Image
3.7.2014 0 Comments

Nový kompozit na 3D tlač je ľahší ako drevo a tvrdší ako betón. Jeho prínos bude obrovský

3D_kompozit.jpg Výskumníci z Harvardovej univerzity vyvinuli za použitia epoxidovej živice mimoriadne ľahký a tvrdý materiál na 3D tlač. Prvýkrát bol tak epoxid využitý v oblasti 3D tlače, čo môže viesť k vzniku odľahčených architektúr na výrobu účinnejších veterných turbín, rýchlejších automobilov a ľahších lietadiel.

Ak sa pozrieme na vlastnosti akéhokoľvek prírodného či umelého materiálu, môžeme vidieť, že hustota a pevnosť idú ruka v ruke. Zriedkavo však existujú materiály, ktoré sú napriek nízkej hustote veľmi tvrdé. Príkladom môže byť balzové drevo, ktoré používajú juhoamerickí Indiáni na stavbu pltí. Kubický meter tohto dreva má hmotnosť len 40 kg, no vďaka mikroskopickej štruktúre z vysoko efektívnej zmesi celulózy a vlákien lignínu je veľmi tvrdé. Preto sa balza používa pri výrobe lopatiek veterných turbín či podvozkov modelov lietadiel a vrtuľníkov.

Vedci z Harvardu teraz predstavili ešte lepší kompozit ako balzové drevo, ktoré je pre občasné chyby v štruktúre menej spoľahlivým stavebným materiálom. Pri jeho vývoji sa inšpirovali mikroštruktúrou balzy, ktorá je prevažne dutá, no jej bunkové steny znesú vysoké zaťaženie. Nový kompozit z epoxidových živíc obsahuje doštičky s nanočasticami ílu na zvýšenie viskozity a dva typy výplní - karbid kremíka a uhlíkové vlákna.

Materiál má jednu zvláštnu vlastnosť - výskumníci môžu ovplyvňovať jeho pevnosť podľa potreby zmenou orientácie výplne. Pri kolmej orientácii výplne z karbidu kremíka dokáže materiál čeliť najvyššiemu zaťaženiu.

Podľa vedcov je to významný krok v oblasti 3D tlače, pretože epoxidové materiály možno na rozdiel od termoplastov, s ktorými dnes 3D tlačiarne štandardne pracujú, použiť aj na tlač konštrukčných prvkov. Nový kompozit je 20-krát tuhší ako dnes bežné 3D tlačené polyméry a dvakrát pevnejší ako doposiaľ najpevnejší polymérový kompozit na tlač.


Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá