Image
5.2.2016 0 Comments

Nový typ Li-Air batérií ponúkne až 5-krát viac energie ako Li-Ion batérie

Vedcom z Argonne National Laboratory patriaceho americkému ministerstvu energetiky sa podarilo pomocou katódy na báze grafénu prvýkrát stabilizovať kryštalický superoxid lítia (LiO2 ), čo by mohlo byť základom úplne nového typu lítiovo-kyslíkových batérií. Tento prístup umožňuje vyhnúť sa prítomnosti peroxidu lítneho (Li2O2), čo je pevná zrazenina, ktorá upcháva póry elektródy v lítiovo-kyslíkových batériách, nazývaných aj lítiovo-vzduchové (Li-Air).

Superoxid lítia sa dá ťažko syntetizovať pre jeho termodynamickú nestabilitu, no vedcom z Argonne sa to podarilo vďaka použitiu nanočastíc irídia.

Li-Air batérie využívajú na generovanie prúdu oxidáciu lítia na anóde a redukciu kyslíka na katóde batérie. Takáto konštrukcia sľubuje až 5-krát vyššiu hustotu energie, ako majú bežné lítiovo-iónové batérie. Táto batéria má podobnú hustotu energie na kilogram ako benzín.

Hlavnou výhodou batérie na báze superoxidu je to, že umožňuje vytvoriť tzv. uzavretý systém, ktorý je na rozdiel od otvoreného systému vyžadujúceho prívod kyslíka z okolitého prostredia oveľa bezpečnejší a účinnejší.

Tento objav by mohol otvoriť cestu k vývoju nového typu batérií s podstatne dlhšou životnosťou, ktoré by zabezpečili napríklad dlhší dojazd pre elektrické automobily, ale aj dlhšiu výdrž smartfónov.

Celý výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj:spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá