Image
15.5.2016 2 Comments

OFFICE v cloude je aj o skupinovej energii

Firmy a organizácie sú v súčasnosti vystavené neustále sa meniacim trhovým podmienkam. Vôbec nezáleží na veľkosti či oblasti podnikania, aj veľmi „tradičné“ odvetvia majú odrazu nových konkurentov v podobe on-line firiem. Zmeny vidíme všade okolo seba, Uber konkuruje tradičným taxislužbám, Airbnb ukrajuje z koláča hotelovým sieťam a on-line obchod Martinus.sk nahrádza kníhkupectvá na Slovensku. Internetové či softvérové firmy vedia úspešne pôsobiť v úplne nových odvetviach. Spomínané firmy sú len príkladom mnohých z tých, ktoré úplne menia spôsob, ako celý svet podniká.

Aby dnes firmy a organizácie ostali profitabilné, musia zmeniť svoje existujúce IT služby a postaviť úplne nové typy. Je nevyhnutné zaviesť on-line a mobilné aplikácie, ktoré služby poskytnú hocikde na hocijaké zariadenia bezpečným spôsobom.

Cloud computing mení spôsob, ako sa IT služby vytvárajú a dodávajú. Disk, server či aplikácia sú dostupné na pár kliknutí po sieti. Hlavné dôvody na vstup do „oblaku“, flexibilita a nižšie náklady, sa stávajú jednoducho neodolateľnými. Do popredia sa však dostáva agilita, súvisiaca hlavne s cloudom. Cloudová stratégia sa preto stáva súčasťou IT plánov v každej firme na Slovensku. Bude to veľká zmena, ale aj zábava. Aplikácie v cloude nám prinesú úplne iný spôsob spolupráce na pracovisku, výrazne zvýšia efektivitu a prinesú nevídané tempo inovácií. Napríklad kolaboračný nástroj MS Office 365 je síce založený na klasických ­aplikáciách, ako sú Word či Excel, ale všetky dokumenty sú uložené v cloude, vďaka čomu môžu na nich pracovať viacerí pracovníci súčasne a využívať všetky on-line nástroje na ich editáciu a celkovú prácu.  

Zamyslime sa nad tým, ako vznikajú nápady a ako sa hľadajú riešenia na problémy. Málokedy sa zrodí hotový nápad v jednej hlave a na jeden šup. Väčšinou treba dať dokopy viac hláv. Kolaborácia medzi ľuďmi zvyšuje šancu asociácií medzi izolovanými nápadmi. Dobré nápady sa nerodia len v hlavách jednotlivcov, ale i vzájomnou výmenou myšlienok a pripomienok v skupinách.  Keď sa toto všetko deje on-line v cloude, prináša to neskonalú rýchlosť a efektivitu. Zabudnite na to, ako dnes posielate dokument kolegovi ako mailovú prílohu a potom čakáte niekoľko dní na pripomienky. Dokument bude on-line a vy budete vidieť v reálnom čase naskakovať písmenká, ktoré kolega píše, a budete môcť priebežne obsah dokumentu meniť či pripomienkovať. Alebo rozpíšete dokument na počítači a dopíšete na mobile.

Hlavný dôvod, prečo je spolupráca v clodue výhodná, spočíva v možnosti pracovať v skupinách. Keď naraz spolupracuje viacero ľudí, je tam skupinová energia, ktorú dôkladne pozná každý vyznávač kolektívnych športov. Rozdiel medzi sólo tvorbou dokumentu a on-line kolaboráciou je presne taký, ako sám si kopať loptu o stenu a zahrať si futbalový zápas s partičkou priateľov. Rozdiel v nasadení, výkone, výsledkoch aj zábave je neskonalý.

Cloudové riešenie Office 365 prináša balík obľúbených kancelárskych služieb v kombinácii s balíkom predplatených dát na jeho využívanie v mesačnom poplatku. Zákazník tak po zakúpení získa kompletnú službu, s ktorou bude mať vždy k dispozícii aktuálne verzie aplikácií Microsoft Office, ale aj e-mailovú schránku či možnosť ukladať si a zdieľať dokumenty vo webovej lokalite. Spoločne môžete pracovať na jednom dokumente bez nutnosti posielania objemných príloh a konsolidácie.

Používajte e-mail v tvare meno@firma.sk, ktorý vás bude reprezentovať, a začnite budovať na webe svoju značku. Budete vyzerať profesionálne a dôveryhodne nielen pred zákazníkmi, ale aj pred partnermi a inštitúciami.

Už žiadny zmazaný alebo stratený e-mail či dôležitý dokument. Inbox s kapacitou 50 GB vám šetrí čas a peniaze na archiváciu.

 

Miroslav Pikus,

ICT expert na cloudové riešenia, Slovak Telekom


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

2 Comments

 1. sukromie reakcia na: OFFICE v cloude je aj o skupinovej energii
  15.5.2016 20:05
  Ukladat firemne informacie do cloudu to hadam nie?
  Reagovať
  • RE: sukromie reakcia na: sukromie
   22.7.2016 10:07
   uz teraz su firemne informacie v cloude. Ved len to, ze riesis vsetko emailami, faktury sa posielaju v pdf, existuju el. podpisy. Nevrav, ze mas vsetko v papierovej forme. Cloudove riesenia su zabezpecene. samozrejme vsetko sa da obist, ale aj tu zamknutu kancelariu ti hocikto vykradne. Takto aspon setris vlastne naklady, cas, energiu a ziv. prostredie :)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá