Image
30.10.2015 0 Comments

Nový operátor SWAN sa neobáva odobratia licencie

Telekomunikačný operátor SWAN sa neobáva, že by mu Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb spätne odobral licenciu na používanie pridelenej frekvencie. O svojom stanovisku informovali zástupcovia spoločnosti na štvrtkovom brífingu.

Regulačný úrad má v súčasnosti povinnosť preskúmať správnosť pridelenia licencie operátorovi na používanie frekvencie na Slovensku a na základe jej preskúmania má vo veci rozhodnúť. Povinnosť mu ukladá stredajšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodol v prospech Krajskej prokuratúry v Bratislave. Krajská prokuratúra podala žalobu na nového operátora, lebo sa domnieva, že operátor neprešiel dôslednou kontrolou zo strany regulačného úradu. Rozhodnutím Najvyššieho súdu SR zástupcovia spoločnosti SWAN stále nedisponujú.

Podľa spoločnosti SWAN sa prokuratúra odvoláva len na informácie dostupné na internete a v médiách. SWAN ostáva pokojný, keďže nepredpokladá, že by výsledky z opätovnej kontroly priniesli nové informácie ako tie, ktoré priniesla pôvodná kontrola regulačným úradom. SWAN konštatoval, že je schopný preukázať, že v období šesť mesiacov po pridelení frekvencie, poskytoval svoje služby verejnosti.

Podľa zákona o elektronických komunikáciách môže regulačný úrad odobrať povolenú frekvenciu operátorovi, pokiaľ ju operátor nevyužíval na povolený účel alebo na určenom území viac ako šesť mesiacov. Podľa informácií zástupcov spoločnosti SWAN, regulačný úrad dôsledne skontroloval operátora v období šesť mesiacov po získaní licencie, ktorú získal v roku 2014. Zákon tiež prikazuje povinnosť operátorovi využívať pridelenú frekvenciu na poskytovanie služieb verejnosti.

Mobilný operátor 4ka, ktorý vychádza zo spolupráce firmy SWAN a Slovenskej pošty, plánuje do konca tohto týždňa presiahnuť hranicu 40 tisíc zákazníkov. Takmer 50 % zákazníkov nového mobilného operátora si podľa zverejnených informácií prenieslo svoje číslo od spoločnosti O2, 25,71 % zákazníkov zo spoločnosti Orange a 24,35 % zákazníkov pochádza od operátora Slovak Telekom.

SWAN je súčasťou holdingu DanubiaTel, a. s. do portfólia ktorého patrí aj dátové centrum, softwarehouse a národný správca domén. Celkovo plánuje SWAN do projektu mobilného operátora investovať 100 mil. eur. Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 a 1. októbra 2004 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá