Image
7.7.2016 0 Comments

Obal na šampón, z ktorého vytečie aj posledná kvapka. Dočkáme sa aj smartfónov bez odtlačkov prstov?

Dostať posledné zvyšky šampónu z fľaše je niekedy celkom fuška. Niekto ju nechá stáť hore nohami, iný do nej napustí trochu vody v nádeji, že tak šampón ľahšie vykĺzne, a ďalší zasa jednoducho vyhodí fľašu aj so zvyškom šampónu. No možno sa takýchto problémov čoskoro zbavíme.

Bharat Bhushan a Philip S. Brown, inžinieri z Ohijskej štátnej univerzity, vytvorili plastový povrch, ktorý odpudzuje lepkavé tekutiny, ako šampón či olej. Ukázalo sa, že takýto povrch by sa dal aplikovať na polypropylén, lacnú umelú hmotu používanú na obaly na širokú škálu spotrebného tovaru.

Nová technológia by sa však mohla uplatniť napríklad aj na displejoch smartfónov, ktoré by tak nezachytávali odtlačky prstov, mohol by sa z nej vytvoriť aj náter na autá či textílie, ktoré by odolávali škvrnám, ale použiť by sa dala aj pri výrobe biomedicínskych zariadení, ako sú antibakteriálne katétre.

Materiál, ktorý by odpudzoval kvapaliny s malým povrchovým napätím, ako je olej či šampón, nie je ľahké vytvoriť, pretože ich molekuly priľnú k pevnému povrchu, keďže ich vzájomné príťažlivé sily sú malé. Naopak, v kvapaline s vysokým povrchovým napätím, ako je voda alebo ortuť, molekuly držia pohromade. To je dôvod, prečo sa z vody vytvárajú kvapky na pevnom povrchu.

Povrchy, ktoré odpudzujú  kvapaliny s nízkym povrchovým napätím, nazývané aj superoleofóbne, sú na rozdiel od povrchov odpudzujúcich vodu v prírode zriedkavé. Na vytvorenie superoleofóbneho povrchu sú potrebné dve veci. Predovšetkým „drsnosť“, ktorá sa vytvára vzduchovými vačkami medzi pevným povrchom a kvapkami oleja. A potom sa vyžaduje aj chemický povlak s nízkou povrchovou energiou.

Na dosiahnutie drsnosti výskumníci z Ohia zapustili do plastu drobné čiastočky oxidu kremičitého (čo je hlavná zložka piesku). Aby to mohli urobiť, museli použiť rozpúšťadlo,  kvapalinu, ktorá rozpustí vrchnú vrstvu plastu.

Novosť tohto prístupu je čiastočne aj v tom, že v predchádzajúcich pokusoch sa na zdrsnenie povrchu používali nátery so slabou väzbou. V tomto prípade boli štruktúry oxidu kremičitého zakotvené priamo do plastu, a nie nanesené na jeho povrch. Tento postup by sa dal použiť pri komerčnej výrobe fľašiek na šampón. Takéto polypropylénové obaly na šampón, mydlá, detergenty, ale aj jogurty či kečup by sa dali ľahšie recyklovať, pretože na rozdiel od tých súčasných by ich nebolo treba vyplachovať, čím sa veľa ľudí neobťažuje.

Zdroj: nytimes.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá