Image
23.12.2015 0 Comments

Nový softvér vie odhaliť klamstvo s presnosťou 75 %

Vedci z Michiganskej univerzity vyvinuli softvér, ktorý dokáže odhaliť lož. Použili dlhé hodiny záberov zo súdnych pojednávaní s cieľom vytvoriť nástroj, ktorý vie detegovať klamstvo lepšie ako polygraf a lepšie ako ľudia. Pritom nepotrebuje merať pulz subjektu ani frekvenciu dýchania, aby pristihol klamára. Namiesto toho analyzuje slová a gestá hovoriaceho, aby posúdil jeho pravdovravnosť (alebo opak).

Pri prvých experimentoch vedel softvér podstatne lepšie identifikovať podvod ako ľudia - odhalil klamárov s presnosťou 75 %, zatiaľ čo ľudia boli úspešní len v 50 % prípadov.

Po zhliadnutí viac ako 120 videoklipov zo skutočných súdnych procesov vedci zistili, že ľudia, ktorí klamú, majú niekoľko dištinktívnych príznakov. Napríklad viac gestikulujú, mračia sa alebo sa uškŕňajú, častejšia hovoria „hm", pokúšajú sa vytvoriť istý odstup od ich údajnej trestnej činnosti, používajú skôr slová on, ona ako ja, my. A čo je ešte zaujímavejšie, klamári vyvíjajú väčšie úsilie, aby vyzerali dôveryhodne, pozrejú sa pýtajúcemu sa do očí - možno preto, aby predstierali hodnovernosť.

Tieto zistenia do istej miery odporujú doterajším tvrdeniam, že klamári majú tendenciu uhýbať zrakom alebo sa zdajú neistí. Vedci tieto nové poznatky pripisujú tomu, že sa snažili odhaliť lož v skutočnom živote, nie v umelom prostredí.

„V laboratórnych podmienkach je ťažké navodiť situáciu, ktorá motivuje ľudí, aby skutočne klamali," povedal Rada Mihalcea, profesor počítačovej vedy a inžinierstva na Michiganskej univerzite. „Môžeme im ponúknuť odmenu, ak budú klamať dobre a podarí sa im presvedčiť inú osobu, že klamstvo je pravda. Ale v reálnom svete je motivácia oveľa silnejšia."

Počítačový systém pritom dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie príznaky, ktoré ľuďom často unikajú. Vedci v snahe zlepšiť softvér chcú do analýzy zahrnúť aj fyziologické parametre, ako je srdcový tep, rýchlosť dychu, kolísanie telesnej teploty, na ich zisťovanie chcú využiť neinvazívnu termovíziu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá