Image
18.1.2013 0 Comments

NuoDB uviedlo databázu zrodenú pre cloud

NUODB.png Databázový systém NuoDB kombinuje vlastnosti tradičnej relačnej databázy s maximálnou škálovateľnosťou a jednoduchou administráciou.

StartUp NuoDB v utorok prezentoval formou webcastu svoj nový produkt, databázu navrhnutú od základu pre potreby cloudového sveta a jeho používateľov. Označuje ju za CDMS (Cloud Data Management System) a podľa spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa NuoDB Barryho Morrisa ide o „modernú nadmnožinu relačnej databázy".

Jej architektúra bola navrhnutá podľa základných pravidiel a požiadaviek, ktoré sa kladú na novú generáciu databáz. Tá by mala byť schopná jednu logickú databázu ponúkať kdekoľvek a kedykoľvek, s elastickou škálovateľnosťou (schopnosťou plynule zvyšovať výkon podľa vyhradeného hardvéru, bez nutnosti modifikovať kód a deliť dáta na menšie časti, rozmiestnené podľa používateľov), distribuovanou bezpečnosťou a nonstop dostupnosťou.

Softvér počas živej demonštrácie podstúpil testovanie pomocou benchmarku Yahoo Cloud Serving a dosiahol 1 milión transakcií za sekundu pri behu na 24 uzloch. NuoDB vyzval konkurenčné databázové spoločnosti na predvedenie podobného výsledku na štandardnom hardvéri v cenovej relácii asi 50 000 dolárov. Na porovnanie, dnešný Facebook pri maximálnom zaťažení dosahuje približne 16 miliónov transakcií, samozrejme, v dátových centrách s tisíckami počítačov.

Ako autori zdôrazňujú, NuoDB spĺňa všetky štandardy SQL (vrátane požiadaviek ACID), čo umožňuje veľmi rýchle prenášanie existujúcich riešení. Ďalšie vlastnosti, na ktoré sa pri vývoji kládol maximálny dôraz, sú jednoduchosť a rýchlosť správy prostredníctvom rozhrania WWW, ktoré umožňuje databázu stiahnuť, nainštalovať a nakonfigurovať v priebehu niekoľkých minút.

CDMS sa môže používať s ďalšími klasickými komponentmi, ako sú aplikačné servery, rovnako ako iné relačné databázy. Produkt je už oficiálne dostupný na komerčné nasadenie. Bezplatná edícia umožňuje používať dva uzly a 4 GB dát. Platená edícia Pro sa začína na 1200 dolároch ročne a licencie porastú podľa rastu používateľovej implementácie. Vývojárska verzia je takisto bezplatná, ale neumožňuje komerčné nasadenie.

Podľa spoločnosti NuoDB sa nároky na databázy v posledných niekoľkých rokoch značne zmenili, najmä vďaka rastu počtu mobilných zariadení. Veľké riešenia schopné spracúvať tzv. big data nie sú navrhnuté pre spoločnosti začínajúce s malým počtom používateľov, ktorý rýchlo rastie, typicky vďaka rýchlo sa rozširujúcej mobilnej či sociálnej komunite, rozloženej po celej zemeguli. CDMS ako NuoDB potom prinášajú veľmi jednoduchú a lacnú možnosť, ako začať ihneď poskytovať služby a postupne bez akéhokoľvek vývojárskeho zásahu nasadzovať ďalší hardvér (či už vlastný, alebo prenajatý od niektorého cloudového poskytovateľa) a skokovo zvyšovať počet používateľov, ktorých možno spoľahlivo a bezpečne obslúžiť.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá