Image
12.3.2013 0 Comments

O bezpečnosti aplikácií pre Android môžeme iba snívať

android-security-apps.jpg V minulosti došlo k strate dôvery v zabezpečenie v mobilnej oblasti najmä vinou preháňania nebezpečenstva škodlivého softvéru. Ale dnes toto nebezpečenstvo reálne existuje, aspoň podľa niektorých expertov.

Množstvo správ antivírusových výrobcov naznačuje, že hrozba škodlivého softvéru v systéme Android neustále rastie. Objavili sa však komentáre mnohých skeptikov, podľa ktorých sa rozsah tohto problému umelo a účelovo nafukuje. Výrobcovia a predajcovia bezpečnostných riešení do istej miery stratili tvár a svoju dôveryhodnosť, keď po roky varovali pred blížiacou sa explóziou útokov na mobily. Ako hovorí Rik Ferguson, viceprezident spoločnosti Trend Micro: „V našom odbore padlo toľko varovaní a toľkokrát bol použitý obrat "rok mobilného malvéru", že dnes, keď tá hrozba tu už skutočne je, máme veľký problém niekoho presvedčiť, aby nás bral vážne."

Jeden z častých argumentov skeptikov je taký, že väčšina škodlivých aplikácií sa nachádza na neoficiálnych aplikačných obchodoch v Rusku a Číne. Ale zrejme to už tak nie je.

Oddelenie Trend Micro analyzovalo vyše dvoch miliónov vzoriek aplikácií z celého sveta, z toho 293 091 bolo označených za úplne a jasne škodlivé. Z nich 69 000 sa získalo priamo z Google Play, kde je dnes dovedna 700 000 aplikácií. Problematických je teda 10 % všetkých aplikácií ponúkaných oficiálnym kanálom.

Ďalších 150 203 aplikácií z dvoch miliónov analyzovaných v Trend Micro kategorizovali ako vysoko riskantné a pri 22 % všetkých aplikácií sa zistilo, že okrem kontaktných údajov používateľa s telefónnym číslom prezrádzajú aj identifikačné údaje o zariadení a karte SIM.

Kritici majú pravdu v tom, že väčšina škodlivých aplikácií sa nachádza na čínskych či ruských aplikačných obchodoch tretích strán. Ale nezabudnime, akým tempom v týchto krajinách rastie využívanie Androidu. Hovoríme teda o stovkách miliónov používateľov, ktorí sa môžu stať obeťami malvéru z týchto obchodov a, samozrejme, ohroziť aj zvyšok populácie využívajúcej androidové aplikácie.

Okrem bezpečnostných kritérií je veľa aplikácií nežiaducich aj z iných dôvodov. Napríklad 32 % analyzovaných aplikácií veľmi zle hospodári s batériou, 24 % nevhodne používa pripojenie a 28 % nadmieru spotrebúva pamäť.

Musíme očakávať, že malvér na Androide tu zostane. Stále viac používateľov ho využíva pri svojej každodennej činnosti vrátane elektronických nákupov a bankových operácií. To znamená, že zločinecké organizácie majú dostatok motivácie investovať do vývoja mobilných útokov. A vďaka novým možnostiam mobilných platieb, ako sú platby prostredníctvom SMS alebo pomocou mobilných peňaženiek, ako je Google Wallet, bude nasledujúca generácia škodlivého kriminálneho softvéru ešte nebezpečnejšia.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá