Image
3.7.2014 0 Comments

Nový kompozit na 3D tlač je ľahší ako drevo a tvrdší ako betón. Jeho prínos bude obrovský

3D_kompozit.jpg Výskumníci z Harvardovej univerzity vyvinuli za použitia epoxidovej živice mimoriadne ľahký a tvrdý materiál na 3D tlač. Prvýkrát bol tak epoxid využitý v oblasti 3D tlače, čo môže viesť k vzniku odľahčených architektúr na výrobu účinnejších veterných turbín, rýchlejších automobilov a ľahších lietadiel.

Ak sa pozrieme na vlastnosti akéhokoľvek prírodného či umelého materiálu, môžeme vidieť, že hustota a pevnosť idú ruka v ruke. Zriedkavo však existujú materiály, ktoré sú napriek nízkej hustote veľmi tvrdé. Príkladom môže byť balzové drevo, ktoré používajú juhoamerickí Indiáni na stavbu pltí. Kubický meter tohto dreva má hmotnosť len 40 kg, no vďaka mikroskopickej štruktúre z vysoko efektívnej zmesi celulózy a vlákien lignínu je veľmi tvrdé. Preto sa balza používa pri výrobe lopatiek veterných turbín či podvozkov modelov lietadiel a vrtuľníkov.

Vedci z Harvardu teraz predstavili ešte lepší kompozit ako balzové drevo, ktoré je pre občasné chyby v štruktúre menej spoľahlivým stavebným materiálom. Pri jeho vývoji sa inšpirovali mikroštruktúrou balzy, ktorá je prevažne dutá, no jej bunkové steny znesú vysoké zaťaženie. Nový kompozit z epoxidových živíc obsahuje doštičky s nanočasticami ílu na zvýšenie viskozity a dva typy výplní - karbid kremíka a uhlíkové vlákna.

Materiál má jednu zvláštnu vlastnosť - výskumníci môžu ovplyvňovať jeho pevnosť podľa potreby zmenou orientácie výplne. Pri kolmej orientácii výplne z karbidu kremíka dokáže materiál čeliť najvyššiemu zaťaženiu.

Podľa vedcov je to významný krok v oblasti 3D tlače, pretože epoxidové materiály možno na rozdiel od termoplastov, s ktorými dnes 3D tlačiarne štandardne pracujú, použiť aj na tlač konštrukčných prvkov. Nový kompozit je 20-krát tuhší ako dnes bežné 3D tlačené polyméry a dvakrát pevnejší ako doposiaľ najpevnejší polymérový kompozit na tlač.


Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá