Image
13.3.2015 0 Comments

Nový systém od OpenDNS vie rýchlo rozpoznávať nebezpečné domény

opendns.jpg Americká spoločnosť OpenDNS začala ponúkať nový bezpečnostný systém, ktorý vie urýchliť detekciu podozrivých webových stránok a domén používaných hackermi.

OpenDNS ponúka pre ISP a firmy množstvo služieb, ktoré umožňujú blokovať požiadavky z webových prehliadačov na stránky spojené s kybernetickým zločinom. Aj keď spoločnosť bola založená len pred desiatimi rokmi, jej služby sú medzi firmami veľmi žiadané - systémy OpenDNS denne odpovedajú na 71 miliárd požiadaviek, čo sú 2 % celkového svetovej DNS prevádzky.

Nový systém nazvaný Natural Language Processing rank (NLPRank) skúma pri konkrétnej testovanej doméne množstvo faktorov, pomocou ktorých zisťuje, či je bezpečná alebo nie.

Systém napríklad porovnáva názov domény so zoznamom podozrivých stránok alebo fráz - napríklad g00gle.cz (s dvoma nulami namiesto písmen "o") by bol vyhodnotený ako potenciálne nebezpečný.

Ako uvádza OpenDNS, hackeri sa pri registrácii domén a útokoch často správajú veľmi podobne. Podvodné webové stránky používajú modifikované názvy firiem alebo frázy typu "aktualizácia Javy" či "informácie o vyúčtovaní" tak, aby sa tvárili pokiaľ možno ako legitímne.

Aby systém OpenDNS nevyhodnotil legitímnu doménu ako potenciálne nebezpečnú, sa zisťuje aj to, či konkrétna doména beží na rovnakej sieti (označovanej ako ASN), ktorú daná firma obyčajne používa. NLPRank sa takisto pozerá na skladbu kódu HTML na testovanej webovej stránke. Ak sa kód líši od toho na oficiálnom webe organizácie, môže sa z toho takisto usudzovať, že doména nie je bezpečná.

Podľa OpenDNS už jeho nový systém pomohol pri vyšetrovaní mnohých kybernetických zločinov. Napríklad na začiatku tohto mesiaca spoločnosť Kaspersky Lab vydala správu, podľa ktorej gang kybernetických útočníkov ukradol vyše miliardy dolárov z bánk v 25 krajinách sveta. Podľa Andrewa Haya z OpenDNS Kaspersky kontaktoval jeho spoločnosť ešte pred vydaním správy, aby si overil informácie o doménach spojených s útokmi - a NLPRank už väčšinu týchto podozrivých domén v tom čase blokoval.

V niektorých prípadoch NLPRank umožňuje zablokovať doménu ešte pred tým, než začne byť aktívne využívaná na útoky. Po tom, čo si hackeri doménu zaregistrujú, ju totiž aspoň raz navštívia, aby si overili, že je dostupná, a až následne začnú so svojím útokom. Medzitým však NLPRank danú doménu už môže stihnúť zahrnúť na svoj blacklist - stačí, aby útočníci boli pripojení k ISP, ktorý používa službu od OpenDNS.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá