Image
30.5.2016 1 Comments

Nový rekord: Solárny článok dosiahol účinnosť 34,5 %

Dvojica inžinierov z Univerzity v Novom Južnom Walese vytvorila nový svetový rekord v účinnosti premeny priameho slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Ich fotovoltické články dokážu využiť až 34,5 % slnečnej energie.

Mark Keevers a Martin Green sa nesnažili zlepšovať tradičné ploché solárne panely, ale zhotovili minimodul s plochou 28 štvorcových centimetrov, ktorý vložili do hranola. Ten rozdeľuje dopadajúce slnečné svetlo do 4 pásiem.

Infračervené pásmo tohto svetla sa odráža späť ku kremíkovému solárnemu článku. Svetlo z ostatných troch pásiem je nasmerované do trojvrstvového typu solárnych článkov z indium-gálium-fosfidu, indium-gálium-arzenidu a germánia. Slnečné svetlo prechádza každou z týchto vrstiev, pričom každá extrahuje energiu s najefektívnejšou vlnovou dĺžkou.

Vyššej účinnosti však zodpovedá aj vyššia cenovka, a tak sa tieto rekordné solárne články nebudú v dohľadnom čase objavovať na našich strechách. Napriek tomu je to povzbudivý výsledok, ktorý podľa Keeversa ukazuje, že stále existujú rezervy a fotovoltické články môžu byť ešte účinnejšie. „Extrakcia viac energie z každého lúča slnečného svetla má zásadný význam pre zníženie nákladov na elektrinu vyrobenú prostredníctvom solárnych článkov, pretože znižuje potrebné investície a urýchľuje ich návratnosť,“ povedal Keevers.

V predchádzajúcom experimente rovnaký tím dosiahol účinnosť až 40 %, keď využil na koncentrovanie slnečných lúčov zrkadlá. Nový rekord je pozoruhodný tým, že sa pri ňom nepoužila nijaká koncentrácia.

Dosiahnutie tejto účinnosti sa uskutočnilo oveľa skôr, ako očakával priemysel. Nedávna štúdia nemeckej spoločnosti Agora Energiewende dávala za cieľ dosiahnuť účinnosť 35 % do roku 2050.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

1 Comments

  1. 24%? reakcia na: Nový rekord: Solárny článok dosiahol účinnosť 34,5 %
    30.5.2016 14:05
    asi tak +40% oproti sucasnym? Bolo by super ak by ucinnost bola rovnomerna pouzitym drahym materialom.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá