Image
30.5.2016 1 Comments

Nový rekord: Solárny článok dosiahol účinnosť 34,5 %

Dvojica inžinierov z Univerzity v Novom Južnom Walese vytvorila nový svetový rekord v účinnosti premeny priameho slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Ich fotovoltické články dokážu využiť až 34,5 % slnečnej energie.

Mark Keevers a Martin Green sa nesnažili zlepšovať tradičné ploché solárne panely, ale zhotovili minimodul s plochou 28 štvorcových centimetrov, ktorý vložili do hranola. Ten rozdeľuje dopadajúce slnečné svetlo do 4 pásiem.

Infračervené pásmo tohto svetla sa odráža späť ku kremíkovému solárnemu článku. Svetlo z ostatných troch pásiem je nasmerované do trojvrstvového typu solárnych článkov z indium-gálium-fosfidu, indium-gálium-arzenidu a germánia. Slnečné svetlo prechádza každou z týchto vrstiev, pričom každá extrahuje energiu s najefektívnejšou vlnovou dĺžkou.

Vyššej účinnosti však zodpovedá aj vyššia cenovka, a tak sa tieto rekordné solárne články nebudú v dohľadnom čase objavovať na našich strechách. Napriek tomu je to povzbudivý výsledok, ktorý podľa Keeversa ukazuje, že stále existujú rezervy a fotovoltické články môžu byť ešte účinnejšie. „Extrakcia viac energie z každého lúča slnečného svetla má zásadný význam pre zníženie nákladov na elektrinu vyrobenú prostredníctvom solárnych článkov, pretože znižuje potrebné investície a urýchľuje ich návratnosť,“ povedal Keevers.

V predchádzajúcom experimente rovnaký tím dosiahol účinnosť až 40 %, keď využil na koncentrovanie slnečných lúčov zrkadlá. Nový rekord je pozoruhodný tým, že sa pri ňom nepoužila nijaká koncentrácia.

Dosiahnutie tejto účinnosti sa uskutočnilo oveľa skôr, ako očakával priemysel. Nedávna štúdia nemeckej spoločnosti Agora Energiewende dávala za cieľ dosiahnuť účinnosť 35 % do roku 2050.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

1 Comments

  1. 24%? reakcia na: Nový rekord: Solárny článok dosiahol účinnosť 34,5 %
    30.5.2016 14:05
    asi tak +40% oproti sucasnym? Bolo by super ak by ucinnost bola rovnomerna pouzitym drahym materialom.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá