Image
23.12.2015 0 Comments

Nový senzor čerpá energiu z rádiových signálov a nepotrebuje batériu

Výskumníci z Eindhoven University of Technology zhotovili najmenší čip na snímanie teploty na svete. No nie miniatúrna veľkosť je jeho najpôsobivejšia vlastnosť. Nový teplotný senzor je schopný čerpať energiu z rádiových vĺn vysielaných v rovnakej bezdrôtovej sieti, ktorú používa na komunikáciu, teda odosielanie teplotných údajov do iného zariadenia. V konečnom dôsledku tak čip nepotrebuje batériu a netreba ho vôbec nabíjať, čo predstavuje značný pokrok v oblasti internetu vecí a v elektronike všeobecne.

Snímač má hmotnosť asi ako zrnko piesku a meria len 2 štvorcové milimetre, takže ide o najmenší teplotný snímač na svete. Pritom náklady na výrobu sú na úrovni centov.

„Senzor obsahuje anténu, ktorá zachytáva energiu z routera. Ukladá si ju, a keď je energie dosť, senzor sa zapne a vyšle signál do routera," píše sa na blogu holandskej univerzity. „Tento signál má nepatrne odlišnú frekvenciu v závislosti od meranej teploty. Router odvodí teplotu z tejto mierne odlišnej frekvencie."

Snímač však ešte nie je pripravený na masové použitie. V jeho súčasnej iterácii dokáže bezdrôtovo prenášať dáta len na vzdialenosť necelých 3 centimetrov. Vedúci výskumného tímu Dr. Hao Gao však hovorí, že zvýšením výkonu sa tento rozsah bude dať do jedného roka rozšíriť na takmer 5 metrov.

Výskumníci sú presvedčení, že rovnaká technológia sa bude dať použiť na zhotovenie ďalších snímačov, napr. na sledovanie pohybu, svetla, vlhkosti a pod. Technológia by sa vraj mohla použiť na vytvorenie siete senzorov, ktoré nepotrebujú batérie a možno ich „namaľovať" na steny vnútri budovy pomocou latexu.

Zdroj: bgr.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá