Image
30.10.2015 0 Comments

Nový spôsob cestovania? Od roku 2018 možno budeme využívať superrýchlu potrubnú prepravu

Vyzerá to tak, že sen Elona Muska o doprave budúcnosti sa pomaly stane skutočnosťou. Už v novembri by sa totiž mala začať stavba testovacieho okruhu revolučného dopravného systému Hyperloop. Jeho špeciálne dopravné kapsuly sa budú s nákladom pohybovať neuveriteľnou rýchlosťou.

V uzatvorenej pneumaticky poháňanej rýchlodráhe Hyperloop sa budú ľudia i tovar pohybovať ako náboj v hlavni elektromagnetickej pušky. Kým náklad sa bude kapsulami prevážať v rámci testovania rýchlosťou až 1300 km/h, ľudia budú jazdiť nízkotlakovou trubicou zhruba päťkrát pomalšie.

hyperloop1.png

Kapsuly budú „plávať" po vzduchovom vankúši, ktorý vznikne stlačením vzduchu a aerodynamickým vztlakom. Tlak vzduchu v tubuse bude dosahovať 100 pascalov, čo v pozemských podmienkach zodpovedá tlaku vzduchu asi vo výške 45 km nad morom. Pravidelné urýchľovanie kapsúl zaistia lineárne elektromotory na stenách tubusu, ktoré budú pokrývať približne jedno percento dĺžky tunela.

hyperloop2.gif

Na palube každej kapsuly bude umiestnený kompresor, ktorý sa postará nielen o vytváranie vzduchových vankúšov, ale aj o správne obtekanie vzduchu. Kompresor bude mať teda za úlohu odsávať vzduch natlakovaný pred kapsulou, ktorý by za bežných okolností spôsoboval jej spomalenie. Tento vzduch však kompresor využije na udržanie vzduchového vankúša a zvyšok jednoducho vypustí za kapsulu.

hyperloop.jpg

Zaujímavé je, že v rámci projektu Hyperloop sa počíta aj s istou energetickou sebestačnosťou. Prebytok solárnej, veternej a kinetickej energie premenenej na elektrickú energiu by sa mal vracať do siete a prinášať ďalší príjem. Potvrdil to aj riaditeľ projektu Bibop Gabriele Gresta.

hyperloop_kapsula.jpg

Stavba rýchlodráhy Hyperloop sa začne do dvoch až troch týždňov na území solárneho mestečka Quay Valley v Kalifornii. Dokončená by mala byť zhruba za 32 mesiacov. Osemkilometrový testovací okruh by mal podľa uverejnených informácií stáť 150 miliónov USD.

Zdroj: wired.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá