27.2.2013 0 Comments

Nový model manažovaných služieb podľa Ericssonu: stredom záujmu je užívateľ

V dôsledku rýchleho rozvoja dátových služieb a rozmachu smartfónov považujú spotrebitelia vysoký výkon a kvalitu pripojenia za samozrejmosť a príliš netolerujú problémy so službami. Ak nie sú užívatelia spokojní so službami svojho operátora, majú možnosť vybrať si z množstva ďalších značiek, produktov a služieb. Ericsson (burza NASDAQ: ERIC) predstavil manažované služby orientované na zákaznícku skúsenosť, aby reagoval na vyšší záujem mobilných operátorov o svojich užívateľov.

Cieľom manažovaných služieb je spravidla úspora nákladov, zjednodušenie prevádzky siete a riadenie jej kvality. Tieto ciele sa potom sledujú a merajú pomocou množstva technických kľúčových ukazovateľov výkonu (Key Performance Indicators - ďalej KPI). Vzťah medzi dodávateľom a mobilným operátorom má väčšinou podobu predajcu a kupujúceho, používa sa model pevne stanovených cien.

Nový model manažovaných služieb orientovaných na zákaznícku skúsenosť je naopak navrhnutý tak, aby uspokojil meniace sa očakávania mobilných operátorov v oblasti manažovaných služieb, najmä požiadaviek na zabezpečenie spokojnosti zákazníkov. Úspech sa okrem technických KPI meria aj pomocou servisných kľúčových ukazovateľov výkonu a ukazovateľov hodnotiacich zákaznícku skúsenosť. Medzi nich patrí prístup ku službám, ich dostupnosť, doba aktivácie a reakčná doba.

Keďže manažované služby orientované na zákaznícku skúsenosť pomáhajú operátorom zvýšiť pružnosť a rýchlosť, umožňujú im vďaka tomu uvoľniť zdroje a posilniť dôraz na špecializáciu a inovácie, čo zlepšuje užívateľskú skúsenosť a vzťahy so zákazníkmi. Marián Bezák, prezident spoločnosti Ericsson Slovensko, uvádza: „ V minulosti mobilní operátori podpisovali zmluvy o manažovaných službách hlavne preto, aby znížili náklady a z pohľadu finančného plánovania určili ich predvídateľnú výšku. Dnes sú manažované služby okrem toho orientované na zákaznícku skúsenosť schopné hrať kľúčovú rolu v stratégiách mobilných operátorov - pomáhajú im využívať nové príležitosti, prehodnocovať ich pozíciu na trhu a plniť očakávania spotrebiteľov."

Ponuka týchto služieb rovnako vytvára pridanú hodnotu podporou stratégie zameranej na pracovníkov a firemnú kultúru. Ta potom prispieva k užšej spolupráci, vyššej aktivite a inováciám. Takéto manažované služby usilujú o súlad obchodných cieľov s cenovým modelom založeným na miere ziskovosti či stratovosti (tzv. risk/reward). Nový model navyše ponúka holistický prístup k manažovaným službám, ktorý zahŕňa sieť aj informačné systémy.

Zákaznícka skúsenosť a ďalej skúsenosť s manažovanými službami tvoria dva piliere nového modelu. Prvý pilier sa skladá z kľúčových ukazovateľov výkonu, zabezpečovaných služieb pre užívateľov a najlepších nástrojov ku sledovaniu a meraniu výkonu. Druhý pilier tvorí spoločný strategický rámec podporený zdieľanými obchodnými ukazovateľmi.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá