Image
23.12.2015 0 Comments

Nový softvér vie odhaliť klamstvo s presnosťou 75 %

Vedci z Michiganskej univerzity vyvinuli softvér, ktorý dokáže odhaliť lož. Použili dlhé hodiny záberov zo súdnych pojednávaní s cieľom vytvoriť nástroj, ktorý vie detegovať klamstvo lepšie ako polygraf a lepšie ako ľudia. Pritom nepotrebuje merať pulz subjektu ani frekvenciu dýchania, aby pristihol klamára. Namiesto toho analyzuje slová a gestá hovoriaceho, aby posúdil jeho pravdovravnosť (alebo opak).

Pri prvých experimentoch vedel softvér podstatne lepšie identifikovať podvod ako ľudia - odhalil klamárov s presnosťou 75 %, zatiaľ čo ľudia boli úspešní len v 50 % prípadov.

Po zhliadnutí viac ako 120 videoklipov zo skutočných súdnych procesov vedci zistili, že ľudia, ktorí klamú, majú niekoľko dištinktívnych príznakov. Napríklad viac gestikulujú, mračia sa alebo sa uškŕňajú, častejšia hovoria „hm", pokúšajú sa vytvoriť istý odstup od ich údajnej trestnej činnosti, používajú skôr slová on, ona ako ja, my. A čo je ešte zaujímavejšie, klamári vyvíjajú väčšie úsilie, aby vyzerali dôveryhodne, pozrejú sa pýtajúcemu sa do očí - možno preto, aby predstierali hodnovernosť.

Tieto zistenia do istej miery odporujú doterajším tvrdeniam, že klamári majú tendenciu uhýbať zrakom alebo sa zdajú neistí. Vedci tieto nové poznatky pripisujú tomu, že sa snažili odhaliť lož v skutočnom živote, nie v umelom prostredí.

„V laboratórnych podmienkach je ťažké navodiť situáciu, ktorá motivuje ľudí, aby skutočne klamali," povedal Rada Mihalcea, profesor počítačovej vedy a inžinierstva na Michiganskej univerzite. „Môžeme im ponúknuť odmenu, ak budú klamať dobre a podarí sa im presvedčiť inú osobu, že klamstvo je pravda. Ale v reálnom svete je motivácia oveľa silnejšia."

Počítačový systém pritom dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie príznaky, ktoré ľuďom často unikajú. Vedci v snahe zlepšiť softvér chcú do analýzy zahrnúť aj fyziologické parametre, ako je srdcový tep, rýchlosť dychu, kolísanie telesnej teploty, na ich zisťovanie chcú využiť neinvazívnu termovíziu.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Apple predstavil nový MacBook Pro a rozlúčil sa s funkčnými klávesmi

28.10.2016 09:03

V úvode prezentácie povedal Tim Cook, CEO Applu, pár slov o tom, že firme záleží na tom, aby boli jej technológie prístupné každému, a ďalej sa už venoval novinkám. Služba Apple TV sa dočkala okrem p ...

Produkty

Otestovali sme prvé terabajtové SSD od Western Digital po odkúpení SanDisku

28.10.2016 00:16

Western Digital odkúpením SanDisku vstupuje na nový trh, trh SSD. Táto akvizícia priniesla už aj prvé ovocie. Otestovali sme to najobjemnejšie, čo má najväčší výrobca platňových diskov v ponuke. SSD ...

Produkty

Namiesto QWERTY emodži. Apple pracuje na novej klávesnici pre notebooky

28.10.2016 00:07

Spoločnosť Sonder Design, austrálsky startup, za ktorým stojí Foxconn Technology, rokuje s Applom o licencii na svoju futuristickú technológiu klávesnice, kde sú bežné stláčateľné klávesy nahradené E- ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá