Image
23.12.2015 0 Comments

Nový senzor čerpá energiu z rádiových signálov a nepotrebuje batériu

Výskumníci z Eindhoven University of Technology zhotovili najmenší čip na snímanie teploty na svete. No nie miniatúrna veľkosť je jeho najpôsobivejšia vlastnosť. Nový teplotný senzor je schopný čerpať energiu z rádiových vĺn vysielaných v rovnakej bezdrôtovej sieti, ktorú používa na komunikáciu, teda odosielanie teplotných údajov do iného zariadenia. V konečnom dôsledku tak čip nepotrebuje batériu a netreba ho vôbec nabíjať, čo predstavuje značný pokrok v oblasti internetu vecí a v elektronike všeobecne.

Snímač má hmotnosť asi ako zrnko piesku a meria len 2 štvorcové milimetre, takže ide o najmenší teplotný snímač na svete. Pritom náklady na výrobu sú na úrovni centov.

„Senzor obsahuje anténu, ktorá zachytáva energiu z routera. Ukladá si ju, a keď je energie dosť, senzor sa zapne a vyšle signál do routera," píše sa na blogu holandskej univerzity. „Tento signál má nepatrne odlišnú frekvenciu v závislosti od meranej teploty. Router odvodí teplotu z tejto mierne odlišnej frekvencie."

Snímač však ešte nie je pripravený na masové použitie. V jeho súčasnej iterácii dokáže bezdrôtovo prenášať dáta len na vzdialenosť necelých 3 centimetrov. Vedúci výskumného tímu Dr. Hao Gao však hovorí, že zvýšením výkonu sa tento rozsah bude dať do jedného roka rozšíriť na takmer 5 metrov.

Výskumníci sú presvedčení, že rovnaká technológia sa bude dať použiť na zhotovenie ďalších snímačov, napr. na sledovanie pohybu, svetla, vlhkosti a pod. Technológia by sa vraj mohla použiť na vytvorenie siete senzorov, ktoré nepotrebujú batérie a možno ich „namaľovať" na steny vnútri budovy pomocou latexu.

Zdroj: bgr.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá