SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

O necelé štyri mesiace končí podpora pre OS Windows Server 2003.

Tlačové správy
0

Operačný systém Microsoft Windows Server 2003 bol svetu predstavený pred dvanástimi rokmi. Systém, ktorý stanovil role serverom požadoval minimálny výkon 550 MHz pre procesor a 4 GB pre operačnú pamäť RAM. Pätnásteho júla 2015 však končí oficiálna podpora zo strany Microsoftu pre Windows Server 2003. Aby ste predišli možným bezpečnostným rizikám, je vhodné migrovať na novší operačný systém alebo na cloudové riešenie Microsoft Azure. Obe možnosti prinášajú pre slovenské podniky ako ekonomické, tak aj výkonnostné pozitíva.

„Je ťažké uveriť, že prešlo už 12 rokov od uvedenia operačného systému Windows Server 2003. Hovorí sa, že všetky konce znamenajú nové začiatky, a technológia nie je výnimkou. Vzhľadom k tomu, že rýchlosť technologických inovácií rapídnym tempom rastie, musí sa vyvíjať aj softvér a držať krok s dobou," vysvetľuje Eduard Bartko zo spoločnosti Microsoft Slovakia, zodpovedný za serverové riešenia. „Dáva preto zmysel, že Microsoft ukončuje podporu pre starší operačný systém Windows Server 2003 z čias, kedy požiadavky na hardvér boli nízke a o mobilných zariadeniach či aplikáciách nebolo takmer vôbec počuť," dodáva.

Koniec oficiálnej podpory operačného systému Windows Server 2003 zo strany Microsoftu príde 15. júla 2015. Veľa celosvetovo známych klientov, ako napríklad Aston Martin, alebo aj slovenský poskytovateľ e-business riešení Millennium, už prešlo na novšiu verziu systému Windows Server alebo na cloudové riešenie Microsoft Azure. Títo zákazníci totiž videli skutočné výhody, vrátane vyššieho výkonu, spoľahlivosti a väčšej flexibility v reakcii na potreby podniku. Slovenskej spoločnosti Millenium včasná migrácia vytvorila úsporu približne 80 000 eur počas najbližších troch rokov.

Prechod do cloudu Microsoft Azure zefektívnil prácu našej spoločnosti, zvýšil bezpečnosť uložených dát a znížil náklady na prevádzku IT infraštruktúry," uviedol Martin Ševček, CTO spoločnosti Millennium.

Ak teda ešte stále využívate služby zastaraného Windows Server 2003, teraz je ten správny čas svoje dáta preniesť. Podpora totiž skončí o necelé štyri mesiace. „Dobrá stratégia migrácie by mala obsahovať niekoľko kľúčových prvkov. Je potrebné analyzovať všetky zostávajúce aplikácie bežiace na Windows Server 2003 a vybrať si správnu migračnú cestu - na Windows Server 2012 R2 či Microsoft Azure," upozorňuje E. Bartko zo spoločnosti Microsoft.

Aplikácie pod Windows Server 2003 budú, samozrejme, pokračovať aj po ukončení podpory. Avšak, beh nepodporovaného softvéru so sebou nesie významné bezpečnostné riziko. Aj jediný nepodporovaný, a teda nechránený server, môže byť významným bodom zraniteľnosti pre celú infraštruktúru. Upgrade serverov preto netreba podceniť. Využitie aktualizačného momentu môže priniesť mnohé výhody, a to nielen ekonomického charakteru. Dnešná doba vyžaduje najmä mobilitu a chod mobilných aplikácií, ktoré boli v roku 2003 so systémom Windows Server 2003 iba, takpovediac, v plienkach.

A práve to môžete dostať prechodom na cloudové riešenie. Jeho výhodou nie je len možnosť využívať najnovšie verzie softvéru, ale tiež ľubovoľne dočasne, napríklad na týždeň alebo mesiac, zvýšiť úložnú kapacitu alebo výkon serverov. Prechod do cloudu znamenal pre mnohé spoločnosti spočiatku možno vyššiu pracovnú záťaž, no už po niekoľkých mesiacoch vedeli, že im dlhodobo svitá na lepšie časy a pokojnejší spánok.

Viac o cloudovom riešení serverovní si môžete prečítať na https://www.azurecloud.sk/.

V prípade akýchkoľvek otázok či informácií môžete navštíviť webstránku špeciálne venovanú ukončeniu podpory pre Windows Server 2003.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať