Image
7.7.2016 0 Comments

Obal na šampón, z ktorého vytečie aj posledná kvapka. Dočkáme sa aj smartfónov bez odtlačkov prstov?

Dostať posledné zvyšky šampónu z fľaše je niekedy celkom fuška. Niekto ju nechá stáť hore nohami, iný do nej napustí trochu vody v nádeji, že tak šampón ľahšie vykĺzne, a ďalší zasa jednoducho vyhodí fľašu aj so zvyškom šampónu. No možno sa takýchto problémov čoskoro zbavíme.

Bharat Bhushan a Philip S. Brown, inžinieri z Ohijskej štátnej univerzity, vytvorili plastový povrch, ktorý odpudzuje lepkavé tekutiny, ako šampón či olej. Ukázalo sa, že takýto povrch by sa dal aplikovať na polypropylén, lacnú umelú hmotu používanú na obaly na širokú škálu spotrebného tovaru.

Nová technológia by sa však mohla uplatniť napríklad aj na displejoch smartfónov, ktoré by tak nezachytávali odtlačky prstov, mohol by sa z nej vytvoriť aj náter na autá či textílie, ktoré by odolávali škvrnám, ale použiť by sa dala aj pri výrobe biomedicínskych zariadení, ako sú antibakteriálne katétre.

Materiál, ktorý by odpudzoval kvapaliny s malým povrchovým napätím, ako je olej či šampón, nie je ľahké vytvoriť, pretože ich molekuly priľnú k pevnému povrchu, keďže ich vzájomné príťažlivé sily sú malé. Naopak, v kvapaline s vysokým povrchovým napätím, ako je voda alebo ortuť, molekuly držia pohromade. To je dôvod, prečo sa z vody vytvárajú kvapky na pevnom povrchu.

Povrchy, ktoré odpudzujú  kvapaliny s nízkym povrchovým napätím, nazývané aj superoleofóbne, sú na rozdiel od povrchov odpudzujúcich vodu v prírode zriedkavé. Na vytvorenie superoleofóbneho povrchu sú potrebné dve veci. Predovšetkým „drsnosť“, ktorá sa vytvára vzduchovými vačkami medzi pevným povrchom a kvapkami oleja. A potom sa vyžaduje aj chemický povlak s nízkou povrchovou energiou.

Na dosiahnutie drsnosti výskumníci z Ohia zapustili do plastu drobné čiastočky oxidu kremičitého (čo je hlavná zložka piesku). Aby to mohli urobiť, museli použiť rozpúšťadlo,  kvapalinu, ktorá rozpustí vrchnú vrstvu plastu.

Novosť tohto prístupu je čiastočne aj v tom, že v predchádzajúcich pokusoch sa na zdrsnenie povrchu používali nátery so slabou väzbou. V tomto prípade boli štruktúry oxidu kremičitého zakotvené priamo do plastu, a nie nanesené na jeho povrch. Tento postup by sa dal použiť pri komerčnej výrobe fľašiek na šampón. Takéto polypropylénové obaly na šampón, mydlá, detergenty, ale aj jogurty či kečup by sa dali ľahšie recyklovať, pretože na rozdiel od tých súčasných by ich nebolo treba vyplachovať, čím sa veľa ľudí neobťažuje.

Zdroj: nytimes.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá