Image
7.3.2014 0 Comments

Nový spôsob kybernetického útoku môže „uškvariť“ komponenty počítača

kyberneticky_utok.jpg Až kam môže zájsť kybernetický útok? Môže doslova spáliť vnútorné komponenty PC alebo počítača Mac, takže o záchrane dát nemôže byť ani reč. Nedávno to demonštrovali experti zo spoločnosti CrowdStrike na konferencii RSA.

„Môžeme doslova zapáliť počítač," povedal Dmitri Alperovitch, technologický šéf CrowdStrike, a spolu s CEO tejto bezpečnostnej firmy Georgeom Kurtzom tento spôsob útoku aj predviedli na počítači Apple MacBook. Pomocou špeciálneho malvéru zvyšovali úroveň teploty cieľového počítača tak, že došlo k trvalému poškodeniu jeho elektroniky.

Kybernetický útok demonštrujúci „škvarenie počítača" sa zameriaval na vstavaný radič APC. Pomocou falošnej aktualizácie firmvéru tohto komponentu bol vypnutý ventilátor. Podľa Alperovitcha môžu firmy v budúcnosti očakávať takýto typ útokov, ktoré môžu nenapraviteľne poškodiť dáta aj samotné počítače.

„Je to permanentná deštrukcia ďalšej generácie," varuje Kurtz. Ide o útok na hardvér a takýto spôsob manipulácie sa zďaleka netýka len počítačov Mac. Pri väčšine súčasných druhov kybernetických útokov zvyčajne existuje spôsob, ako možno poškodené systémy obnoviť a načítať dáta. Teraz však „vstupujeme do novej éry cielených deštrukčných útokov", dodáva Kurtz.

Zdroj: networkworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá