Image
30.5.2016 1 Comments

Nový rekord: Solárny článok dosiahol účinnosť 34,5 %

Dvojica inžinierov z Univerzity v Novom Južnom Walese vytvorila nový svetový rekord v účinnosti premeny priameho slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Ich fotovoltické články dokážu využiť až 34,5 % slnečnej energie.

Mark Keevers a Martin Green sa nesnažili zlepšovať tradičné ploché solárne panely, ale zhotovili minimodul s plochou 28 štvorcových centimetrov, ktorý vložili do hranola. Ten rozdeľuje dopadajúce slnečné svetlo do 4 pásiem.

Infračervené pásmo tohto svetla sa odráža späť ku kremíkovému solárnemu článku. Svetlo z ostatných troch pásiem je nasmerované do trojvrstvového typu solárnych článkov z indium-gálium-fosfidu, indium-gálium-arzenidu a germánia. Slnečné svetlo prechádza každou z týchto vrstiev, pričom každá extrahuje energiu s najefektívnejšou vlnovou dĺžkou.

Vyššej účinnosti však zodpovedá aj vyššia cenovka, a tak sa tieto rekordné solárne články nebudú v dohľadnom čase objavovať na našich strechách. Napriek tomu je to povzbudivý výsledok, ktorý podľa Keeversa ukazuje, že stále existujú rezervy a fotovoltické články môžu byť ešte účinnejšie. „Extrakcia viac energie z každého lúča slnečného svetla má zásadný význam pre zníženie nákladov na elektrinu vyrobenú prostredníctvom solárnych článkov, pretože znižuje potrebné investície a urýchľuje ich návratnosť,“ povedal Keevers.

V predchádzajúcom experimente rovnaký tím dosiahol účinnosť až 40 %, keď využil na koncentrovanie slnečných lúčov zrkadlá. Nový rekord je pozoruhodný tým, že sa pri ňom nepoužila nijaká koncentrácia.

Dosiahnutie tejto účinnosti sa uskutočnilo oveľa skôr, ako očakával priemysel. Nedávna štúdia nemeckej spoločnosti Agora Energiewende dávala za cieľ dosiahnuť účinnosť 35 % do roku 2050.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

1 Comments

  1. 24%? reakcia na: Nový rekord: Solárny článok dosiahol účinnosť 34,5 %
    30.5.2016 14:05
    asi tak +40% oproti sucasnym? Bolo by super ak by ucinnost bola rovnomerna pouzitym drahym materialom.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá