Image
18.8.2014 0 Comments

Nový satelit ponúkne zatiaľ najkvalitnejšie fotomapy s rozlíšením až do 31 cm

Blesk_novy satelit.jpg Satelit Worldview-3, ktorý vyniesla na obežnú dráhu raketa Atlas V, bude poskytovať fotografie zemského povrchu s rozlíšením až do 31 cm.

S produktmi spoločnosti DigitalGlobe sa stretol už každý, kto používa mapy Googlu alebo Bingu a spustí si zobrazenie zo satelitu. Doteraz však firma predávala mapy s rozlíšením 50 cm. Nakupovala ich aj americká vláda, ale našli uplatnenie aj v takých oblastiach, ako je vedecký výskum, územné plánovanie, poľnohospodárstvo, monitoring a geologický prieskum.

Konkurencia v oblasti satelitného snímkovania Zeme však narastá a rozlíšenie menšie ako 0,5 metra dáva DigitalGlobe konkurenčnú výhodu oproti súperom. No komerčné sprístupnenie takýchto presných satelitných snímok vyvoláva isté obavy o bezpečnosť. Preto americké ministerstvo obchodu, ktoré udeľuje licencie komerčným poskytovateľom satelitných snímok, rozhodlo, že DigitalGlobe musí s predajom akýchkoľvek satelitných snímok s rozlíšením 31 cm počkať ešte 6 mesiacov. Za ten čas musia príslušné orgány zvážiť všetky citlivé otázky a posúdiť možné problémy.

WorldView-3 bude lietať vo výške 617 km a za jeden deň môže nafotiť 650 000 štvorcových kilometrov zemského povrchu. Jeho dĺžka je 5,6 m a hmotnosť 2,8 t. Základom je veľký teleskop s 1,1-metrovým primárnym zrkadlom, ktoré nasmeruje svetlo na prístrojovú výbavu snímajúcu dovedna 29 spektrálnych pásiem. Kľúčová inovácia satelitu je nástroj CAVIS, ktorý bude sledovať stav atmosféry. Tieto informácie sa použijú na opravu snímok zhotovených v náročnejších podmienkach, napr. keď je Zem zahmlená alebo je v ovzduší veľa častíc (aerosólov). WorldView-3 bude s pozemskými stanicami komunikovať rýchlosťou 1,2 Gb/s.

DigitalGlobe ponúka v súčasnosti najkvalitnejšie verejne dostupné satelitné snímky, ale niektoré vojenské systémy sú vraj schopné dosiahnuť rozlíšenie 15 - 20 cm. Trh so satelitnými snímkami sa dnes odhaduje na 1,5 mld. dolárov ročne, no podľa spoločnosti Euroconsult by sa do roku 2023 mohol vyšplhať na 3,6 miliardy dolárov.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá