Image
18.8.2014 0 Comments

Nový satelit ponúkne zatiaľ najkvalitnejšie fotomapy s rozlíšením až do 31 cm

Blesk_novy satelit.jpg Satelit Worldview-3, ktorý vyniesla na obežnú dráhu raketa Atlas V, bude poskytovať fotografie zemského povrchu s rozlíšením až do 31 cm.

S produktmi spoločnosti DigitalGlobe sa stretol už každý, kto používa mapy Googlu alebo Bingu a spustí si zobrazenie zo satelitu. Doteraz však firma predávala mapy s rozlíšením 50 cm. Nakupovala ich aj americká vláda, ale našli uplatnenie aj v takých oblastiach, ako je vedecký výskum, územné plánovanie, poľnohospodárstvo, monitoring a geologický prieskum.

Konkurencia v oblasti satelitného snímkovania Zeme však narastá a rozlíšenie menšie ako 0,5 metra dáva DigitalGlobe konkurenčnú výhodu oproti súperom. No komerčné sprístupnenie takýchto presných satelitných snímok vyvoláva isté obavy o bezpečnosť. Preto americké ministerstvo obchodu, ktoré udeľuje licencie komerčným poskytovateľom satelitných snímok, rozhodlo, že DigitalGlobe musí s predajom akýchkoľvek satelitných snímok s rozlíšením 31 cm počkať ešte 6 mesiacov. Za ten čas musia príslušné orgány zvážiť všetky citlivé otázky a posúdiť možné problémy.

WorldView-3 bude lietať vo výške 617 km a za jeden deň môže nafotiť 650 000 štvorcových kilometrov zemského povrchu. Jeho dĺžka je 5,6 m a hmotnosť 2,8 t. Základom je veľký teleskop s 1,1-metrovým primárnym zrkadlom, ktoré nasmeruje svetlo na prístrojovú výbavu snímajúcu dovedna 29 spektrálnych pásiem. Kľúčová inovácia satelitu je nástroj CAVIS, ktorý bude sledovať stav atmosféry. Tieto informácie sa použijú na opravu snímok zhotovených v náročnejších podmienkach, napr. keď je Zem zahmlená alebo je v ovzduší veľa častíc (aerosólov). WorldView-3 bude s pozemskými stanicami komunikovať rýchlosťou 1,2 Gb/s.

DigitalGlobe ponúka v súčasnosti najkvalitnejšie verejne dostupné satelitné snímky, ale niektoré vojenské systémy sú vraj schopné dosiahnuť rozlíšenie 15 - 20 cm. Trh so satelitnými snímkami sa dnes odhaduje na 1,5 mld. dolárov ročne, no podľa spoločnosti Euroconsult by sa do roku 2023 mohol vyšplhať na 3,6 miliardy dolárov.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá