týmto rastom je podľa štúdie najmä celosvetový prírastok 439 miliónov smartfónov. Užívateľ smart zariadenia prenesie asi 22-krát viac dát ako užívateľ bežného zariadenia. Za smart zariadenia sa v štúdii považovali všetky mobilné pripojenia s pokročilými multimediálnymi alebo výpočtovými schopnosťami s minimálne 3G konektivitou.

Ako ďalej vyplynulo z výsledkov štúdie, jedným z hlavných impulzov pre rast objemu prenesených dát je zvyšovanie rýchlosti pripojenia. Priemerná rýchlosť pripojenia v mobilných sieťach sa zvýšila o pätinu a dosiahla hodnotu 1,68 Mb/s. Už budúci rok by mala priemerná rýchlosť mobilného pripojenia prekročiť 2 Mb/s a o päť rokov by sa mala priblížiť priemerne k 4 Mb/s.

Počet tabletov s podporou mobilného pripojenia dosiahol vlani 74 miliónov. Každý z týchto tabletov prenesie približne 2,5-krát viac dát ako priemerný smartfón. "Aktivita užívateľov tabletov sa tak približuje skôr k notebookom. Tých sa do mobilných sietí vlani pripojilo 189 miliónov a preniesli priemerne zhruba 2,6 gigabajtov dát mesačne, čo je približne trojnásobok v porovnaní so smartfónmi," zhodnotila štúdia.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá