Image
11.12.2015 0 Comments

Nový kvantový superpočítač D-Wave 2X ohromil svojím výkonom

Tím vedcov z NASA a Googlu oznámil, že počítač D-Wave, spracúvajúci optimalizačné úlohy, prišiel s riešením stomiliónkrát rýchlejšie, ako by sa stalo s bežnými počítačmi s jednojadrovým procesorom.

„Čo D-Wave zvládne za sekundu, by bežnému jednojadrovému počítaču trvalo desaťtisíc rokov," uviedol Hartmut Neven, šéf počítačového inžinierstva v Googli.

Vývojári test vnímajú ako sľubný krok vpred, ktorý však nie je úplne bez obmedzenia - tým hlavným je okrem iného to, že počítač bol postavený na konkrétnu úlohu, na ktorej bol testovaný. Optimalizačná úloha je taká, v ktorej existuje veľa možností, ako dosiahnuť žiadaný výsledok.

Klasický príklad je obchodný cestujúci, ktorý musí nájsť najefektívnejšiu cestu, ako navštíviť niekoľko miest, pričom tým, ako sú do jeho itinerára pridávané ďalšie, zvyšuje sa počet možných ciest a, pochopiteľne, aj čas potrebný na výpočet.

NASA obdobné problémy rieši pri vesmírnych misiách, ale aj v oblasti letovej kontroly a testovací problém mal skoro tisícku možných premenných.

„NASA využíva celú škálu programov, s ktorými nemožno pracovať na tradičných superpočítačoch, ak to majú zvládať v nejakom rozumnom čase. Riešením by tak mohli byť práve systémy založené na kvantových javoch," hovorí Rupak Biswas, riaditeľ výskumných technológií NASA.

Zatiaľ existujú na svete len tri počítače D-Wave 2X. Okrem toho využívaného NASA je aj v Národnej laboratóriu v Los Alamos, tretí potom vlastní spoločnosť Lockheed Martin a využíva ho Univerzita Južnej Kalifornie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá