Image
11.12.2015 0 Comments

Nový kvantový superpočítač D-Wave 2X ohromil svojím výkonom

Tím vedcov z NASA a Googlu oznámil, že počítač D-Wave, spracúvajúci optimalizačné úlohy, prišiel s riešením stomiliónkrát rýchlejšie, ako by sa stalo s bežnými počítačmi s jednojadrovým procesorom.

„Čo D-Wave zvládne za sekundu, by bežnému jednojadrovému počítaču trvalo desaťtisíc rokov," uviedol Hartmut Neven, šéf počítačového inžinierstva v Googli.

Vývojári test vnímajú ako sľubný krok vpred, ktorý však nie je úplne bez obmedzenia - tým hlavným je okrem iného to, že počítač bol postavený na konkrétnu úlohu, na ktorej bol testovaný. Optimalizačná úloha je taká, v ktorej existuje veľa možností, ako dosiahnuť žiadaný výsledok.

Klasický príklad je obchodný cestujúci, ktorý musí nájsť najefektívnejšiu cestu, ako navštíviť niekoľko miest, pričom tým, ako sú do jeho itinerára pridávané ďalšie, zvyšuje sa počet možných ciest a, pochopiteľne, aj čas potrebný na výpočet.

NASA obdobné problémy rieši pri vesmírnych misiách, ale aj v oblasti letovej kontroly a testovací problém mal skoro tisícku možných premenných.

„NASA využíva celú škálu programov, s ktorými nemožno pracovať na tradičných superpočítačoch, ak to majú zvládať v nejakom rozumnom čase. Riešením by tak mohli byť práve systémy založené na kvantových javoch," hovorí Rupak Biswas, riaditeľ výskumných technológií NASA.

Zatiaľ existujú na svete len tri počítače D-Wave 2X. Okrem toho využívaného NASA je aj v Národnej laboratóriu v Los Alamos, tretí potom vlastní spoločnosť Lockheed Martin a využíva ho Univerzita Južnej Kalifornie.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá