Image
5.2.2016 0 Comments

Nový typ Li-Air batérií ponúkne až 5-krát viac energie ako Li-Ion batérie

Vedcom z Argonne National Laboratory patriaceho americkému ministerstvu energetiky sa podarilo pomocou katódy na báze grafénu prvýkrát stabilizovať kryštalický superoxid lítia (LiO2 ), čo by mohlo byť základom úplne nového typu lítiovo-kyslíkových batérií. Tento prístup umožňuje vyhnúť sa prítomnosti peroxidu lítneho (Li2O2), čo je pevná zrazenina, ktorá upcháva póry elektródy v lítiovo-kyslíkových batériách, nazývaných aj lítiovo-vzduchové (Li-Air).

Superoxid lítia sa dá ťažko syntetizovať pre jeho termodynamickú nestabilitu, no vedcom z Argonne sa to podarilo vďaka použitiu nanočastíc irídia.

Li-Air batérie využívajú na generovanie prúdu oxidáciu lítia na anóde a redukciu kyslíka na katóde batérie. Takáto konštrukcia sľubuje až 5-krát vyššiu hustotu energie, ako majú bežné lítiovo-iónové batérie. Táto batéria má podobnú hustotu energie na kilogram ako benzín.

Hlavnou výhodou batérie na báze superoxidu je to, že umožňuje vytvoriť tzv. uzavretý systém, ktorý je na rozdiel od otvoreného systému vyžadujúceho prívod kyslíka z okolitého prostredia oveľa bezpečnejší a účinnejší.

Tento objav by mohol otvoriť cestu k vývoju nového typu batérií s podstatne dlhšou životnosťou, ktoré by zabezpečili napríklad dlhší dojazd pre elektrické automobily, ale aj dlhšiu výdrž smartfónov.

Celý výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj:spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá