Image
5.2.2016 0 Comments

Nový typ Li-Air batérií ponúkne až 5-krát viac energie ako Li-Ion batérie

Vedcom z Argonne National Laboratory patriaceho americkému ministerstvu energetiky sa podarilo pomocou katódy na báze grafénu prvýkrát stabilizovať kryštalický superoxid lítia (LiO2 ), čo by mohlo byť základom úplne nového typu lítiovo-kyslíkových batérií. Tento prístup umožňuje vyhnúť sa prítomnosti peroxidu lítneho (Li2O2), čo je pevná zrazenina, ktorá upcháva póry elektródy v lítiovo-kyslíkových batériách, nazývaných aj lítiovo-vzduchové (Li-Air).

Superoxid lítia sa dá ťažko syntetizovať pre jeho termodynamickú nestabilitu, no vedcom z Argonne sa to podarilo vďaka použitiu nanočastíc irídia.

Li-Air batérie využívajú na generovanie prúdu oxidáciu lítia na anóde a redukciu kyslíka na katóde batérie. Takáto konštrukcia sľubuje až 5-krát vyššiu hustotu energie, ako majú bežné lítiovo-iónové batérie. Táto batéria má podobnú hustotu energie na kilogram ako benzín.

Hlavnou výhodou batérie na báze superoxidu je to, že umožňuje vytvoriť tzv. uzavretý systém, ktorý je na rozdiel od otvoreného systému vyžadujúceho prívod kyslíka z okolitého prostredia oveľa bezpečnejší a účinnejší.

Tento objav by mohol otvoriť cestu k vývoju nového typu batérií s podstatne dlhšou životnosťou, ktoré by zabezpečili napríklad dlhší dojazd pre elektrické automobily, ale aj dlhšiu výdrž smartfónov.

Celý výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj:spectrum.ieee.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá