Image
23.12.2015 0 Comments

Nový senzor čerpá energiu z rádiových signálov a nepotrebuje batériu

Výskumníci z Eindhoven University of Technology zhotovili najmenší čip na snímanie teploty na svete. No nie miniatúrna veľkosť je jeho najpôsobivejšia vlastnosť. Nový teplotný senzor je schopný čerpať energiu z rádiových vĺn vysielaných v rovnakej bezdrôtovej sieti, ktorú používa na komunikáciu, teda odosielanie teplotných údajov do iného zariadenia. V konečnom dôsledku tak čip nepotrebuje batériu a netreba ho vôbec nabíjať, čo predstavuje značný pokrok v oblasti internetu vecí a v elektronike všeobecne.

Snímač má hmotnosť asi ako zrnko piesku a meria len 2 štvorcové milimetre, takže ide o najmenší teplotný snímač na svete. Pritom náklady na výrobu sú na úrovni centov.

„Senzor obsahuje anténu, ktorá zachytáva energiu z routera. Ukladá si ju, a keď je energie dosť, senzor sa zapne a vyšle signál do routera," píše sa na blogu holandskej univerzity. „Tento signál má nepatrne odlišnú frekvenciu v závislosti od meranej teploty. Router odvodí teplotu z tejto mierne odlišnej frekvencie."

Snímač však ešte nie je pripravený na masové použitie. V jeho súčasnej iterácii dokáže bezdrôtovo prenášať dáta len na vzdialenosť necelých 3 centimetrov. Vedúci výskumného tímu Dr. Hao Gao však hovorí, že zvýšením výkonu sa tento rozsah bude dať do jedného roka rozšíriť na takmer 5 metrov.

Výskumníci sú presvedčení, že rovnaká technológia sa bude dať použiť na zhotovenie ďalších snímačov, napr. na sledovanie pohybu, svetla, vlhkosti a pod. Technológia by sa vraj mohla použiť na vytvorenie siete senzorov, ktoré nepotrebujú batérie a možno ich „namaľovať" na steny vnútri budovy pomocou latexu.

Zdroj: bgr.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá