Image
18.8.2014 0 Comments

Nový satelit ponúkne zatiaľ najkvalitnejšie fotomapy s rozlíšením až do 31 cm

Blesk_novy satelit.jpg Satelit Worldview-3, ktorý vyniesla na obežnú dráhu raketa Atlas V, bude poskytovať fotografie zemského povrchu s rozlíšením až do 31 cm.

S produktmi spoločnosti DigitalGlobe sa stretol už každý, kto používa mapy Googlu alebo Bingu a spustí si zobrazenie zo satelitu. Doteraz však firma predávala mapy s rozlíšením 50 cm. Nakupovala ich aj americká vláda, ale našli uplatnenie aj v takých oblastiach, ako je vedecký výskum, územné plánovanie, poľnohospodárstvo, monitoring a geologický prieskum.

Konkurencia v oblasti satelitného snímkovania Zeme však narastá a rozlíšenie menšie ako 0,5 metra dáva DigitalGlobe konkurenčnú výhodu oproti súperom. No komerčné sprístupnenie takýchto presných satelitných snímok vyvoláva isté obavy o bezpečnosť. Preto americké ministerstvo obchodu, ktoré udeľuje licencie komerčným poskytovateľom satelitných snímok, rozhodlo, že DigitalGlobe musí s predajom akýchkoľvek satelitných snímok s rozlíšením 31 cm počkať ešte 6 mesiacov. Za ten čas musia príslušné orgány zvážiť všetky citlivé otázky a posúdiť možné problémy.

WorldView-3 bude lietať vo výške 617 km a za jeden deň môže nafotiť 650 000 štvorcových kilometrov zemského povrchu. Jeho dĺžka je 5,6 m a hmotnosť 2,8 t. Základom je veľký teleskop s 1,1-metrovým primárnym zrkadlom, ktoré nasmeruje svetlo na prístrojovú výbavu snímajúcu dovedna 29 spektrálnych pásiem. Kľúčová inovácia satelitu je nástroj CAVIS, ktorý bude sledovať stav atmosféry. Tieto informácie sa použijú na opravu snímok zhotovených v náročnejších podmienkach, napr. keď je Zem zahmlená alebo je v ovzduší veľa častíc (aerosólov). WorldView-3 bude s pozemskými stanicami komunikovať rýchlosťou 1,2 Gb/s.

DigitalGlobe ponúka v súčasnosti najkvalitnejšie verejne dostupné satelitné snímky, ale niektoré vojenské systémy sú vraj schopné dosiahnuť rozlíšenie 15 - 20 cm. Trh so satelitnými snímkami sa dnes odhaduje na 1,5 mld. dolárov ročne, no podľa spoločnosti Euroconsult by sa do roku 2023 mohol vyšplhať na 3,6 miliardy dolárov.

Zdroj: bbc.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá