Image
12.3.2013 0 Comments

O bezpečnosti aplikácií pre Android môžeme iba snívať

android-security-apps.jpg V minulosti došlo k strate dôvery v zabezpečenie v mobilnej oblasti najmä vinou preháňania nebezpečenstva škodlivého softvéru. Ale dnes toto nebezpečenstvo reálne existuje, aspoň podľa niektorých expertov.

Množstvo správ antivírusových výrobcov naznačuje, že hrozba škodlivého softvéru v systéme Android neustále rastie. Objavili sa však komentáre mnohých skeptikov, podľa ktorých sa rozsah tohto problému umelo a účelovo nafukuje. Výrobcovia a predajcovia bezpečnostných riešení do istej miery stratili tvár a svoju dôveryhodnosť, keď po roky varovali pred blížiacou sa explóziou útokov na mobily. Ako hovorí Rik Ferguson, viceprezident spoločnosti Trend Micro: „V našom odbore padlo toľko varovaní a toľkokrát bol použitý obrat "rok mobilného malvéru", že dnes, keď tá hrozba tu už skutočne je, máme veľký problém niekoho presvedčiť, aby nás bral vážne."

Jeden z častých argumentov skeptikov je taký, že väčšina škodlivých aplikácií sa nachádza na neoficiálnych aplikačných obchodoch v Rusku a Číne. Ale zrejme to už tak nie je.

Oddelenie Trend Micro analyzovalo vyše dvoch miliónov vzoriek aplikácií z celého sveta, z toho 293 091 bolo označených za úplne a jasne škodlivé. Z nich 69 000 sa získalo priamo z Google Play, kde je dnes dovedna 700 000 aplikácií. Problematických je teda 10 % všetkých aplikácií ponúkaných oficiálnym kanálom.

Ďalších 150 203 aplikácií z dvoch miliónov analyzovaných v Trend Micro kategorizovali ako vysoko riskantné a pri 22 % všetkých aplikácií sa zistilo, že okrem kontaktných údajov používateľa s telefónnym číslom prezrádzajú aj identifikačné údaje o zariadení a karte SIM.

Kritici majú pravdu v tom, že väčšina škodlivých aplikácií sa nachádza na čínskych či ruských aplikačných obchodoch tretích strán. Ale nezabudnime, akým tempom v týchto krajinách rastie využívanie Androidu. Hovoríme teda o stovkách miliónov používateľov, ktorí sa môžu stať obeťami malvéru z týchto obchodov a, samozrejme, ohroziť aj zvyšok populácie využívajúcej androidové aplikácie.

Okrem bezpečnostných kritérií je veľa aplikácií nežiaducich aj z iných dôvodov. Napríklad 32 % analyzovaných aplikácií veľmi zle hospodári s batériou, 24 % nevhodne používa pripojenie a 28 % nadmieru spotrebúva pamäť.

Musíme očakávať, že malvér na Androide tu zostane. Stále viac používateľov ho využíva pri svojej každodennej činnosti vrátane elektronických nákupov a bankových operácií. To znamená, že zločinecké organizácie majú dostatok motivácie investovať do vývoja mobilných útokov. A vďaka novým možnostiam mobilných platieb, ako sú platby prostredníctvom SMS alebo pomocou mobilných peňaženiek, ako je Google Wallet, bude nasledujúca generácia škodlivého kriminálneho softvéru ešte nebezpečnejšia.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá