Image
4.8.2015 0 Comments

Obama chce do roku 2025 postaviť exaflopsový superpočítač

O tom, že Biely dom to myslí so superpočítačmi vážne, svedčí novo publikované rozhodnutie úradu prezidenta Obamu o federálnej stratégii National Strategic Computing Initiative, ktorá má pre USA zabezpečiť vedúce postavenie v oblasti superpočítačov.

Superpočítače by sa mali využívať v medicíne, klimatológii, letectve a kozmonautike. Iniciatíva prichádza aj s prísľubom vybudovať počas nasledujúcich 10 rokov počítač s výkonom na úrovni exaflops (1018 operácií za sekundu).

Experti na superpočítače už predpovedali, že Spojené štáty by mohli prelomiť tzv. exaflopsovú bariéru ešte pred rokom 2023.

Najvýkonnejšie superpočítače vyvíjané v USA v súčasnosti sú Summit a Sierra. Buduje ich IBM pre ministerstvo energetiky a očakáva sa, že každý z nich zvládne 100 petaflops. Dokončené by mali byť v roku 2017.

Prelomenie exaflopsovej bariéry je však trochu silnejšia káva - takýto superpočítač by mal disponovať úhrnným výkonom 10 počítačov Summit.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá