Image
30.3.2016 0 Comments

Nový náramok pomocou analýzy potu sleduje zdravotné riziká

Väčšina fitnes náramkov dokáže počítať vaše kroky, merať spálené kalórie a tepovú frekvenciu. Teraz však vedci predstavili sofistikovanejší model, ktorý zvládne oveľa viac. Môže sledovať výskyt chemických látok v pote a na základe toho posúdiť zdravotný stav, odhaliť užívanie drog, prípadne pomôcť trénerom optimalizovať výkon ich zverencov.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley tvrdia, že ľudský pot obsahuje množstvo látok, ktoré môžu prezradiť, čo sa deje vnútri organizmu. Vyvinuli preto prototyp náramku, ktorý môže poskytnúť veľa informácií. Prístroj má dve hlavné časti. Jednu časť tvorí pružný plast so vstavanými senzormi, ktoré merajú koncentráciu iónov sodíka a draslíka, ako aj glukózy a laktátu, ktoré umožňujú pohľad na procesy, ktoré sa dejú v bunkách človeka.

Napríklad vysoké koncentrácie laktátu, záporne nabitých iónov kyseliny mliečnej, ktorá sa zhromažďuje v bunkách, keď nemajú dostatočné množstvo kyslíka, môže narušiť rovnováhu pH človeka. Teplotný senzor zasa pomáha pri analýze údajov z ostatných snímačov. Druhú časť náramku tvorí flexibilná doska s plošnými spojmi obsahujúca 11 počítačových čipov, ktoré spoločne interpretujú informácie prichádzajúce zo senzorov a bezdrôtovo ich prenášajú do notebooku alebo mobilného telefónu. Vedcom sa podarilo vyhnúť dvom problémom, na ktoré narážali predchádzajúce pokusy o analýzu potu – spojili totiž flexibilitu a výpočtový výkon. V minulosti nepružné komponenty kremíkových počítačových čipov neudržiavali dostatočný kontakt s kožou osoby. Na druhej strane pružné plastové elektronické zariadenia zasa nemali dostatočný výpočtový výkon, potrebný na sledovanie viacerých látok.

Náramok bol odskúšaný v laboratórnych podmienkach na dobrovoľníkoch používajúcich stacionárne bicykle. Okrem toho, že prototyp je prenosný a neinvazívny, monitoruje chemické látky v reálnom čase – netreba teda zhromažďovať vzorky a dopravovať ich do laboratória na analýzu pomocou drahých prístrojov.

Okrem základného sledovania ľudskej fyziológie (napr. toho, ako ľudia reagujú na cvičenie či stres) by prístroj mohol nájsť uplatnenie aj v medicíne. Lekári by ním mohli monitorovať všetko od depresií spôsobených užívaním drog až po meranie produktov vznikajúcich pri rozklade drog (či už legálnych, alebo nelegálnych) a rôznych biomarkerov.

V súčasnosti je náramok dosť rozmerný, vedci sa chcú pri jeho budúcich generáciách sústrediť na miniaturizáciu, aby sa mohol použiť aj pre deti či dojčatá. Komercializácia zariadenia si však vyžaduje zdĺhavé klinické testovanie, ktoré môže trvať roky.

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá