Image
15.5.2016 2 Comments

OFFICE v cloude je aj o skupinovej energii

Firmy a organizácie sú v súčasnosti vystavené neustále sa meniacim trhovým podmienkam. Vôbec nezáleží na veľkosti či oblasti podnikania, aj veľmi „tradičné“ odvetvia majú odrazu nových konkurentov v podobe on-line firiem. Zmeny vidíme všade okolo seba, Uber konkuruje tradičným taxislužbám, Airbnb ukrajuje z koláča hotelovým sieťam a on-line obchod Martinus.sk nahrádza kníhkupectvá na Slovensku. Internetové či softvérové firmy vedia úspešne pôsobiť v úplne nových odvetviach. Spomínané firmy sú len príkladom mnohých z tých, ktoré úplne menia spôsob, ako celý svet podniká.

Aby dnes firmy a organizácie ostali profitabilné, musia zmeniť svoje existujúce IT služby a postaviť úplne nové typy. Je nevyhnutné zaviesť on-line a mobilné aplikácie, ktoré služby poskytnú hocikde na hocijaké zariadenia bezpečným spôsobom.

Cloud computing mení spôsob, ako sa IT služby vytvárajú a dodávajú. Disk, server či aplikácia sú dostupné na pár kliknutí po sieti. Hlavné dôvody na vstup do „oblaku“, flexibilita a nižšie náklady, sa stávajú jednoducho neodolateľnými. Do popredia sa však dostáva agilita, súvisiaca hlavne s cloudom. Cloudová stratégia sa preto stáva súčasťou IT plánov v každej firme na Slovensku. Bude to veľká zmena, ale aj zábava. Aplikácie v cloude nám prinesú úplne iný spôsob spolupráce na pracovisku, výrazne zvýšia efektivitu a prinesú nevídané tempo inovácií. Napríklad kolaboračný nástroj MS Office 365 je síce založený na klasických ­aplikáciách, ako sú Word či Excel, ale všetky dokumenty sú uložené v cloude, vďaka čomu môžu na nich pracovať viacerí pracovníci súčasne a využívať všetky on-line nástroje na ich editáciu a celkovú prácu.  

Zamyslime sa nad tým, ako vznikajú nápady a ako sa hľadajú riešenia na problémy. Málokedy sa zrodí hotový nápad v jednej hlave a na jeden šup. Väčšinou treba dať dokopy viac hláv. Kolaborácia medzi ľuďmi zvyšuje šancu asociácií medzi izolovanými nápadmi. Dobré nápady sa nerodia len v hlavách jednotlivcov, ale i vzájomnou výmenou myšlienok a pripomienok v skupinách.  Keď sa toto všetko deje on-line v cloude, prináša to neskonalú rýchlosť a efektivitu. Zabudnite na to, ako dnes posielate dokument kolegovi ako mailovú prílohu a potom čakáte niekoľko dní na pripomienky. Dokument bude on-line a vy budete vidieť v reálnom čase naskakovať písmenká, ktoré kolega píše, a budete môcť priebežne obsah dokumentu meniť či pripomienkovať. Alebo rozpíšete dokument na počítači a dopíšete na mobile.

Hlavný dôvod, prečo je spolupráca v clodue výhodná, spočíva v možnosti pracovať v skupinách. Keď naraz spolupracuje viacero ľudí, je tam skupinová energia, ktorú dôkladne pozná každý vyznávač kolektívnych športov. Rozdiel medzi sólo tvorbou dokumentu a on-line kolaboráciou je presne taký, ako sám si kopať loptu o stenu a zahrať si futbalový zápas s partičkou priateľov. Rozdiel v nasadení, výkone, výsledkoch aj zábave je neskonalý.

Cloudové riešenie Office 365 prináša balík obľúbených kancelárskych služieb v kombinácii s balíkom predplatených dát na jeho využívanie v mesačnom poplatku. Zákazník tak po zakúpení získa kompletnú službu, s ktorou bude mať vždy k dispozícii aktuálne verzie aplikácií Microsoft Office, ale aj e-mailovú schránku či možnosť ukladať si a zdieľať dokumenty vo webovej lokalite. Spoločne môžete pracovať na jednom dokumente bez nutnosti posielania objemných príloh a konsolidácie.

Používajte e-mail v tvare meno@firma.sk, ktorý vás bude reprezentovať, a začnite budovať na webe svoju značku. Budete vyzerať profesionálne a dôveryhodne nielen pred zákazníkmi, ale aj pred partnermi a inštitúciami.

Už žiadny zmazaný alebo stratený e-mail či dôležitý dokument. Inbox s kapacitou 50 GB vám šetrí čas a peniaze na archiváciu.

 

Miroslav Pikus,

ICT expert na cloudové riešenia, Slovak Telekom


Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Recenzia: Renault Megane GT Energy TCE 205 EDC 38

22.10.2016 00:10

Nové GT zaujme na prvý pohľad výrazným športovým dizajnom. Pomáhajú tomu najmä mohutné prelisy v prednej kapote, športovo ladený predný nárazník, výrazne tvarované zadné blatníky, veľké 18“ kolesá a d ...

Magazín

Ako fotiť ako profík: Time-lapse video

09.10.2016 00:00

Time-lapse alebo časozberné video je so zdokonaľovaním fotoaparátov a kamier čoraz populárnejší druh výstupu. Ak vám je zvláštne, prečo sa zmieňujeme o videu v našom seriáli o fotení, je to hlavne pre ...

Magazín

Li-Ion akumulátory – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

09.10.2016 22:17

Nájdete ich všade, počnúc náramkami, hodinkami a inými nositeľnými zariadeniami cez smartfóny, tablety, notebooky, fotoaparáty a kamery až elektromobily či rodinné domy využívajúce alternatívne zdroje ...

2 Comments

 1. sukromie reakcia na: OFFICE v cloude je aj o skupinovej energii
  15.5.2016 20:05
  Ukladat firemne informacie do cloudu to hadam nie?
  Reagovať
  • RE: sukromie reakcia na: sukromie
   22.7.2016 10:07
   uz teraz su firemne informacie v cloude. Ved len to, ze riesis vsetko emailami, faktury sa posielaju v pdf, existuju el. podpisy. Nevrav, ze mas vsetko v papierovej forme. Cloudove riesenia su zabezpecene. samozrejme vsetko sa da obist, ale aj tu zamknutu kancelariu ti hocikto vykradne. Takto aspon setris vlastne naklady, cas, energiu a ziv. prostredie :)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá