Image
29.9.2014 0 Comments

Nový kráľ procesorových chladičov

Najvýkonnejšie chladiče procesorov majú vo väčšine prípadov vežovitú konštrukciu s dvoma chladiacimi blokmi, ktoré sú so základňou prepojené trubičkami heatpipe v tvare U. Výnimkou nie je ani chladič Noctua NH-D15, ktorý je nástupcom modelu NH-D14, starého už takmer 5 rokov.

Tento chladič už síce môže byť morálne zastaraný, ale poskytovaný výkon výrazne nezaostáva ani za súčasnou špičkou na trhu. Spoločnosť Noctua nenecháva prvenstvo konkurencii a uvádza svoj najvýkonnejší chladič NH-D15, ktorý svojho predchodcu prekonáva hneď v niekoľkých aspektoch.

Noctua_NH-D15.jpg

Noctua NH-D15 patrí s rozmermi 165 × 150 × 161 mm k tým najmasívnejším chladičom

Najbadateľnejšia zmena je zväčšenie rozmerov pasívu a použitých ventilátorov. Zatiaľ čo pôvodný model používal ventilátory s rôznymi veľkosťami (NF-P12 a NF-P14), ten novší stavil na dvojicu ventilátorov NF-A15. Tento ventilátor má z dôvodu rozšíreného rámu asymetrické rozmery 140 × 150 × 25 mm, ale rotor si zachováva rovnaký priemer ako v prípade 140 mm modelov. Výhoda chladičov s dvojitou vežovitou konštrukciou je možnosť montáže trojice ventilátorov, ktoré sú schopné zabezpečiť dostatočný prietok vzduchu aj pri minimálnych otáčkach a hlučnosti. Výnimkou nie je ani NH-D15, no v základnom balení sa dodáva len dvojica ventilátorov. Oproti iným chladičom nepredstavuje tento deficit nijaký problém, pretože výkon chladiča je aj v základnej konfigurácii prvotriedny.

Noctua_NH-D15_side.jpg

Na dosiahnutie ultimátneho výkonu možno na konštrukciu s dvoma vežami upevniť až trojicu ventilátorov

Okrem použitých ventilátorov sa na celkovom výkone nemenej významným spôsobom podieľa aj konštrukcia chladiacich listov. Hliníkové listy s hrúbkou 0,4 mm a vzájomnou vzdialenosťou 6 mm poskytujú optimálny pomer medzi chladiacou plochou, celkovými rozmermi a odporom pre prúdiaci vzduch, ktorý musí byť minimálny najmä z dôvodu zachovania vysokého výkonu aj pri nižších otáčkach ventilátorov. Dvojicu chladiacich veží pretína 6 rovnomerne rozdelených trubičiek heatpipe so štandardným priemerom 6 mm. Hrubšie trubičky by už do úzkej medenej základne nebolo možné efektívne umiestniť, väčšia šírka pasívneho bloku chladiacich veží však umožňuje zväčšiť ich rozstupy a tým zmenšiť odpor vzduchu a zlepšiť rozptyľovanie tepla v chladiacich listoch.

Noctua_NH-D15_passive.jpg

Obrovská plocha chladiacich listov je efektívna aj pri menšom prietoku vzduchu

Pružinové upevnenie ventilátorov umožňuje meniť ich montážnu výšku tak, aby nekolidovali s vyššími komponentmi na základnej doske. Rovnaký princíp sa zachoval aj na chladiacich listoch, kde spodná časť pasívu je zúžená približne na polovicu, čo stále postačuje na bezpečné pokrytie trubičiek heatpipe. Poniklovaná medená základňa s rovným spracovaním je pri chladičoch Noctua štandardná a dnes už nikoho neprekvapí, no montážny mechanizmus SecuFirm2 si zaslúži obdiv. Nielenže spoločnosť Noctua zachováva kompatibilitu medzi rôznymi chladičmi a socketmi, ale v prípade zmeny dizajnu uchytenia nových socketov zvykne firma bezplatne poskytovať nové montážne príslušenstvo. V základnom balení sa dodáva montážne príslušenstvo pre všetky sockety Intel aj AMD používané v súčasnosti, pričom montáž je jednoduchá a intuitívna. Zákazníci so zastaranými socketmi LGA775/1366 sa však budú musieť poohliadnuť po starších modeloch. Medzi príslušenstvom nechýba kvalitná tepelne vodivá pasta, redukcie L.N.A., Y rozdvojky a silikónové antivibračné podložky.

Noctua_NH-D15_bottom.jpg

Spodné časti pasívnych blokov sú zrezané tak, aby neprekážali komponentom a vyšším chladičom na základnej doske

Testujeme

Chladič sme testovali na našej referenčnej platforme so starším procesorom Intel i5 2500K, ktorý nebol aj napriek výraznému pretaktovaniu schopný dosiahnuť limit chladiča. Pri maximálnom výkone ventilátorov s rýchlosťou 1550 ot./min vystúpi produkovaná hlučnosť na 42,8 dBA, čo už úplne neodfiltruje ani lepšia skrinka, ale chladiaci výkon je v tomto režime priam neuveriteľný. Ďalšie zvýšenie výkonu by sa dalo dosiahnuť pridaním tretieho ventilátora. V režime nečinnosti sú otáčky ventilátorov regulované pomocou 4 PIN PWM napájania. Na každodenné používanie odporúčame zapojiť redukcie L.N.A., ktoré spôsobia pokles maximálnej rýchlosti ventilátorov približne na 1150 ot./min. V tomto režime je pokles výkonu len kozmetický, ale hlučnosť 35 dBA je vhodná aj do tichších prostredí.

Chladic Noctua - nahlad 02.jpg

Verdikt PC REVUE

Noctua NH-D15 je chladič dvoch tvárí, keďže aj po regulácii otáčok dokáže efektívne schladiť všetky súčasné procesory a zachovať si pritom minimálnu hlučnosť. Pridaním tretieho ventilátora možno dosiahnuť ultimátny výkon, vhodný na maximálne pretaktovanie. Jediným problematickým aspektom tak zostávajú jeho nevídané rozmery, ktoré nemusia vyhovovať menším skrinkám.

Cena:89,90 EUR
Zapožičal: Noctua


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá